• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ELDAGrafické techniky - knihtisk, dřevoryt, linoryt, mědiryt, lept, litografie, sítotisk, fotogravura atd.
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    zkusim se poptat na fakulte (Fulkova me ted na rada :) zda bych si nemoh vypujcit a, ehm, ukrast
    ELDA
    ELDA --- ---
    Tak jsem nasel jeste jeden strucny navod k "asfaltofotografii"...

    Asphaltphotographie auf Metall Diese hat meist den Zweck, ein Bild zu liefern, das beim Aetzen als Deckgrund dient und dadurch die Herstellung einer Druckplatte ermöglicht, entweder einer Tiefdruckplatte, das ist eine Platte mit vertieften Linien für die Kupferdruckpresse, oder einer Platte mit erhabenen Linien (Hochdruckplatte) für die Buchdruckpresse.

    Herstellung der Asphaltlösung. Es werden 4 Teile gereinigter Asphalt (entweder gereinigt nach Kaiser: durch Auflösen von syrischem Asphalt in Chloroform und Fällen mit der dreifachen Menge Aether und Auswaschen mit Aether; oder durch Sulfurieren nach Valenta empfindlicher gemacht) in 100 ccm Benzol (nicht Benzin) gelöst, die Lösung filtriert und eventuell so weit verdünnt, daß die Schicht, die beim Aufgießen auf der Zinkplatte entsteht, goldgelb gefärbt erscheint. Zusatz von 3% Lavendelöl oder etwas peruvianischem Balsam macht die spröde Schicht geschmeidiger. Die Belichtung erfolgt durch 1/4–1/2 Stunde in der Sonne. Zur Entwicklung der Asphaltbilder verwendet man säurefreies rektifiziertes Terpentinöl, am besten französisches oder österreichisches (sogenanntes Neustädter-) Terpentinöl. Als Beschleuniger der Entwicklung bei starker Ueberexposition oder Verwendung von schwer löslichem Asphalt kann zu den vorhin genannten Oelen ein Zusatz von sogenanntem ungarischen oder russischen Terpentinöl gemacht werden, welche Oele, für sich allein verwendet, das Asphaltbild angreifen würden. Als Verzögerer der Entwicklung dient ein Zusatz von Ligroin, Benzin (Petroleumbenzin) oder Baumöl zum Terpentinöl. – Das Entwickeln geschieht am bellen durch bloßes Schwenken in der Tasse ohne Zuhilfenahme eines Baumwollebausches oder dergleichen. Nachdem das Bild klar entwickelt ist, spült man mit einem Wasserstrahl gut ab, läßt abtropfen und trocknen. Um den unangenehmen Einfluß adhärierender Wassertropfen zu vermeiden, kann man statt des Abspülens mit Wasser die Platte mit Petroleumbenzin übergießen. Ueber das Aetzen solcher Bilder s. Aetzen und Zinkotypie.
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    ELDA: ja jsem teda terorista teoretik, neb vytizenost limitne se blizici k lenosti mi dovoli maximalne semtam rubnout do spalku ci zamatlat papiry. Proste tise doufam v nekomplikovanou zlomeninu hnaty, do prace to mam ctyri patra, cili neschopen :D a do dilny se dopajdam vzdycky...

    Na Niepceho rad kouknu, diky, a pokud bych udelal vycuc, pastnu ho sem
    ELDA
    ELDA --- ---
    NAMATHUR: V odpovědi panu Scheuflerovi jsme napsal...

    Tot škoda! Mel jsem na mysli Niepceho techniku, bez pouziti želatiny.
    Nepotřebuji škálu šedi a navíc mi připadá že je pro mé účely vhodnejší
    jeho primitivnejsi zpusob. Na photogravůru je opravdu mnoho odkazů a
    velikou část jsem i prošel. Nasel jsem však pouze jediné stránky které
    popisuji Niepceho techniku http://www.nicephore-niepce.com/

    Z toho co jsem vyčetl tak kryt který Niepce používal se skládal z 90 dílů
    benzenu, 10 dílů Esenciálního citrónového oleje a dvou dílů asfaltu.
    Rozpouštědlo se skládalo z 5 dílů naftového oleje a 1 dílu Benzenu.

    Zajímal by mne ale nějaký podrobnejsi popis a také zda lze např. místo
    Esenciálního citrónového oleje použít něco jiného a méně drahého. Také
    nevím jestli je naftovým olejem myšleno to co je v dnešní době prodáváno v
    benzínkách atd...
    -----------------------

    Navíc jsem ted napsal jeste jednomu cloveku z nemecka ktery pouziva tu zelatinovou techniku. http://www.heliogravuere.de/ Treba zkousel i ten nezelatinovej proces... V nejhorsim se pak vrhnu do zelatiny, kterou ale nezvladnu kvuli me fotograficke neznalosti sam.
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    ELDA: zeby?

    http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-005/hesla/heliogravura.html

    heliogravura

    heliogravure
    Grafická technika tisku z hloubky nahrazující ruční rytí fotochemickým procesem. Na měděnou desku se nanese tenká vrstva asfaltového prachu, z níž vznikne zahřáním souvislá vrstva. Na ni se přenese fotografický obraz na chromované želatinové vrstvě. Obě vrstvy jsou pak leptány do hloubky až na měď; tato vyleptaná místa tvoří místa tisknoucí.
    Viz též: tisk z hloubky
    Ekvivalenty: fotogravura
    Třída: Knihtisk
    Literatura: ŠALDA-1978:27-28, VODIČKOVÁ-CEJPEK-1965:36
    Autor: Celbová, Iva
    Lektor: Císař, Jaroslav
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    ELDA: anglinu zkus poslat, ted nahlizim do Slanskeho, zda se nezminuje.

    Znimuje, pohrichu pouze v souvislosti s lazurou a mmnt... to je vse. Poptam se na nejblizsi schuzce Hujaaaku kolegu vytvarniku. pripomen se mi do posty cca 6/6
    ELDA
    ELDA --- ---
    BUBLINKY: tak hledam... kdyby mi nekdo pomohl s anglictinou byl bych rad... rozhodne to nevzdavam!
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    Hmm, škoda škoda...
    ELDA
    ELDA --- ---
    BUBLINKY: Takze smula...odepsal...

    Zdravím,

    zabývám se dějinami fotografie, grafickými technikami jen ve vzájemných
    souvislostech. Osobní zkušenost s tvorbou tohoto tisku z hloubky, kdy se na
    měděnou desku nanese tenká vrstva asfaltového prachu, z níž vznikne
    zahřáním souvislá vrstva, ne níž se přenese fotografický obraz na chromované
    želatinové vrstvě, nemám. Mám ale za to, že určitě není problém nalézt
    přesný postup v literatuře, na webu jsou na ni tisíce odkazů.

    S pozdravem

    Pavel Scheufler

    www.scheufler.cz
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    Tak to rozhodně, to se na to budu moc těšit a budu držet pěsti, aby se dílo zdařilo.;)
    ELDA
    ELDA --- ---
    koupil jsem syrský asfalt a zaslal dotaz jednomu z předních odborníků v Čechách ohledně heliogravůry. Doufám že zde budu moc brzo zveřejnit Fotodokumentaci svého prvního pokusu magie domácí grafické reprodukce:) Držte palce!
    ELDA
    ELDA --- ---
    MYKO: taky se mi hodne libi, avsak myslim ze malo do kyce...
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    Pakliže byste někdo věděl o nějakých kšeftech, či zkrátka zaměstnání pro rytce, dejte prosím vědět. Budu ráda za jakoukoli informaci.
    MYKO
    MYKO --- ---
    ELDA: uzasnost
    ELDA
    ELDA --- ---
    Bicarbography













    http://digitalcollections.library.oregonstate.edu/
    ELDA
    ELDA --- ---










    Ve vetsim rozliseni jeste o mnoho vic plakatu zde - http://digital.library.unt.edu/browse/department/rarebooks/wwpc/
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    Nádhera!
    ELDA
    ELDA --- ---


    Chromolithographs
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam