• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHORTYMikrotik, Alix a jina mala reseni... Arduino, RaspberryPi, Mikrotik, Alix a jina mala reseni...

    OS

    imedialinux.com
    Voyage Linux
    RouterOS/

    Platformy

    PC Engines
    Mikrotik

    Prislusenstvi

    ...

    Reseni

    router, prehravac, ap, monitorovatko, filestorage
    rozbalit záhlaví
    SUK
    SUK --- ---
    TOMBSTONE: promin, ted si nejsem jistej, co myslis - jakoze povolit netagovany provoz na eth1?
    TOMBSTONE
    TOMBSTONE --- ---
    na capax bych pridal taggovani na ether1 pro vlan 10 (interface/bridge/vlan)
    SUK
    SUK --- ---
    Salut, config meho capaxu zde: https://nopaste.net/suk_capax1

    Co vlastnim:
  • 1x RB5009
  • 2x cAP ax
  • UR22 od Milesight (LTE mouter)
  • Flex Mini
  • hloupej gb switch.


  • V soucasne chvili se snazim o 2 VLANy: 10 jako "standard" a 88 jako "management" - s tim, ze vl10 je "normalni" sit na subnetu 192.168.1.0/24, vl88 je 192.168.88.0/24.
    vl88 je jen na konfiguraci jednotlivych zarizeni & komunikaci mezi nima (vcetne uplinku do internetu, ten by mel naroutovat rb5009).

    capaxy a milesight mam pripojeny trunkem(10, 88) do eth1, do eth2 capaxu bude pripojeny (poe) switch a mel by to byt access do vl10.

    Rychlej nakres "topologie": https://upload.sukovec.cz/rb.svg

    Co mi nefunguje: pocitac zapojeny do dumbswitche v capaxu nepinga pocitac zapojeny v access portech na RB5009.
    Co funguje: pocitac s nakonfigurovanou vlan10 do eth2 u LTE routeru pinga pocitac zapojeny na access portech v RB5009

    Jsem zoufalej a nevim kudy dal :) Za pripadnou radu diky...
    SUK
    SUK --- ---
    TOMBSTONE: Jo, vali se mi to doma a ja jsem v praci, pak dam. Doufam, ze to bude nejaka blbost, kterou jsem prehlidl...
    LEXXA
    LEXXA --- ---
    SUK: Vyexportuj public config a dej ho sem s nejakou pohadkou jak si predstavujes ze to ma fungovat
    TOMBSTONE
    TOMBSTONE --- ---
    SUK: tezko soudit z kusejch informaci...mas bridge, porty do nej zapojeny? tagged/untagged na portech spravne nastaveny? vlan filtering na bridgi zapnutej? co presne znamena "nebridguje mi to"? ;-)
    SUK
    SUK --- ---
    TOMBSTONE: Nebridguje mi to ale mezi eth1 a eth2 (a wifi taky ne) - takze ja pres mgmt VLANu cAP jsem schopen nastavit, cAPsMAN se pres VLANu pripoji ... ale kdyz zapojim cokoliv do eth2 (ktera je bez .1q) tak uz se nedostanu nikam. Jako kdyby ten cAP ocekaval HW offload, kterej ale s tim switch chipem nefunguje...
    TOMBSTONE
    TOMBSTONE --- ---
    no jasne ze da../interface/bridge/vlan, pripadne /interface/vlan pro lokalni tagovanej interface..
    SUK
    SUK --- ---
    Tak ted asi 6 hodin se snazim rozjet VLANy na cAP AX... a ted se doctu, ze ten switch-chip VLANy neumi? Nevi nekdo, zda se neda provoz bridgovat pres CPU? Ten provoz nebude nijak zasadni, takze snizeny vykon nevadi. Narozdil od nemoznosti (od)tagovat provoz...
    VOMAJDA
    VOMAJDA --- ---
    Poradíte někdo, asi jsem si rozbil Arduino a nevím, jak to opravit.
    Mám Arduino Nano klon - https://dratek.cz/arduino/823-arduino-nano-v3.0-atmega328-precizni-klon.html

    A momentálně si hraju s GPS modulem. A abych ho rozchodil, potřeboval jsem Arduino mít připojené k napájení a zároveň ho dostat k oknu. Takže jsem zkoušel různé kabely, připojení přes USB adaptér do zásuvky a co bylo zrovna po ruce, abych ho dostal k signálu. A někdy během toho jsem zjistil, že nemůžu do Arduina nahrávat program z IDE (mám Arduino IDE 2.3.2), protože port COM3, na kterém dříve fungovalo, najednou není vidět.

    Zkoušel jsem update driverů, zkoušel jsem dvojklikem tlačítka na desce Arduina nastavit bootload režim (což se mi nepovedlo), přeinstaloval jsem IDE, restartoval PC, prostě takové ty obvyklé věci, co člověk zkouší, když mu něco nefunguje. Ale nějak mi dochází nápady a mám obavu, že jsem to nějak zabil.

    Poslední nahraný program po připojení k napájení běží.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    LEXXA: Hehe myslim moduly vlevo :)
    LEXXA
    LEXXA --- ---
    Tam je nekde nejakej applet? :)
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MCKIDNEY: Jo tak to taky může být. Ty aktualizace to chce dělat s poslední 6.x na 7.12.1.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    DELVIT: Ja si myslim ze to byl problem s kumulativnim update - na jednom jsem sel nekolik verzi za sebou rucne pres hlavni obrazovku.
    Na druhem jsem sel pres applet z relativne noveho rovnou na posledni.

    Co me prekvapilo je vubec ten popup na hlavni obrazovce QuickSetup - je to poprve co jsem ho vubec pouzil.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MCKIDNEY: Zvláštní, osobně jsem automatckou aktualizaci měl vždy vyplou.

    Na stejném modelu, ale nejsou trochu jiné?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    tam me to 7 ani nenabidne.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    DELVIT: Ano, narozdil od appletu vlevo nabidnul 7cku a skoncil v boot loop. Na stejnem modelu jsem to nemohl zreplikovat.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MCKIDNEY: jako myslíš automatcký update ROS 7x?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    HaP - bricked po automatickem update.
    Jeste zkusim netinstall, ale quick setup nabidnul spatnou branch a tak bacha.
    VITEX
    VITEX --- ---
    DELVIT: misto dockerovych kontejneru tedka ale uvazuju o nejakem malem kubernetu
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    VITEX: k čemu to používáš?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam