• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BULKA1PŘED A PO
    PREDSEDA
    PREDSEDA --- ---
    N_I: Já jsem spíš nervózní z toho Daleka vlevo
    N_I
    N_I --- ---
    OMNIHASH: a kde je paroubek?
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    Ha, zjistil jsem, že moje akvárko zanechalo na nyxu slušnou digitální stopu, tak tady před-během-po za poslední pětiletku:







    SITH
    SITH --- ---
    Val Kilmer

    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    MATT: ale jo, piskovec znaj ponevadz z nej je postavena vetsina nasich mest severne od alp. Ale i tam je ta ruznorodost velika, ty vlastnosti se lisej lom od lomu, mam v baraku piskovec kterej se sype uz jenom kdyz se na nej krive podivas ale i takovej kterej zvoni jak kovadlina kdyz na nej poklepes. S bridlici uz to bude o neco horsi, tam prijde na to koho se ptas. Smerem na jizni nemecko je dobre znama ponevadz se tam pouzivala na strechy, u nas o neco min.
    DIVER
    DIVER --- ---
    ASNEK: sry, naprosto OT, nicméně si nemůžu odpustit poznámku - krásná slovenština: "ked ho zbada tak uteka akokeby jej skutocne mohol ukradnut dusu"

    rád jí čtu a slyším. kdybych nebyl patriot, řekl bych, že je snad i libozvučnější než čeština :)
    MATT
    MATT --- ---
    BLOWUP: to fakt neznaj pískovec nebo břidlici?
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    MATT:
    FRENNET:
    Mno, ja jsem architekt, nikoli geolog, geologii jsme meli tusim jeden nebo dva semestry. Nicmene, kdybyste vy dva byli geologove, tak byste nejspis vedeli dve veci: za prve je to cemu se souhrnne rika vapenec extremne heterogenni zalezitost, v zavislosti na podminkach vzniku i na tom, co se s nim kdy geologicky od jeho vzniku delo. Geologie ma dokonce samostatnou disciplinu ktera se tim vsim zabyva, viz link z wikipedie kterej vam laskave postnu na konec meho postu ;) technicky tak existujou pod timhle pojmem kameny ze kterejch se da stavet, sochat, ale i takovy ktery proste na to vsechno nejsou vhodny.

    No a potom tu mame jeste ten fakt, ze existuje diference mezi geologickym a obchodnim respektive lidovym oznacenim. Obchodne se kameny prakticky delej pouze na dve skupiny: mramor a granit ;) kdyz nekdy u obchodnika pouziju geologicky oznaceni tak casto ani nevedi o cem mluvim, pro ne je podstatny spis odkud ten kamen je (tessinskej granit).

    Vztazeno na nas jurskej vapenec („jurakalk“) to znamena, ze se bavime o materialu kterej se tak sice oznacuje, ale ve skutecnosti jde o neco co by se melo jmenovat mramor - jak z dalsiho linku na wikipedii muze zainteresovany ctenar snadno zjistit :) zpocatku zminena variabilita jak vzhledu, tak jeho vlastnosti ovsem plati i pro nej, nejspis proto na eth delali ty testy a definitivne prave proto bych ho nikdy timhle zpusobem nepouzil. Me osobne to vase rajtovani na odbornych terminech je trochu zahadou, ponevadz prave ten fakt ze prumysl si tu terminologii dost brutalne zjednodusuje je (aspon teda tady u nas) kazdymu geologovi znamej, pokud si spravne pamatuju, bylo to i tematem pri prednaskach z geologie v cesku At uz byl tedy duvod vasich mirne matoucich vstupu jakykoli, koho to zajima, muze si tuhle zajimavou materii na tech dvou odkazech z wikipedie precist ;)


    Kalkstein – Wikipedia
    https://de.wikipedia.org/wiki/Kalkstein

    Jura-Marmor – Wikipedia
    https://de.wikipedia.org/wiki/Jura-Marmor
    MATHES
    MATHES --- ---
    SA_KRA_: botox - not even once
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    20 pics: Object transformations by 3D-art master Odeith (collection) | STREET ART UTOPIA
    https://streetartutopia.com/2022/05/23/20-pics-object-transformations-by-3d-art-master-odeith-collection/

    HREBICK
    HREBICK --- ---
    SA_KRA_: Sakra! :) A taková hezká holka to byla!
    SA_KRA_
    SA_KRA_ --- ---
    ASNEK
    ASNEK --- ---
    NELLAS: nie kazda kocka ma rada fotak. kamoskina kocka ked ho zbada tak uteka akokeby jej skutocne mohol ukradnut dusu. a to staci ze ho zoberie do ruky ani ho nemusi na nu namierit (videl som na vlastne oci ked mi spokojne sedela na kolenach a nechala sa drbat a jak zbadala fotak v jej ruka bola pod gaucom za 1.5 sekundy). ked skusala urobit kocke fotky na 5 rocne narodky na Fb tak ju viac nez hodinu nahnala z fotakom po byte nez sa jej podarilo cvanut nieco viac ako rozmazanu smuhu co sa uteka schovat
    ale kuriozne ked ju skusit fotit ci tocit mobilom tak ta ma na salame a mas kocku vo vtipnej poze za minutu...
    MONROE
    MONROE --- ---
    Ja nemam ani stul, zatim. Takze tak. :D
    ENKATT
    ENKATT --- ---
    MATT: jop, většina domácností, ve kterých se vyskytuju tam těch krámů má fakt míň. a tohle mi jako bordel připadá. samozřejmě, že pokud ještě řeší úložný prostory, tak za to nemůže. já mám zase všude kočičí chlupy a teď i mravence.
    MONROE
    MONROE --- ---
    MATT: Jasne, ja za bordel povazuju hlavne spinu a neudrzovanost, misto par veci, ktery zatim nemam kam dat, co jsou naskladany. :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: ač velmi nerad a nevěda, co bluwup píše, tak se ho nechci zastávat, musím ti prozradit sladké tajemství, že existujou jak regionálně metamorfované, tak i kontaktně metamorfované mramory. a máme je i v čr
    MATT
    MATT --- ---
    MONROE: chápu, máma v tom žije celej život, já si to půlku taky myslel, pak jsem krutě narazil, tak se jen snažim předat, že každej má tu stupnici úplně někde jinde.
    MONROE
    MONROE --- ---
    MATT: Nekomu vadi polozeny veci na lince, no. Taky nejsem uplne happy, ale zatim to bohuzel nemam kam dat. :) A spina nikde neni, to je pro me zatim hlavni.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam