KILLUA: To v podstate navrhujes, to co popsal Fred Brooks v legendarni (ale bohuzel porad malo zname) knizce Mythical Man-Month. Mel jakousi analogii chirurgickeho tymu. Napr. zde:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Mythical_Man-Month#The_surgical_team Zni to zajimave, zavery z realneho pouziti jsem necetl (nerikam, ze bych se po nich pidil). Knizku kazdopadne doporucuju, zajimave cteni a s vetsi casti relevantni i po tech letech.
Ad ninjove, rockstar, superstar a jiny geniove - vyvoj software uz se nejakou chvili paralelizuje protoze vykon jednotlivce je v prumeru mezi generacemi spis nemenny, vzacne nadani je vzacne a nektere projekty jsou proste moc velke. Muj subjektivni dojem je, ze pokud je ninja asocial a neni schopny fungovat v tymu, tak jeho pouziti ma v souctu zaporny prinos. Na to aby se vyplatilo postavit tym okolo asocialniho genia ve zvlastnim rezimu je imho zase malo tech opravdu vyjimecnych. V postate musi genialita prevysovat deficit v soft-skills (fuj, pardon) tak moc aby se to vyplatilo. Odhaduju, ze to musi byt o dost. O tom, ze je komunikace pri tymovem vyvoji celkem dulezita by se dalo asi najit neco v Robert L. Glass - Facts and Fallacies of Software Engineering.
A jak tu zaznely uvahy ohledne srovnani celkove efektivity programovacich jazyku, tak jedine co jsem kde cetl (tusi opet Brooks) je, ze lepe vychazeji jazyky s vyssi abstrakci, coz ale neni az takove prekvapeni.