• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MEDVIDEKEnneagram aneb nástroj sebepoznání, který se s člověkem nepáře...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    DRAGEL: jsou k tomu njake podrobnosti? zaujalo, divala jsem se do wikipedie, ale ta ma za to, ze sufijci se obejvli az v dobe islamu... dik
    DRAGEL
    DRAGEL --- ---
    ALBERTO: no právě že nejsou :-)))

    Islám Sufije přijal jako duchovní.
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    ( ALBERTO: to se tak rika.. nejde o historicka fakta)
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    BAGHICEK: :-))))))))))
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Jestlize jsou sufijove odnozi islamu, nemohli existovat ve staroveku.
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    KILIAN: Eneagram si pry vymyslely jednicky. Eneagramy maji sve koreny jiz ve starovekych posvatnych textech sufiju.. :-) Patrne to znamena, ze pri potlachu u ohne pred davnymi a davnymi casy nejaci jezdci na velbloudovi, sedici na hromadach uschleho velbloudiho trusu, stourali klacikem v pisku a nakreslili osobnostni diagramy.. a proto je treba eneagram brat patricne vazne :-))
    KILIAN
    KILIAN --- ---
    ALBERTO: Mel jsem na mysli kořeny...
    Od pana Googla. :-)
    Napriklad zminka http://www.enneagramspectrum.com/articles/history.htm
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Kilian: i bez tech transsaturnskych planet je astrolog. system tradicni astrologie v podstate nezmenen od antiky, dodnes se odvolavaji na ptolemaia apod. pridani 3 planet nezmenilo system, jen se to trochu doladilo. ale todle tema sem precijen mocnepatri.

    a odkud to vis, ze je enneagram tak stary?
    KILIAN
    KILIAN --- ---
    ALBERTO: Přesně tak. Já bych ty systémy vůbec nespojoval.
    KILIAN
    KILIAN --- ---
    ALBERTO: S tou "západní astrologii" nesouhlasím. Astrologie, tak jak ji známe dnes, se dá brát posledních pár desetiletí, přesněji od doobjevení posledních planet Uran (1781) a Neptun (1846) a planetky Pluto (1930). Samozřejmě astrologie bez těchto objektů je mnohem starší, ale "západní" astrologii "vytvořili" astrologové nedávno.
    KILIAN
    KILIAN --- ---
    LOOK: Enneagram je stary zhruba 4000let.
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    ALBERTO: taky bych se toho nějak extra nechytala.
    Napadá mě, zda ty planety nejsou dosazeny dle typu - v transformované podobě.

    Já se blíže k astrologii dostala přes symbolon. Dřív jsem nad tím mávala rukou, že je to nesmysl, nějaké horoskopy (viď Bobo). Jenže při bližším pohledu, to dává smysl.

    Tak například podobnost astrologie a enneagramu vidím v onom jedinečném a originálním seskupením aspektů u jedince. Což pak vytváří neopakovatelný originál z každého z nás. Oba tyto směry tohle následují.


    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Myslim ze astrologie tvori v mnoha podobach tak silny proud, ze ma asi malokdo potrebu ji "podpirat" (jeste k tomu enneagramem, ktery je mnohem mene rozsireny a znamy). Spise dochazi k miseni jungianskych psychologickych proudu s astrologii; humanisticka astrologie apod. Nechci tu obhajovat astrologii, jsem vuci ni kriticky, i kdyz se soucastne snazim pochopit ji do hloubky, coz nejde jinak nez praxi. Miseni astrologie a enneagramu mi prijde jako michani jablek s hruskama - asi je to trochu zbytecne a neni to vubec potreba. Oba systemy jsou zcela sobestacne.
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Medvidku :Ty analogie planet s enneagramem podle A. M. Winchestr mi nedavaji skoro zadny smysl.

    Mars - sex, grese a 1?
    Luna a 2 - to ano.
    Neptun (idealismus, transcendence) a 3?
    4ka a venuse trochu ano, ale 4ka je v enneagramu spise neptunska.
    5ka - merkur, to ano.
    6ka - rebelsky uran určitě ne, spíš saturn
    7ka jupiter - mozna
    8 saturn - vzdalene, spis Pluto
    9ka Pluto - nevidim zadnou spojitost s planetou moci

    Je to dost nasilne a vnasi to jen novy zmatek.

    Historie zapadni astrologie saha nejmene do Babylonu. Vzhledem k tomu, ze ji pouzvaly vsechny staroveke civilizace, mozna saha nekam dale do minulosti az k necemu jako Atlantida. Stari enneagramu neznam, ale myslel jsem, ze pochazi od stredovekych sufiu.
    LOOK
    LOOK --- ---
    KILIAN: zajimave, mel jsem za to, ze astrologie je hodne stara. jak je stary enneagram?
    KILIAN
    KILIAN --- ---
    Astrologie je mnohem mladší než Enneagram, takže přímá spojitost není. Na internetu jsou tu a tam, více či méně zdařilé pokusy astrologů o najití souvislostí. Myslím si, že tato snaha vychází z potřeby "podepřít" astrologii.
    BLACKDRAGON
    BLACKDRAGON --- ---
    MEDVIDEK: astrologia je zaujimava polozenim archetypov, povah, rovnako ako tarot... napasuje ta do role a je jedno nakolko na teba sedi alebo nie, zacnes tu rolu premyslat, identifikovat rozne situacie v nej, akoby si sa zachoval, je dobre to pouzivat ako pomocku pre rozvoj, ale brat to ako osud, ci definovanu buducnost, to mi pride hlupe
    BLACKDRAGON
    BLACKDRAGON --- ---
    ALBERTO: horoskop je dany polohou planet pri narodeni, kdezto enneagram si urcujes sam, podla toho ake zvolist odpovede, ktorymi sa dopracujes k svojmu typu
    predsa len preco by malo hovorit o tebe vsetko iba to kedy si sa narodil, dvaja ludia narodeni v tu istu chvilu na tom istom mieste mozu mat tak diametralne odlisne zivoty
    BLACKDRAGON
    BLACKDRAGON --- ---
    HABANA: si 6ka nie? nie 7cka :P 7cka a 6ka sa dost lisia i ked su si kridlom :) lojalny skeptik, poznam jedneho a vacsina ludi by si myslelo ze mu vyjde bojovnik, ale to je iba ako chce vyzerat, aky je to ukazal az enneagram, drzi sa zasadovosti, tej vlastnej, tak ako chce pozitok, taka mala schizofrenia a robi sa flegmatickym frajerom, nieco ako Clint Eastwood, chce tak posobit, ale pritom ho vela veci vlastne chyti, jeho temperament, cize nie je lahostajny, obcas az posadnuty, hlavne ak to chce posvojom a zivot ukazuje, ze to tak nebude

    inac trosku psychologie: a enneagram z nej tazi, irituju nas ludia, ktori robia vedome to co my robime podvedome a naopak...
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---

    -

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam