• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOMATSUPravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία
    Vše o pravoslaví, o schizmatu mezi východní a západní církví - důvody, rozdíly, podobnosti mezi nimi.



    "Existuje jedna věc, která je mnohem důležitější než všechny možné knihy a myšlenky, totiž nalézt pravoslavného starce, před nímž můžete položit všechny své myšlenky, od něhož můžete slyšet ne váš vlastní názor, nýbrž soud svatých Otců."

    Ivan Kirijevský
    rozbalit záhlaví
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    777PLAY: To je patriarcha ruské církve. Ten s náma nemá nic společného - "jenom" víru.
    V hodnocení skromnosti církve se s tebou shodnu:-)
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    777PLAY: Aaa, koukám, že trolík začíná obrážet vícero klubů...
    777PLAY
    777PLAY --- ---
    JAK BERE VAŠE CÍRKEV CELOU TU ŠAŠKÁRNU PROTI TOMU VAŠEMU PATRIARCHOVI, ŽE ZNEUCTILI VAŠI CÍRKEV NĚJAKÉ HOLKY Z HUDEBNÍ SKUPINY?
    ( TEN VÁŠ VŮDCE MÁ HODINKY ZA 5.000.000KČ A RETUŠ DOKÁŽE VŠE), MILUJI SKROMNOST CÍRKVE...
    VY OPRAVDU NEVIDÍTE TU LEHCE PROKOUKNUTELNOU SPOJITOST MEZI MOCÍ PLITICKOU A DUCHOVNÍ?

    TO SE OPRAVDU NEBAVÍM O VAŠICH DALŠÍCH PSEUDO UPŘIMNÝCH ZÁSADÁCH DUCHOVNÍ A MORÁLNÍ POSLUŠNOSTI.

    VÁM TO CELÉ NEPŘIJDE TAK TROCHU KOMICKÉ CELÉ?

    JEŠTĚ BY MĚ ZAJÍMALO, JAK SI VAŠE DUCHOVNÍ ŠLECHTA VŮBEC VYSVĚTLUJĚ TO JAK JSTE SE ODĚLILI OD ŘÍMSKO KATOLICKÉ INSTITUCE... NO JÁ VÁS POŘÁD BUDU HÁZET DO POŘÁD STEJNÉHO PYTLE JAK ANGLIKÁNÍ. DO IT YOURSELF.....

    NO ALE POTOM SE BUDU PTÁT, KDE JE PRAVDA PRAVOSLAVNĚ VĚŘÍCÍ????
    ŽE VÁS TO UČILI DOMA VAŠI RODIČE, VYCHÁZÍ TO Z VAŠICH TRADIC....NEBO?
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    AACHEN: No to samozřejmě má. Ale běžně můžee vstoupit člověk do kláštěra na tzv. poslušenství, kdy může po uplynutí jisté doby z kláštera odejít. Ale není mnich, je to v podstatě na úrovni západního novice.
    AACHEN
    AACHEN --- ---
    TRPIS: mozna te zaujme tenhle kratky dokument: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/408235100051007-hledejte-a-naleznete/ rozhovor s clovekem, ktery rok pobyval na athosu. nejsem si jisty, zda je pravda, ze pravoslavi nema neco jako slavne sliby; coz tam rika, ze clovek muze z klastera kdykoli odejit..
    TRPIS
    TRPIS --- ---
    CHOMI: Výborně, tohle mi myslím, bude stačit. Šlo mi primárně o to, jestli i zde existují řády, strukturu a informace ohledně celibátu apod.
    U té řecké ortodoxie jsem se špatně vyjádřil: šlo mi o to, jestli jsou v Řecku nějaká výraznější specifika klášterní praxe. Ale na to jsi mi i tak odpověděl.
    Díky moc.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    TRPIS: Je jenom jedna ortodoxie: řecká, ruská, česká, amrická - a je to táž ortodoxie, která je v Evangeliu a kterou vyznávala církev apoštolů v Jeruzalémě.
    Nuže kláštery: Jsou mužské a ženské, ale neexistují žádné řády jako na západě. Pro mnichy po celém světě jsou plusmínus stejná pravidla všude, byť se samozřejmě kláštery liší tím, na co kladou důraz. Některé více na práci, jiné na modlitbu, další na intelektuální úsilí (překlady, studium atd.).
    Hlavním úkolem mnichů je modlitba, ať už společná (bohoslužby). tak soukromá (hlavně Ježíšova modlitba).
    V čele kláštera stojí igumen, u větších archimandrita, což je totéž jako na západě opat. Kláštery jsou podřízeny místnímu biskupovi, výjimečně jsou některé kláštery podřízeny přímo patriarchovi té které církve.
    Mniši musí žít v celibátu a nesmí jíst maso kromě ryb.
    Centrem pravoslavného mnišství jee poloostrov Athos v Řecku.
    Co bys ješt chtěl vědět?
    TRPIS
    TRPIS --- ---
    TRPIS: A ještě jsem zapomněl: jde mi primárně o řeckou ortodoxii.
    TRPIS
    TRPIS --- ---
    Zdravím, chtěl bych se dotázat: pro potřeby širšiho kontextu bych potřeboval nějaké informace ohledně pravoslavných klášterů. Obecně se v ortodoxním prostředí nepohybuji a moje znalosti jsou tudíž v tomhle ohledu značně omezené. Proto bych rád uvítal nějaké základní informace (jak fungují, pravidla řehole apod.) od zasvěcenějších či doporučení na literaturu. Omlouvám se za "obtěžování" a předem děkuji za odpovědi.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    A zde ještě text kázání patriarchy Bartoloměje v Mikulčicích.

    CHOMI
    CHOMI --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Knihovna teoreticky je - je to knihovna pražské eparchie, ale prakticky je rozstrkaná po různých místech, protože není, kam jí složit. Svoji knihovnu má i katedrála, ale nevím, jak funguje. Ale to mi připomíná, že bych to mohl zjistit:o)
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Založ. ;)
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    Zde záznam sv. litugie z Mikulčic z 25. 5. 2013 - slouží cařihradský patriarcha Bartoloměj:
    Bohoslužba Pravoslavné církve k výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje 2013: 25. 5. 2013 — iVysílání — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/...ravoslavne-cirkve-k-vyroci-prichodu-sv-cyrila-a-metodeje/31329838010/
    AACHEN
    AACHEN --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Poradi ti lepe pravoslavni, ale vetsi vyber vzdycky meli v knihkupectvi Oliva v Husove ulici http://www.oliva.op.cz/pravoslavi V Klementinu je na nase podminky obstojny vyber v anglictine a v jazycich pravoslavnych zemi.. Drive mi prisli zajimave clanky tuhle, ale je to z prostredi americkeho pravoslavi, coz je asi dost specificka zalezitost http://www.roadtoemmaus.net/back_articles.html V Resslove ulici v chramu tusim taky maji nejaky vyber knizek, ale uz je to dlouho, co jsem tam naposledy zavital.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    SAMUELARACHNID: No to tedy kněz následoval jen sv. Pavla. Výnos apoštolů ale také nelze ignorovat Prvotní církev přikládala větší váhu právě apoštolskému ustanovení. Už proto, že Pavel v listě sděluje soukromou mínku, byť v Duchu Sv., ale apoštolové mluví ve snaze jasně vymezit hranice - rovněž v Duchu, na Nějž se vysloveně odvolávají.
    O stolování s jinověrci tu vůbec nebyla řeč.
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    SAMUELARACHNID: pokud bych se měl opravdu štítit stolování s jinověrci, nevím nevím, jak bych dal dnešní rodinný meeting s rodinou z Izraele, athe-stickou tetu a katolickou tetu z druhé strany
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    CHOMI: nám teda kněz říkal, že se nemáme bát jíst maso obětované modlám, protože existuje jen jeden B-h a že tím " mic nezískáme ano neztratíme"

    proč tedy je nutno o tomto informovat?
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Pán Ježíš také výslovně dovoluje rozvod z důvodu cizoložství, což katolíci zakazují.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Ale samozřejmě že rozvod možnost dalšího sňatku je pastorační řešení. Nikdy to nebylo chápáno jinak!
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Katolictví tě nutí držet manželství i když nefunguje a je pro všechny utrpením. Pravoslaví umožňuje v krajním případě rozvod - ano, je možné se bavit o tom, zda současná rozvodová praxe není příliš liberální.
    Na druhou stranu pravoslaví dovoluje za život jen 3 manželství, i kdyby člověk třikrát ovdověl. Katolík, když ovdoví 10x, může se i pojedenácté oženit. Vůbec mi pravoslavná teologie manželství přijde výrazně lepší než katolická.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Jinymi slovy vira bez kompromisu se svetem.

    Vždyť to říkám... donatista jako malovanej... ;)
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    COCKROACH: Jak myslíš.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam