Mníšek pod Brdy.
Oba snímky, které zachycují areál HRUDKOVEN, od sebe dělí 68 let a odkazují na průmyslovou historii našeho města.
Vytěžená železná ruda, přivezená ve vozících z Dolu Skalka, se dále zpracovávala technologií tzv. HRUDKOVÁNÍ. Ruda byla podrcena a po přidání koksového prachu jako redukčního činidla byla zahřívána v pomalu otáčejících se rotačních pecích (byly dlouhé až 60 m a měly průměr kolem 5 m) a tzv. zhrudkována. Produktem pecí byla struska s hrudkami vyredukovaného železa, které se po rozdrcení magneticky odseparovalo.
Horní snímek byl pořízen v sobotu 1. října 1955 v 9:00 (soboty byly tehdy ještě pracovní), kdy byly slavnostně zapáleny dvě pece v Hrudkovnách (jednu z nich vidíte uprostřed). Slavnostního zahájení se zúčastnil ministr státní kontroly Oldřich Beran, spousta stranických funkcionářů, zaměstnanců Hrudkoven a pionýrů z Mníšku. Dosud žijí pamětníci, bývalí žáci mníšecké základní školy, kteří vzpomínají na to, jak stáli v pionýrských modrých košilích a rudých šátcích pod pecí a salutovali se zdviženou pravicí u čela. Při slavnosti vyhrávala hudba a druhý den byla slavnost zakončena veselicí v místní Sokolovně.
Rotační pece fungovaly necelých 12 let, vypnuty byly v lednu 1967 (tři měsíce po uzavření Dolu Skalka). Areál Hrudkoven se postupně přebudoval na Kovohutě.
Dolní fotografie pochází z června 2023