• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHORTYMikrotik, Alix a jina mala reseni... Arduino, RaspberryPi, Mikrotik, Alix a jina mala reseni...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    ROENICK: no routovani pres ostravu urcite latenci nezlepsi...
    ADM
    ADM --- ---
    ROENICK: na zarizeni doma za huawei mam statickou verejnou ip, o huawei krabicce od providera zadny info nemam ..
    ROENICK
    ROENICK --- ---
    ADM: muj huawei wifi umi
    static konfiguraci ma, to prece neznamena ze musi byt bridge, muzes mit static do WAN a pak DHCP pro zarizeni u tebe doma
    ADM
    ADM --- ---
    no to jste me teda znejistili, rodice maj nove optiku od InterneXt, ale ten huawei bazmek nevypada, ze by umel wifi, navic je k tomu static ip konfigurace, tak ziji v domneni, ze je to bridge ..
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    HARVIE: takže to NATujou nebo tam mají nějaké pravidlo v routování? Neřekl ti náhodou ten technik co přesně tam dělají? Jde mi stále o ten IPSec....

    Ten wifi Huawai mě tam sere, chtěl bych si tam dát Huawei HG8310M, ale nevím jestli to bude chodit. A samo ten ve výběru nemají.
    ROENICK
    ROENICK --- ---
    HARVIE: schvalne mrknu doma

    s rychlosti a stabilitou nemam problem
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Nemluve o tom, ze ted maj doma zbytecnej optickej huawei, kterej musi napajet a kdyz se vysere, tak tam musi pustit technika. Konkurence mela optickej switch na chodbe a do bytu sla metalikou. Takze tahle zodpovednost za plastovou krabicku nevazla na zakaznicich... To je jednoznacne vyhoda, pokud tam clovek moc neni, tak pri problemech si technik vyresi vse na chodbe sam...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    DELVIT: ROENICK: Poda bridge neumi. A navic o tom lžou. chtel jsem aby prepli huawei do bridge, tak souhlasili ze to udelaj. Ale huawei furt davala interni IP a verejnou IP ma na sobe. Po trech nasranejch telefonatech se technik priznal, ze to je kec a ze vlastne bridge nedelaji. Ve skutecnosti "bridge" u pody znamena jen to, ze zakazou wifi AP v huawei.

    celkove mi ty sluzby prijdou horsi nez u konkurence, bohuzel rodice se od nich nechali nalakat na "rychlejsi tarif". ve vysledku to chodi hur nez ten pomalejsi co meli predtim od konkurence. z prahy se to routuje nejakejma prdelema pres ostravu. a navic touhle akci prisli o verejku...
    ROENICK
    ROENICK --- ---
    DELVIT: jj ten Huhlawei je v bridge modu, mam za tim Mikrotik

    IP bys nel videt v administraci na poda webu kdyz se lognes
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    Neví někdo jak je nastavená pevná IPv4 adresa u Pody? Zatím vidím, že moje adresa je x.x.x.x94/30, Huawai bude mít něco jako x.x.x.x93. To mají v bridgi?
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Intel vyrábí zatím nejrychlejší procesor RISC-V, umí PCIe 5.0 i DDR5 - Root.cz
    https://www.root.cz/zpravicky/intel-vyrabi-zatim-nejrychlejsi-procesor-risc-v-umi-pcie-5-0-i-ddr5/
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    JOINTER: Tam to asi bude pojmenovane jako:
    customer experience factor CEF
    Nebo to cele zajebou a udelaji jenom:
    Customer Satisfaction Score (CSAT).

    Ale princip je jednoduchy: Pro kazdy aspekt pripojeni udelas kategorii a nasledne vyplnis skore, cele se to pak sjednoti a zjistis jaky reseni je lepsi. Pokud te treba VOIP nezajima, radek odstranis a skore se aktualizuje.

    Pokud jsi technicky zamereny, muzes misto cinnosti dat protokol, nebo rovnou jit do skore z testovacich nastroju. Nakonec ti vyjde skore a tim muzes se slusnou presnosti rict, zda to reseni je pro tebe.
    JOINTER
    JOINTER --- ---
    MCKIDNEY: To neznam a Vodafone asi taky ne - "rychlost tam mate, ping je taky OK tak je to cely OK". Nastesti uz je to za mnou.
    Kazdopadne jestli Adam pochodi s bondingem, tak at da vedet.
    Osobne bych volil bud jiny pripojeni a nebo nejaky lepsi LTE zarizeni treba s antenou.
    Protoze treba moje zaloha je VF modem a ten momentalne hlasi -71 dBm (v MK zluty bargraf), coz mi prijde malo - modem je v patre domu.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    JOINTER: No proto se to pocita jako CSR - Kazda kategorie dostane skore a snadno uvidis kde selhava.
    JOINTER
    JOINTER --- ---
    MCKIDNEY: Spokojenost je obcas tezko meritelna, jako treba rychlost OK ale nahodny zpozdeni paketu az 500ms nebo obcasna ztrata (VF Puma 6 modem).
    Nebo mas nekde televizi kde si stream nahodne vyzere plnou rychlost linky na par sekund a pak 15s nic (musis tomu pak zacit delat QoS).
    Proste ten balancing vzdycky neni jednoduchy, muj ISP takhle spojuje nekde 2x 1Gbit a funguje jim to, ale jakmile vecer prekroci 1,5Gbit tak jim tam roste latence.
    /ip firewall connection print count-only
    1853
    a u me osobne je to ted 230 (mam zapnuty 2 PC, kdyz jsou vypnuty, je konexi asi 50 - NAS, klima, RPI)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Rychlost definovana technikem je propustnost za cas.
    Rychlost definovana pro uzivatele je CSR nekolika kategorii - napriklad mail, youtube, zalohy, hry atd.

    Zamerujete se na tu propustnost v case a tam to fakt nedava moc smysl.

    Z pohledu kvality pro uzivatele, pokud jsou to 2 operatori tak to muze byt rozumny upgrade. Moje zkusenost s LTE je ze operatori to nepriznaji, ale tarif omezeny pausalem je na tom hur nez tarif onezeny mnozstvim dat :)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    To ze jedne spojeni je stale limitovano neni ani zdaleko nejvetsi problem. Spokojenost uzivatelu je zavisla na stovkach spojeni. Kdyz jsem jeste delal pro ADSL tak to bylo 50 spojeni, ale je to 15+ let minulost.

    Nejvetsi problem je jako vzdy routing a jak rozhodnout co patri kam. Kdyz jsem to pouzival naposledy, tak jsem si vystacil s par radky v MT a pouzivanim vahy pro pripojeni. Nicmene jak session a IP zacala byt vice a vice dulezita, tak tam je nejvetsi problem - software co na to neni pripraven pak vyzaduje nejakou formu spojeni zpet dohromady a to pridava naklady a latenci.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    JOINTER: jo, to obecne "bond" po nestejne kvalitnich linkach je jeste dalsi oser navic... ono tyhle veci kvalitu linky vlastne moc neresi. Ono i kdyz mas na obou (resp. N) dratech stejne kvalitni medium, tak to proste neni slunickovy - prave ty problemy se single-flow, vcelku nezavisle na rychlosti podkladovyho media. Aneb lidi maj dva gigabity a divi se, ze maj jeden ucpanej a druhym netece nic... bad traffic pattern, aneb sorry kluci - to neni bug, to je feature :-)
    JOINTER
    JOINTER --- ---
    DANYSEK: Me se ten bonding neosvedcil proto, ze jsem nebyl schopen detekovat pad linky a to spojeni 10GHz s 5GHz spojem se chovalo divne, nejspis kvuli rozdilu latenci.
    ECMP jsem objevil omylem, kdy stacilo nahodit IP na interface a najednou mi tam zacal tect traffic.
    Nicmene to momentalne nepouzivam - 80Mbit 10GHz spoj staci, pokud jednou ne, tak je tam prave 5GHz ke kteremu je mozne se vratit.
    (zkoumal jsem to protoze byla obava ze to 10GHz bude padat kvuli slabemu signalu, coz se ale nedeje)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    JOINTER: ADAM: vzdycky to ale bude o tom, ze to "pocitove" zrychli u vice paralelnich streamu... single-stream traffic (aka download neceho) bude furt limitovanej kapacitou jednoho radia/spoje. ECMP je o tom, ze se spocita nejaka hash na zaklade L3/L4 hlavicek, co to pres existujici cesty rozhazuje... takze klidne to muze i "blbe" vyjit tak, ze se zrovna dve flow potkaji zase v jednom propoji (zatimco ten druhy se bude flakat). Dalsi u toho LTE bude i to, jak to zalimituje sama BTS (pokud by to byly dve SIM pres jednoho operatora, uzky hrdlo muze bejt i tam, aneb ne ke kazdy BTS vede optika...).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam