• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BULKA1PŘED A PO
    ULO
    ULO --- ---
    CORNELA: já vím, že ty tomu rozumíš a já ne, pochopila jsem to tak, že ten rošt tvoří tu pevnou vrstvu, na které je už jen písek. Proste něco co pomůže kopýtkům bez vzniku těch mikročástic, protože ty jsou všude a nejde se jich zbavit.
    ULO
    ULO --- ---
    CORNELA: to, že malá skupina lidí chce po šlechtěných koních sportovní výkony a ničí proto životní prostředí pro všechny ostatní, není šťastný argument.
    Ale jo, jízdárna je pěkně upravená. Koním se bude dobře klusat, ale řešení v jízdárně BLOWUPovy dcery mi přijde lepší. Tak snad za deset let nebo příští povodni!
    JAMILLOS
    JAMILLOS --- ---
    Bože, proč jsem celou tu debatu pročetl?
    ZCR
    ZCR --- ---
    Vnímavější jedinci již tuší, že se vlastně dostáváme k takovému krásnému PŘED-PO
    PŘED: koně vyvedeme na dostihový trávník, po závodu vytřeme a odvedeme zpátky do stáje.
    PO: koně podkovaného 3D-tištěnými podkovami z nejmodernějšího metalokompozitu na bázi Ti-Sc-Mg/nanoC opatrně pomocí nákladního dronu přepravíme na nejmodernější povrch z fullerenové S/Se-vulkanizované pryže s výtažkem z pavoučích vláken... po závodu jej osušíme mikrovláknovými osuškami a zbavíme nečistot omytím superkritickým CO2 a po impregnaci přírodní kosmetikou na bázi syntetického kamzičího lanolinu se zvýšeným obsahem vitaminu D5 a uložíme zpátky do hypostázového boxu s nucenou cirkulací horského vzduchu dovezeného z Alp.
    A tak je to s moderním sportem tak nějak celé.
    (Ano, je to rádobyvtipná nadsázka, ale třeba se nad tím i někdo zamyslí.)
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    PALEONTOLOG: ja ti nevim, skoly na to nemam, ale to co fotila cornela nevypada jako drcena guma... z ceho to je ale netusim a hledat to nebudu. Jsem spokojen s tim, ze je to dlouhodobe reseni s ocekavanou zivotnosti nekolika let a dokonce jsme zjistili, ze odpad z predchozi varky je druhotne vyuzit, nikoli jen vyhozen.
    Byt brazilsky udrzitelny katolicky kaucovnik, tak z toho mam asi orgasmus...
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    CUKI: je to stejny jako silnice - predpoklada se vetsi opotrebeni povrchu, tak se tam da specialni, aby to vydrzelo s chtenymi vlastnostmi.
    Kdyz bys totez zkousel na louce, tak z toho za chvili budes mit oranici, ktera se neda vyuzit.
    CUKI
    CUKI --- ---
    PALEONTOLOG: Já myslel to dát pod ten písek. Ale jak jsem psal jen nápad který nemám jak ověřit. Šlo mi jen o to tu pružící vrstvu dát někam kde zůstane v celku, když už to musí bejt takovej sajrajt.

    Obecně nechápu proč tam nemůže být něco přírodního, kde tohle řešit netřeba. Tím bych začal...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    WRIGLEY: jo oni maj vyvonenou drt z produktu udrzitelnych brazilskych kaucukovniku, sbiranejch katolickym seminarem pri nedelnim navratu z kostela.
    no obavam se, ze ta drt se vyrabi jen z jednoho druhu recyklovany surovimy.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CUKI: ja se obavam, ze pobyt gumove drti v pisku se diky pohybu kopyt da prirovnat k pobytu v kulovymu mlynu.

    CORNELA: see ya later with more disturbing facts
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    CUKI: a tyhle informace a srovnani mas nejak nastudovane, kdyz jsi jeste dneska ani nevedel, ze to existuje, a nebo si to cucas z prstu, abys mel co rict?
    Ja mam svuj tip, ale necham si ho pro sebe ;-)
    CUKI
    CUKI --- ---
    WRIGLEY: Kdyby jsi si všiml, tak já to nepropagoval, jsem jsem podotknul, že je to pořád lepší než tohle.

    A ty pneu recykláty ty těžké kovy a jiné srajdy v sobě sice stále mají, ale nijak se to z nich díl ve větší míře nedostává pryč. Protože pryč se dostane jen malá část z povrchu už při výrobě. Pod tím pískem by nedocházelo k opotřebení (rozdrcení) a včas by se to dalo komplet zase odvést k dalšímu zpracování.

    Pokud by se to nadrtilo, tak by to bylo zbytečné zaměňovat, ale nemyslím si, že by to v celku nemuselo fungovat.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    PALEONTOLOG: nastesti oni tam tyhle prasarny z pneumatik, co navrhoval Cuki, nedavaji ;-)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CORNELA: toby se ti libilo:D
    zverejnit prasarnu z bezne praxe podkonich a pri hejtu zdrhnout!
    napisu to na plnou hubu, je to prasarna. ulomky nejsou extra vytridene od mikrometrove frakce a v exterieru se na slunci dal rozpadaji a uvolnujou dlouhy organicky retezce. plnivem do pneumatik je popilek z elektraren, plnej tezkych kovu, kterej se pri rozpadu dostava do interakce s prostredim. to je fakticky me gusta. asi ani takovou koninu bych zrat nechtel.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    CUKI: dokud ses proste ptal, co to je geotextil, tak v poho. potom jsi ale zacal zachranovat svet a to uz sem imho nepatri (btw stejne tohle cele brzo spravci smazou jako offtopic).
    Pokud se skutecne ptas jen jakym zpusobem muzes kdekoli rozpoutat diskuzi o ekologii, tak odpoved je nemuzes.
    Zkus jit treba na koncert a uprostred se zvedni a zacni tam rozkrikovat tyhle nazory, uvidis jak dopadnes.
    Jsou mista a casy, kam se to hodi a urcite jsou i konkretni cinnosti, ktere budou mit vetsi dopad nez trolleni v diskuzi na nyxu - bez treba uklidit nejaky park.
    CUKI
    CUKI --- ---
    PALEONTOLOG:
    Který zvíře? To co to tam sype nebo pro které se to sype? :-)
    CUKI
    CUKI --- ---
    WRIGLEY: Takže nic? To by mě zajímalo jak se o tom tématu dá bavit abych toho druhého nestavil do pozice kde se musí hájit.

    Tímto způsobem život na naší planetě nezlepšíme. Ale zase budeme korektní no.

    Já osobně jsem radši když mi někdo něco řekne na přímo, upřímnosti si vážím mnohem víc než tichého našlapování.

    Souhlasit se mnou nikdo nemusí, ale diskuse by měla být věcná. Odpověď typu: to neřeším, dělají to tak přeci všichni, já to recyklovat nebudu. U mě ale není věcná diskuse.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CORNELA: ja bych to zvire radši sezral, nez abych kvuli nemu sypal do prostredi kubiky drcenejch pneumatik:D ale proti gustu
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CORNELA: ja myslel, ze kun je stepni zvire a hlina nebo mlat mu vyhovujou. a ono je potreba jim kombinovat tridenej pisek s gumou. no to jsem zklamanej, jakej humac se pouziva. souhlasim s cukim, je to bizarni zjisteni, piliny asi nejsou dost dobry.
    koukam, ze ten granulat se dela ze starych pneumatik. ble :)
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    Co pise Cornela ani Cuki nevidim, ale k rozcupovany plastovy geotextilii samozrejme alternativy existujou. Tam co chodi jezdit moje dcera tu plochu nedavno obnovovali a davali tam takovy gumovy desky s dirama, prej je to standardni reseni.

    Bau des klassischen OTTO-Außenreitplatzes
    https://www.ottosport.com/ratgeber/aufbau-aussenreitplatz
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    CUKI: rozepsal jsem ti pomerne obsahlou odpoved a ona se nenahrala... takze tldr
    neni to vhodne ani misto ani cas, k ekologicke osvete, hledej na nyxu ekodiskuze. nemas ani pozici k tomu nekoho poucovat, jak by se mel chovat. nestav druhe do pozice, kde se musi hajit, kdyz to nemyslis jako utok.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam