• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    THE_MIRACLEKlub slusnych ridicu z nyxu - děs a hrůza na českých silnicích... :-(
    Tato diskuze je věnována všem, kteří si uvědomují, že slušnost na silnici je velmi důležitá. Nejde o to striktně dodržovat pravidla, jde o to u řízení myslet! Zároveň také těm, kteří pomáhají zachraňovat lidi a odstraňovat následky dopravních nehod.

    Kdo si myslí, že je výborný řidič, a že se mu nemůže nic stát většinou dopadá nejhůře.

    Stop parkovacím zónám v okrajových částech Prahy




    "Provozovatel vozidla zajistí , aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem."

    rozbalit záhlaví
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    PHAILO: to je tedy populistická zkratka hodná hlavy státu :) Bavili jsme se o případu, kdy dotyčný stál evidentně tam, kde neměl. A (jistě, laicky hodnoceno) byl materiální aspekt s největší pravděpodobností naplněn. Zde hojně kvitované řešení také nespočívalo v rozporování přestupku (potažmo materiálního aspektu), ale v tom, že v rozporu se skutečností budu dělat, že jsem lísteček za stěračem nenašel. Nechci hodnotit, nakolik je toto „řešení“ běžné nebo lidsky pochopitelné/akceptovatelné, ale rozhodně o ojebávání práva jde.
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    BINARY_PARANOIC: V podstatě ano. Když na argumentaci [ JFM @ Klub slusnych ridicu z nyxu - děs a hrůza na českých silnicích... :-( ] reaguješ tak, že jde o ojebávání. Přitom to, co píše JFM je přesně o tom materiálním aspektu.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    PHAILO: a copak to někde vylučuji?
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    BINARY_PARANOIC: Pak bys ovšem měl vědět, že minimálně velká část toho, co se sankcionuje, není ani de iure protiprávním jednáním. Nemůže tak jít o "ojebávání" práva. Resp. může, pokud se to přesto sankcionuje, ale jde naopak o "ojebávání práva" ze strany státu.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    PHAILO: nejsem vystudovaný právník, ale v rámci mezí ano a říká.
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    BINARY_PARANOIC: Hmm a když jsi tak uvědomělý STH, víš vůbec, co je to ten přestupek? Říká ti něco materiální aspekt?
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    JFM:
    1) „klidně porušuješ“ je příznakové, což jsem takto rozhodně neuvedl (snažím se předpisy dodržovat, ale někdy mi to holt nevědomky ujede);
    2) neříkám, že je to ok;
    3) zda to většinové společnosti vadí či ne nezávisí na tom, zda mě chytí či ne, nikde jsem to netvrdil.
    JFM
    JFM --- ---
    BINARY_PARANOIC: Takže sám předpisy klidně porušuješ, ale dokud si toho ruka zákona nevšimne, je to ok. Když tě u toho chytí, tak už to vlastně vyspělé většinové společnosti vadí a pěkně zaplatíš pokutu, aby ses náhodou nezbavoval odpovědnosti. Seems legit.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    JFM: mno, a kdo určuje, co znamená „aby to ostatním nevadilo“? Zcela překvapivě většinová společnost a vymáhá si to pomocí platného právního řádu. A rozhodně netvrdím, že jsou všechny předpisy 100% rozumně či dobře napsané, nicméně tímto „ojebáváním” práva to rozhodně nikdo nenapraví (jistě není náhodou, že čím vyspělejší společnost, tím méně se tam snahy obcházet právo vyskytují). A pokud se podíváš na diskuzi zde, velká část (možná dokonce i většina) je právě o ojebávání práva — čímž nazývám snahy vyhnout se trestu za způsobený přesupek, kterého si je aktér dobře vědom.

    Samozřejmě taky občas asi předpisy poruším (nejčastěji co se povolené rychlosti týče), ale fakt by mě nenapadlo se snažit zbavit vlastní odpovědnosti, pokud bych byl přistižen.
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    JFM: Sorry, neuznam, ja jsem ovcan a vlada rekla, ze jste teroristi.
    JFM
    JFM --- ---
    ADMIX:
    BINARY_PARANOIC:
    Slušný řidič zaparkuje tak, aby to ostatním nevadilo.
    Poslušný řidič zaparkuje tak, aby mu policajt nedal pokutu.
    Uznejte, že je v tom rozdíl.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    JFM:

    ADMIX
    ADMIX --- ---
    JFM: Tim jsi v podstate potvrdil to, co BINARY napsal :DD
    JFM
    JFM --- ---
    BINARY_PARANOIC: Toto je klub slušných řidičů. Klub poslušných řidičů hledej jinde.
    DRMENGELE
    DRMENGELE --- ---
    No, zrovna tady kdyby chtěli, tak to tam vysbírají celkem slušně. Už jen podle toho jak tam stojí na tom street view ty auta, tak z 5 aut by mohli zkasírovat 4.
    Je to hnus, znám to ze svý zkušenosti, kdy je člověk zvyklej x let parkovat stejně jako ostatní i když je to "špatně" a nikdo to nikdy neřešil a pak buď přepne někomu z MP nebo to nahlásí nějakej dobrák a to se to pak kasíruje.
    DRMENGELE
    DRMENGELE --- ---
    THE_MIRACLE: Jasný, je to cesta nejmenšího odporu. Jen jsem nastínil možnosti, co s tím lze a nelze vše dělat. Tyhle obstrukce se vyplatí hlavně ve chvíli, kdy se to nashromáždí a jde ti třeba o velkou peněžní pokutu/body/papíry.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    Spíš to vidím tak, že na lísteček se vyprdnem a až to přijde, tak se to zaplatí. Ten lísteček tam prostě být nemusel.

    Spíš mi šlo o to, jak se dokazuje ta šířka. I když tedy v tom konkrétním místě je to dost jasné...
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    Netušil jsem, že výraz „slušný řidič“ má podobné zabarvení, jako „slušný Čech“…
    DRMENGELE
    DRMENGELE --- ---
    ZVIRATKO: Tak samozřejmě, že to může přijít do nějaké fáze, jako před pár lety, kdy se lhůta prodloužila z roku na dva. Ale v současné době je tohle na jistotu - nemohou přece zahájit správní delikt, pokud mají řidiče i s jeho přiznáním.
    ZVIRATKO
    ZVIRATKO --- ---
    DRMENGELE: je rozdil mezi "proslo to" a mezi "vysrali se na to"
    v realu se na to vykaslou uz kdyz jim reknes ze jim ridice nereknes, ale to neznamena ze nekoho nenaseres nebo ze to nektery oddeleni nezacne delat jinak
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam