• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSANSI C/C99 (specifikace), GNU C (gcc, glibc), Tiny C (tcc) a POSIX - ne nutně C++,g++,libstdc++ nebo Win32 API
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DAVIDOWITCH: -O3 tedy zřejmě do kódu cpe více cmovge instrukcí, než ostatní optimalizace? :-)
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    XCHAOS: Vsechno tohle bylo mnohem delsi nez to prelozit s -s a hodit na pastebin. Ale, u tebe sem si uz zvykl..
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DAVIDOWITCH: sorry, ale i tak jsem této hříčce věnoval víc času, než jsem dnes měl v plánu. je to ... zajímavé. je jistě zajímavá hra zjišťovat, kdo přijde na to čím to je, jaké k tomu použije nástroje. mě se to líbí, atd. - ale pro dnešek končím.
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    XCHAOS: Protoze mi nekdo kdo sedi u linuxovy masiny ten -s prepinac zapnul, tak ti muzu rict, ze tam je cmovge, kterej je za tu magii zodpovednej.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ještě jednou jsem to prověřil, a výsledek s -O3 (oba časy krátké) nebyl náhodný, fakt se vyskytuje opakovaně (statistický rozptyl mezi více spuštěními je pak podobný rozptylu mezi oběma režimy výpočtu, v rádech setin sekundy)

    dle manuálové stránky:

    -O3
    Optimize yet more. -O3 turns on all optimizations specified by -O2 and also turns on the -finline-functions, -funswitch-loops, -fpredictive-commoning, -fgcse-after-reload, -ftree-vectorize and -fipa-cp-clone options.

    pokud by to někoho zajímalo dále, tak postupnou kombínací -O2 a některého z těchto flagů by mělo jít zjistit... něco (nevím co :-) to už je trochu vyšší dívčí :-)
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    REDGUY: ad ten XOR reg, reg; Tohle je presne duvod, proc je celej x86 a compatible v prdeli. Tohle je vesmes kvuli legacy kodu, kterej v drevnich dobach mazal takhle xorem, protoze to bylo rychlejsi.
    A jelikoz to je furt vsude nekde, tak je tam kus kremiku kterej resi aby to bylo rychlejsi, kterej by tam bejt nemusel, kdyby se udelal cistej rez. (Nerikam ze je to dobrej napad, jen proste tohle je krasnej priklad)
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    XCHAOS: Dekuju ti za ochotu.


    REDGUY: Uz sem ten cmovge nasel. Je fakt ze to moje rucni maskovani je horsi (resp. snazi se dalat prave tohle, akorat "manualne").
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DAVIDOWITCH: tak si to překompuluj.

    REDGUY: toto je přesně už moc low-level, na mě :-) mě stačí, že s různými -O přepínači se to chová jinak. souhlasím s tím, že je to překvapivé chování. programovat v C už dávno nestačí, aby člověk chápal, "co se děje pod kapotou" (což opravdu víceméně stačilo ještě např. v éře 16bit CPU bez onchip cache...)
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    DAVIDOWITCH: Btw, trochu jsem se na tohle tema rozhlizej po stackoverflow a okoli a mimochodem jsem zjistil, ze SUB reg, reg a XOR reg,reg na Intelech je specialni pripad (ve srovnani s XOR reg, neco-jineho), kdy procesor vi ze vysledek je vzdycky nula takze negeneruje zavislost na predchazejicich instrukcich, aby to nezdrzovalo potrubi.
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: Ehm. Na "dodani assembleru" je vsechno co potrebujes volba -S .
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DAVIDOWITCH: ASM je na mě moc lowlevel, fakt sorry... někdo to třeba dodá a dostane od mě velký moderátorský palec nahoru.

    gcc(1): GNU project C/C++ compiler - Linux man page
    http://linux.die.net/man/1/gcc
    hledej
    "Options That Control Optimization"

    -O2 Optimize even more.

    zajímavé.. při optimalizaci na velikost výsledného kódu (tedy zablokování většiny těch inline-loop apod. optimalizací...) to dělá furt to samé:

    xchaos@tartarus:~$ gcc -Os test.c -otest
    xchaos@tartarus:~$ ./test WTF
    Sum: 403504454559365000
    Time: 0.471624
    xchaos@tartarus:~$ ./test
    Sum: 403504454559365000
    Time: 2.23573
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    DAVIDOWITCH: Kdyz se podivas na ten stackoverflow, tak je tam super odpoved, kde ten clovek mj. pise ze Intel Compiler 11 dokaze dokonce prohodit ty dve smycky 8)
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    XCHAOS: Muzes to nejak rozvest?
    Pripadne po mne hodit ASM vypisem, protoze si nemyslim ze by compiler mel bejt schopnej nahradit ten skok maskovanim, coz je asi jediny jak stahne ty 2 casy tak blizko k sobe (pokud si teda nezkousel tu moji modifikaci)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: jako ano, už jsem asi objevil, že jsem ve slepé uličce, s touto úvahou :-)

    myslel jsem, že třeba sečtení 33+33 by trvalo stejně jako sečtení 33+0 nebo 0+33. ale sečtení 8+8 by bylo rychlejší :-) (tedy někde by byl nějaký pomocný bitcounter, kolik z aktuálních bitů na sběrnici je "dirty" a musí se s nimi počítat v následující instrukci

    ale nemám to ničím podložené, tohle je na mě moc lowlevel :-) je to jen moje divoká spekulace "jak bych vymýšlel CPU"...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DAVIDOWITCH: to už mi taky došlo


    DAVIDOWITCH: jiný -O switch compileru
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    REDGUY:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Carry-lookahead_adder (je logN misto N)
    http://en.wikipedia.org/wiki/Carry_bypass_adder
    Carry-select adder - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Carry-select_adder

    Ale priznam, musel sem zkonzultovat spoluzaka, protoze uz to je 5 let co sem se to ucil, 4 roky od posledniho pouziti.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    DAVIDOWITCH: Neznam terminus technicus, ale takovou tu uplne obycejnou. I kdyz nepochybuju ze zaimavy budou i ty chytrejsi 8)
    Zkusim najit kde jsem o tom cetl...
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    REDGUY: Myslis Carry-lookahead, nebo nejakou z tech chytrejsich, nebo obecne proste tyhle bordely?
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    REDGUY: A btw, navrh hw scitacek co pracujou v konstatnim case, aniz bys musel nejak postupne v nekolika krocich propagovat carry zleva doprava je docela zajimavej a elegantni. Doporucuju si o tom neco najit,
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam