• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GIOZOO & VET PORADNA - stůňou vaši mazlíčci? Přijďte se poradit...
    WOLFGAR
    WOLFGAR --- ---
    ANABEL_LEE: U venkovni nekastrovane mozna, ale domaci kastrati se bezne dozivaji o dobrych par let vic.
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    LAETATIO: 14 let u kocky uz stari
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    ANABEL_LEE: jasně že to není mladík, ale to neznamená že umře stářím...
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    LAETATIO: 15 let je slušný věk na kočku, to už je dědek
    ADITU
    ADITU --- ---
    MAR_TINA: na podporu chuti a na zvýšení příjmu kalorií dáváme kočce jako doplněk Churu Nourish.
    u nás je problém s ledvinama, ale ty jsou z krve (a na sonu) jasný... jinak mi přijde, že možná přichází trochu o čich - např. pokud nejsou granule hyper čerstvý, tak ji moc nezajímají (Churu má vůni výraznou, to cítí dobře) a když ji do nosu nepraští vůně, tak si nevzpomene a nenají se.
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    REDSNAKE: tohle pro kočky fakt není věk kdy by měly umírat stářím
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    MAR_TINA: měli jsme doma podobny případ a na sonu (pravděpodobně) lymfom
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    MAR_TINA: Umře hlady nebo na stáří? Omlouvám se, chápu, že to asi nechceš slyšet, ale někdy je lepší je nechat jít.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Starý kocour (14,5) přestává jíst.
    Hodně pohubnul a zkřehnul od podzima, před vánocema jsme ho nechali skrz naskrz vyšetřit (prohlídka, krev, zuby, tlak) a nic se nenašlo, úplně zdravý kocour, který nám brzo umře hlady :( A ano, většinu dne spí, ven chodit nechce, mazlit se chce. Aby nespal, kdžy je starý a hladový.

    Poslední týden do něj tlačíme jakéhokoli jídlo, všechno tak trochu olíže, trochu sní, ale nic moc. Asi 6 druhů granulí, maso, losos, různé konzervy a paštičky. Jakoby nedokázal identifikovat, ež to je jídlo a má to kousat a polknout. Navíc měl celý život průjmy po mokrém jídle, takže teď, když odmítá granule a jí trochu konzervy, má strašnou sračku. Včera jsme mu začali mazat mirtazapin na ucho.

    Zítra zase zajedeme k veterináři, ale nemáte někdo tip, na co se zaměřit?
    A čím se krmí kočky v takové situaci?
    WESSNA
    WESSNA --- ---
    TAPINA: Super, děkuju za vysvětlení proč to tak je a zároveň za potvrzení toho, co si myslím :)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Tenhle problém prostě spočívá v tom, že feny nemají mechanismus pro případ nezabřeznutí. Samice, která je v říji jednou za půl roku po dobu více než týdne, v přírodě nemůže několik let nezabřeznout, leda by byla poslední svého druhu. My se vyčistíme každý měsíc velmi důkladně, že jo :o) Fenky ne.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    WESSNA: Ano, muselo by to být co tři roky pořád, aby se ta děloha vyčistila. Jakmile proběhne šest a víc hárání bez porodu, tak už je ta sliznice hrozně přerostlá a k zánětu dojde při sebemenším průchodu infekce otevřeným krčkem během dalšího hárání.
    WESSNA
    WESSNA --- ---
    TAPINA: Hele my měly doma i feny, které štěňata měly (ale jen jednou okolo 3. roku) a v 7 letech měly pyometru. Takže jsem prostě na feny bez pyometry přestala věřit a jakmile mym fenkám skončí produktivní věk (přestanu na nich chovat), nechávám je kastrovat...
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Mně asi stačí si to, že jsou nějaké studie, ze kterých vychází, že kastrovaná fena má o X procent vyšší riziko něčeho, vs fakt, že pyometru má nekastrovaná nechovná fena až na vyjímky časem prostě každá, to není ani zvýšené riziko, to je prostě přímý následek toho stavu.
    Jediná možná prevence je tedy asi přírodní cestou, kdy každá fena má minimálně jednou za tři roky vrh. Nebo?
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    _SRANDA_: nejake porovnani rizikovosti pyometey versus tyhle nasledky po kastraci (zvysene incidence rakovin) bys nemel? protože to je sice hezke ze nenecham cubu kastrovat kvuli riziku rakoviny, ale ona mi pak taky muze v pěti odejit na hnisavej zanet delohy, zatimco na raka by treba odesla az v deseti..nejaka analyza prezitelnosti by tam nebyla?
    _SRANDA_
    _SRANDA_ --- ---
    Kastrace psa nebo feny - nové studie mění od základu pohled na tento problém
    https://vse-o-krmivech.cz/krmivo-pro-psy/posouzeni-surovin/nevhodne-toxicke-potraviny/12-clanky-blog/585-kastrace-psa-nebo-feny-nove-studie-meni-od-zakladu-pohled-na-tento-problem?

    Před cca rokem, jsem tu byl perzekuován za to, že jsem se odvážil zeptat jestli ne/kastrovat křížence.
    Příspěvky jsou bohužel odstraněny, ale doufám že se odkaz dostane k osobě, pro kterou byla moje otázka tak kacířská.

    Ostatním snad pomůže při rozhodování.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    TAPINA: jj, první den jsem to úplně nechala být, protože měla kontrolu na veterině, pak na to vždycky zběžně mrknu, ale taky myslím, že pokud je v pořádku a nemá tendence si to lízat, je to 2x denně zbytečné.
    Díky!
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    ECLECTICA: No alespoň jednou denně se jí na to podívej, ale většinou kdyby se začalo něco dít, tak to poznáš,protože si to bude chtít lízat.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    TAPINA: má to překryté a na době pruban, tendence k olizování zatím naštěstí nemá. Četla jsem z vícero zdrojů, že se stav rány má kontrolovat dvakrát denně, zmiňovali to mj. kvůli infekci, ale tě se asi není třeba bát, když má antibiotika a břicho překryté a v suchu, nebo ano?
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    ECLECTICA: Marně přemýšlím, co si představit pod "kntrolovat stav operační rány 2x denně" Na veterinu asi 2x denně na kontroly nejezdíte a doma má člověk psa na očích tak nějak pořád, ne? Nicméně ano, je dobré ráno občas zkouknout od začátku, aby se včas odhalila třeba reakce na šicí materiál nebo následky tendence k vylizování.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam