• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSANSI C/C99 (specifikace), GNU C (gcc, glibc), Tiny C (tcc) a POSIX - ne nutně C++,g++,libstdc++ nebo Win32 API
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ISTEVE: tak pochopitelně, že parsování je míň než zanedbatelný... to už jsme si tady vyjasnili. spíš mě zajímala prekompilace v kombinaci s nějakým direct memory access api - tedy, že by se data neproháněla přes socket. ale to je celkem fuk.

    nemusíme se bavit jen o příkladu s joinem přes pět tabulek, myslím. přípomínka s tím, jak velkou roli hraje cacheování, je samozřejmě taky dobrá.... vlastně moje omezené programátorské zkušenosti vedou k tomu, že cacheovat se vyplatí vždy téměř všechno (kromě věcí, o kterých programátor předem ví, že jsou z principu necacheovatelné, což by ale právě u budoucích vývojářů-optimalizátorů mohla být jejich hlavní role... být schopni toto rozhodovat...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: v tom případě ale nechápu, proč používáš druhou osobu místo třetí ("pokud někdo čeká...."). takový styl vedení debaty zdá se mi býti manipulativní.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: _já_ že čekám, že databáze něco vymyslíš za mě Napsal jsem, cituji, "Pokud cekas", nikoliv "Cekas". Nauc se cist 8))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: _já_ že čekám, že databáze něco vymyslíš za mě? co je tohle zase za slaměnný fígl? (strawman fallacy)
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    TENCOKACISTROMY: Samozrejme, ale o to tu preci jde, ne? Zajistilo to zrychleni pro jeden konkretni xchaosuv priklad.

    Nesnaz se tu prosim v tomto klubu zobecnovat. To neprojde ,)
    TENCOKACISTROMY
    TENCOKACISTROMY --- ---
    XCHAOS: Ze napises nekam "=" ve smyslu prirazeni, jeste neznamena ze to je imperativni jazyk.
    Nicmene ano, napriklad u procedur se projevuje imperativ-like cast jazyka.

    Zrovna MySQL neni technologie, kterou bych znal nejak podrobne. Nicmene jsi si jistej, ze "ENGINE = MEMORY" zmeni algoritmicky pristup u dotazu? Nezrychlil jsis to treba tim, ze jsi eliminoval IO operace na disk?
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    _BENNY: Proto ma kazdy spravny muz nosit nuz, aby se mu ubranil!
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    rekl bych ze je to tady uz asi 4 roky porad o tomtez - intuitivni reseni zpravidla nebyva to nejlepsi, i kdyz cloveka napadne samo ;)
    ISTEVE
    ISTEVE --- ---
    (Teda, doted jsem si myslel ze jsi ukladani session dat uvadel jako priklad tvyho michani kartama... ale kdyz ctu REDGUY, tak premejslim jestli nejde o nejakou novou unrelated prevratnou ideu ;) )
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: ale já jsem třeba imperativně řekl MySQL ǎt na tabulku použije ENGINE = MEMORY - no tak v prvni rade, MySQL je dost sracka. Za druhe, i u skutecnych databazi je nejake to ladeni potreba, i kdyz obvykle ne v tak brutalni podobe. Pokud cekas ze databaze _vsechno_ vymysli za tebe, jsi dost mimo. No a za treti, dost mozna je to prave ten priklad, ze pouzivas MySQL na neco, na co neni urcena a pak se nediv, ze to musis extra stelovat aby to jakz takz fungovalo. Cili tvoje l33t skillz s ENGINE=MEMORY zas tak nic nedokazujou.
    ISTEVE
    ISTEVE --- ---
    XCHAOS: To je picovina temer ze vsech perspektiv ze kterejch na to dokazu nahlizet, tak si to trochu projdem.

    Zakladni premisa toho co popisujes teda je, ze mas nejakej session key (v cookie/querystring/whatever), a chces vytahnout data co k tomu mas.

    Mas data krasne rozstrukturovany do tabulek, panu Coddovi by plesalo telo.srdce_id nadsenim. Delas join na (budme konzervativni) peti tabulkach. V ten moment je parsovani SQL min nez jen zanedbatelny, ponevadz:
    a) I kdyz mas index nad spravnejma klicema, stale je nutny udelat nekolik pruchodu stromem.
    b) V zavislosti na fyzicky reprezentaci muzes nebo nemusis delat dodatecny I/O na disk (nektery RDBMS vsechno nebo cast dat budou drzet primo v danym strome)
    c) Je nutny tohle udelat pro vsechny relevantni tabulky.
    d) Pokud nemas tohle vsechno v cache, tak te jen I/O zpusobeny cache miss stoji (v zavislosti na rozsahu cache miss) tolik co naparsovat tri tuny SQL (osobne bych hadal, ze parsery v sqlite/mysql/postgres by za tu dobu stihly naparsovat radove megabyty az desitky MB prumerne vzrostlejch SQL dotazu).


    ...samozrejme, pak je tu alternativa ze jsi prasopes a mas tam jen session id a serializovany data, ale pak jsi naprostej idiot ze to vubec do RDBMS cpes. :)

    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: Nerozumim. Na co presne reagujes? A co tim chces rict?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: jde o to, že většinou ti webová aplikace neběží jen v jedné kopii... takže třeba jen jaký datový model zvolíš pro session data může být zásadní (když chceš ošetřovat třeba tisíce uživatelů přihlášených současně)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TENCOKACISTROMY: dobře... ale já jsem třeba imperativně řekl MySQL ǎt na tabulku použije ENGINE = MEMORY ... a tím jsem výkon výrazně zvýšil. takže tvrdíš, že mám používat jen takovou SQL databázi,která si engine zvolí sama? a jak bude vědět, že zrovna u téhle tabulky mi nevadí ztráta dat při restarty SQL serveru, a u jiných jo?

    trochu imperativního přístupu k programování zkrátka neuškodí u jakéhokoliv paradigmatu
    TENCOKACISTROMY
    TENCOKACISTROMY --- ---
    XCHAOS: Konkretneji: Jestlize ve svym projektu nevyuzijes schopnost databazoveho stroje patricne si sam zvolit jak se dotycny dotaz ma udelat (SQL je deklarativni, nikoliv imperativni jazyk) a vyhody, ktere ti to prinasi (neresis v ktery z dotycnych tabulek je kolik zaznamu a podle jakych indexu se ma dohledavat. nepotrebujes ani izolacni urovne transakci ci napriklad nepotrebujes ACID), a zaroven se ti vyplati resit takovy veci jako predkopilovany dotazy z SQL do C, tak by jsi mel pouzit nejaky jiny zpusob jak ukladat/nacitat data, a nemel by jsi pouzivat SQL databazi.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: že se to tady začíná zvrhávat na diskuzi "proč není potřeba C". - wut? Kde prosim nekdo rika neco takoveho? Tj. obecne, bez nejakych kvantifikatoru? Ze by zase tvoje oblibene strawman fallacy? 8))

    do jaké míry je ENGINE = MEMORY v MySQL pomalejší či méně paměťově efektivní, než memcached - sorry, ale jestli tohle srovnani myslis vazne, tak zcela zjevne nevis o cem mluvis. memcached je hashtable na steroidech: strcis do nej klic, vypadne ti hromadka bitu. (My)SQL je relacni databaze: strcis do ni jednoduchy nebo slozity dotaz, vypadne ti strukturovanej vysledek. Jo, jasne, muzes pouzit (My)SQL misto memcached a pro typickej upatlanej blogovej server s dvema uzivatelema za odpoledne to bude fungovat. Ale to nic nemeni na tom ze to jsou dve sakra rozdilne veci. Sice obe ukladaji data, cilene pouziti je u kazde o necem jinem. Pokud je potrebujes porovnavat mezi sebou, znamena to, ze jedno nebo druhe (nebo oboje) pouzivas k necemu, k cemu to neni urcene.

    A porad bych rad slysel nejakej konkretni, real-world priklad kdy tvoje predparsovane sql prikazy budou michat kartama 8))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: mno, tedy přesněji, v mém případě bylo potřeba použít max_heap_table_size = 256M v my.cnf (default je asi 16 MB... každopádně se to zaplnilo skoro hned). zvýšení výkonu je dost citelné, na druhou stranu - asi by bylo zajímavé to srovnat s nativní datovou strukturou přímo ve sdílené paměti (což možná časem zkusím).

    no každopádně se mi nelíbí, že se to tady začíná zvrhávat na diskuzi "proč není potřeba C". zatím jsem minimálně dokázal, že není potřeba se srát s memcached :-) (tedy samozřejmě je otázka, do jaké míry je ENGINE = MEMORY v MySQL pomalejší či méně paměťově efektivní, než memcached - ale současně výhoda spočívající v unifikovanosti a možnosti použití složitých SQL konstrukcí je zřejmá (memcached nabízí v podstatě jen něco jako "hodně enviroment proměnných via socket").

    (ale jo... možná skončím u toho, že místo sraní se se složitou shared datovou strukturou použiju pro svojí příští libmysqlclient webovou aplikaci napsanou v céčku prostě jako rychlé úložiště dočasnou SQL tabulku forcnutou do paměti - a bude vymalováno - minimálně ten zdroják bude hodně blbuvzdorný a čitelný, což je ostatně i mým cílem...)

    TENCOKACISTROMY: to je tak obecné tvrzení, že vlastně nevím, co ti na to mám odpovědět, ani jestli odpovídáš na to, o čem mluvím :-)
    TENCOKACISTROMY
    TENCOKACISTROMY --- ---
    XCHAOS: Jinymy slovy chces pouzit neco, co je mnoho a mnoho let vyvijeno a vypiplavano k nejakemu ucelu, s cilem pouzit to uplne k jinemu ucelu? Pak bych na tvym miste pouzil neco uplne jinyho a nesnazil se hackovat SQL databaze.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: Ano, mam s tim zkusenosti. Funguje to.


    XCHAOS: vývoj podvratného free software. - coz porad neni ten konkretni real-world example kde tvuj dalsi genialni napad zamicha kartama. Proc konkretne myslis by tvoje myslenka prospela podvratnemu software?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TENCOKACISTROMY: já chci jít přesně druhou cestou :) uznávám užitečnost SQL enginů - které dokážou balancovat, co má cenu cacheovat, i např. napříč více databázemi/uživateli a tedy i více aplikacemi - ale v jiných ohledech chci kompetence SQL serveru naopak omezit a přenést je zpět k programátorovi frontendu.

    prostě uznávám, že tam existuje ta hranice, a že je nesmyslné snažit se databázové servery vymýtit (asi jako je nesmysl se snažit vymýtit filesystém, ve jméne kompetencí aplikačních programátorů). ale současně - můžeš načíst z filesystému adresář tak, že ze zavoláš "ls *" - a nebo může použít opendir() a readdir() - nebo jak se tomu v POSIXu říká.

    (tahle metafora jasně vysvětluje, že si rád zahrávám s posouvíním hranic skriptování vs. interpretovaný procedurální jazyk vs. kompilovaný procedurální jazyk - podle mě to nemusí být až tak pevně dané hranice, jak je zvykem...)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam