LUCKILL: ještě k tomu souhrnu: třeba bod 1) mám teoreticky podložený výrokem Topolánka hned po událostech v Janově/Litvínově kdy okamžitě neopoměl zdůraznit, že nejen "pravicový", ale i "levicový" extremismus je problém. Nic jako "levicový extremismus" tu ale v té době nebylo. Tudíž - v zájmu rovnováhy sil ho bylo vhodné vytvořit. Protože zárodek tu je, a když z toho zárodku uděláme plnohodnotného nepřítele, tak bude proti komu bojovat. A já jsem v úterý viděl svého kamaráda, umírněného slušňáka, jak mu září oči při představě, že by se zapalovaly policejní antony... jako jasně, že by to byla úžasná katarze a estetický zážitek, a tak: ale k čemu by to DOOPRAVDY vedlo ?
Moc z lidí dělá svině, ale je to zpětná vazba... víceméně, můžeš za svini pokládat i mě, protože i mým cílem je zařídit si pohodlný a snadný život, který bych mohl víceméně prolenošit. Občas se mi to i chvílema daří, ale pak to zase přestane fungovat. Takže podle mě je to o volbě prostředků, které použiješ: na jedné straně stojí hrubá síla (vysloveně fyzicky někoho dostrkáš, kde ho chceš mít - třeba pošleš těžkooděnce) , na druhém konci stojí racionalita a diskuze (což ovšem na druhou stranu může být nebetyčná nuda). Někde mezi tím stojí široká škála emocí, se kterými systém pracuje: strach je oblíbený prostředek mocných, ale jsou tam i emoce jako sounáležitost, hrdost, euforie, a spousta dalších... takže se podle mě spíš ptej ČIM tě ty "mocné svině" ovládají: jestli přímo hrubou silou, nebo jestli jen vyvolávají nějaké emoce.
Podívej, já přímo žádné lidi z mocenských kruhů neznám.. stejně dobře by mohli být jen mediální iluzí. Koho mezi ně počítáš ? Vždy jsou součástí nějakého širšího systému. A je horší relativně kontrolovatelný systém politické moci - a nebo plíživé ekonomické mafie, drogoví překupníci, výběrčí výpalného... no a možná i tyto systémy posuzují ty kdo jim stojí cestě podle možných následků, které by jejich odstranění mohlo mít. A možná, že už se vlastně naučili, že nikdo jim tak docela nestojí v cestě, a každého lze nějak využít... ve skutečnosti: vlastně kdokoliv, koho lze povolat, aby byl důležitě se tvářící součástí světa infozábavy, je pro systém velice důležitý.
K těm riotům: nemáš pravdu. protože je více způsobů jak si "nenechat srát na hlavu". ale samozřejmě ta agrese a "válka kmenů" patří tak nějak k lidské přirozenosti, zvlášť mezi 20ti a 30ti, někdo si to holt vybil počítačovýma hrama, jiný potřebuje něco víc... já nevím, kolik lidí je tam fakt "z ulice" a kolik jich je prostě mládež, která hledá vzrušení. nejsem to schopen odhadnout. fakt je, že ty lidi projevovali nějakou snahou o sebeorganizaci a diskuzi o tom co dělají, bylo to zajímavé. jenže často stejně rozhodli spíš ti akční, než ti umírnění. já to celé paušálně neodsuzuju - ale ptám se, jestli cílem riotů je obhájit alternativní životní styl (což je teda podle mě kontraproduktivní) - a nebo jestli cílem toho všeho od začátku nebylo vytvořit situaci, kdy dojde k tomu riotu.
Co se týče "místa kde jim nebude otravovat život svět" - problém je, že na takové místo mají jaksi nárok všichni. I ti méně radikální, a svým způsobem i ti, kterým ten svět vyhovuje jak je. Samozřejmě tě může srát co ten svět dělá - ovšem způsob čelního střetu mě přijde jako v podstatě kontraproduktivní. Sere tě třeba přebujelé masožroutství ? neexistence alternativy ? no tak já třeba viděl na jedné party stánek po názvem "slow food" - což bylo naprosto profesionální čisťounké nablýskané veganské/vegetariánské občerstvení, které by mohlo z fleku konkurovat kdejakému stánku s klobásama v centru Prahy. Mě jsem z nich super pocit ! Jenže problém je, že přemýšlivé lidi nebaví se zahrabat někde v nějakém stánku na rohu na celý život a prodávat tam vegeburgery: na to jsou příliš citliví, kreativní, chytří.. tak to udělají párkrat do roka na párty, a jinak na to pečou. A takhle to je ze vším: najít energii OPRAVDU něco změnit, nejen pokřikovat, je prostě těžké...
Já pokládám policii v té formě, se kterou se střetávají squateři, tedy tu pořádkovou, za opravdu parazitní strukturu ve společnosti (něco jiného může být třeba kriminálka, i když i tam může jít o širší parazitní strukturu - chytnou a zavřou zlodějíčka kapsáře, a on se ve vězení od mazáku naučí otevírat trezory... a hurá, všichni mají zase co na práci, kráce poté, co ho pustěj...). Jenže i policie potřebuje něčím zdůvodnit tuhle modernizaci, navyšování rozpočtu, výdaje - a jsou to právě ty pouliční rioty, kterým to zdůvodňuje (když pak městem táhnou opilí fotbaloví fanoušci, tak se radši stáhne, protože pochopitelně: to jsou většinu času spořádaní občané, a všichni vědí, že jenom tak jednou za čas "upouštějí páru".. teď teda mám na mysli ty chorvatské fotbalové nácky, kterým se radši u nás nikdo nepřipletl do cesty, někdy vloni nebo kdy...). V podstatě policie působící na rozzuřený dav je věc, která se vyvíjí asi sto let: původně se do davu střílelo (ještě začátkem 20. století), to nebylo populární, tak se vymýšlely ta různá vodní děla a slzné plyny... v podstatě je třeba přiznat jednu věc, dav když propadne davové psychóze, tak je schopen ledasčehos.. ale na druhou stranu, k nějaké tupé destrukci je ho často nutné vyprovokovat. Tak co je vlastně cílem: uklidnit to, nebo naopak vyprovokovat ? Z tohoto hlediska mi zajímá téma policejních provokatérů: existují, nebo je to jenom moje iluze ? Společně s dalšími lidmi věřím, že policejní provokatéři nastrčení do davu fakt existují.. někdy, na některých akcích, které je třeba zpolitizovat, určitě. (Možná o tom ani řadoví účastníci nevědí.. možná je to součást širší hry.. a možná je toto už paranoia a možná ne :-)
A na závěr: nevím jestli je mým cílem "uvědomělejší" společnost. Jednak to slovo pamatuju z dob reálně-socialistického mládí, a nemám ho prostě rád, jednak "uvědomělost" není nic pěkného: je depresivní, nudná, a bolí. Já chci společnost spíš veselou, sebevědomou, tvořivou, pozitivní (teda všechno, co já sám nejsem :-). A když to nejde, tak aspoň "společnost v pohodě". Což je to, co se neděje: já v podstatě nechci aby byl nutný squatting, a když už se děje, tak aby proti němu někdo takhle násilně zasahoval. Ale když už k tomu zásahu dojde, tak mě samozřejmě naštve všechna mediální demagogie kolem toho, a ty hlasy "spravedlivě rozhořčených"... sakra, auťáky squatují ulice v Praze, billboardy squatují výhled, regulovaní nájemníci squatují činžáky a neregulovaní je dotují, Klaus squatuje Pražský hrad (díky hlasům KSČM). Celá společnost je snůška promyšleného egoismu - z tohoto hlediska skutečně squateři nejsou horší, a veřejnost by nějak instinktivně měla být na jejich straně.
Jenže taky je to trochu jako v té pohádce o pasáčkovi co volal, že na něj jde vlk: párkrát spustil planý poplach, a když to planý poplach nebyl, tak se na něj všichni už vykašlali....