• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOMATSUPravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία
    Vše o pravoslaví, o schizmatu mezi východní a západní církví - důvody, rozdíly, podobnosti mezi nimi.



    "Existuje jedna věc, která je mnohem důležitější než všechny možné knihy a myšlenky, totiž nalézt pravoslavného starce, před nímž můžete položit všechny své myšlenky, od něhož můžete slyšet ne váš vlastní názor, nýbrž soud svatých Otců."

    Ivan Kirijevský
    rozbalit záhlaví
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    SANTAL: Freimann jako zdroj kompro informací. Tak určitěeeee.... :-D
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    „Prostě jsem to rozhodl.“ Arcibiskup koupil za církevní miliony ruinu - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/...te-jsem-to-rozhodl-arcibiskup-koupil-za-cirkevni-miliony-ruinu-114971
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Archbishop of America: I followed my conscience and joined the protest over George Floyd’s assassination – Orthodox Times
    https://orthodoxtimes.com/...-my-conscience-and-joined-the-protest-over-george-floyds-assassination/
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    OMO
    OMO --- ---
    Pravoslaví má obecně vztah k náboženskému umění dosti konzervativní, souvisí to s rozvinoutou teologií kolem ikon, jejichž "psaní" má svá přísná pravidla. Všechno ve vybavení chrámu má svůj hluboký význam, každá ozdoba vlastně není ozdoba ale nějaký hlubokomyslný symbol.
    Naopak betlémy jsou původně takové didaktické ilustrační pomůcky, které k nám přivezli při rekatolizaci z Itálie. Prostě v tom cítím jinou funkci sakrálního umění, než by mi seděla k pravoslaví. Pokud betlémy někde u pravoslavných mají, tipoval bych to na kulturní vliv okolí, cizorodý prvek.

    A teď se rád nechám opravit někým poučenějším, já znám pravoslaví jen z rychlíku a jsem skrz naskrz zápaďák.... :)
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    Díky!
    začínam sa orientovať...

    druhá vec, čo ma napadá a dajak sa mi nedarí dohladať, to su Vianočné betlemske jesličky..
    pôvod je hmlistý,, na západe vo velkom to rozbehli jezuiti,, následne Jozef II. to zakázal,, následne je to také aké je...
    ako to je na východe? heslovite by stačilo, z toho sa potom odrazím...

    respektíve, v Nemecku má tradíciu Velkonočné pašijové betlémy (fasten krippe), kedy to začalo neviem..
    existuje takéčosi v pravoslávií?

    sry za pripadne divné dotazy, buď teraz, alebo už snaď nikdy sa to nedozviem...
    HARALD
    HARALD --- ---
    GOBERS: Tak víš, jsem fanouškem kvalitní transliterace. Sice hlavně kvůli svému koketování s japonštinou, ale pro ruštinu / azbuku / cyrilici platí to samé.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    OMO: Doporučuji btw Tvé vřelé pozornosti:
    Confraternity of the Blessed Sacrement
    https://www.confraternity.org.uk/
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    HARALD: Já jsem se odvážně domníval, že ve fóru o pravoslavné církví nebude cyrilice tak cizokrajným zjevem. :D
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    OMO: Btw. obleky jsou samozřejmě mimo to, co je kanony povolené, ale to je jinam, než do této skupiny.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    OMO: Neexistuje, především proto, že liturgie ve variantách BCP je jednou z těch malá jednoticich sil společenství.
    OMO
    OMO --- ---
    OMO: Tak co jsem rychle našel, tak oficiálně asi ne, ale existuje FB skupina a společnost původem z Kalifornie, co se snaží anglikánský východní ritus provozovat a propagovat. Zal. 2013.
    https://www.facebook.com/groups/EasternRiteAnglicanism/
    Society for Eastern Rite Anglicanism (SERA) |
    https://www.easternanglicanism.org/
    OMO
    OMO --- ---
    GOBERS: Zeptej se na to v Irsku :) Ale věřím, že nějaké anglikánské monstrance budou. Stejně, jako jsou anglikánské bigbítové chválicí kapely a pastoři v oblecích. Anglikánství je široké a každý se vejde :) Apropos když jsme tady, existuje anglikánství východního ritu? Třeba někde v odlehlejších končinách Commonwealthu?
    HARALD
    HARALD --- ---
    GOBERS: Překlad možná ne, ale transliteraci by si daronosica a darochranitělnica zasloužily. :)
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    COLOMAN: V pravoslaví se používá předmět, který se nazývá дароносица a předmět, který se nazývá дарохранительница. Jejich původní účel je k uchovávání eucharistických daru pro nemocné a k jejich přenášení. Sekundárně pak slouží i ke "klanění", tedy formě eucharisticke adorace, at už samotné, nebo připevněné k zázračným ikonam. Při překladech se to někdy převádí jako monstrance, někdy jako ciborium nebo pixida, ale nejspravnejsi by bylo to neprekladat vůbec, protože ten způsob používání se nekryje s tím západním.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    OMO: "... pochopitelně ani protestanti..." to máš recht. Ještě že anglikáni nejsou protestanti. :)
    OMO
    OMO --- ---
    nebo "katolická církev byzantského obřadu" je taky ok.
    OMO
    OMO --- ---
    Spíš bych napsal "v katolických cirkvach východného obradu" nebo prostě "s gréckokatolickej cirkvi", ta byzantská tradice svádí k tomu, že by to souviselo z Východořímskou říší. Jenže ono to souvisí jen částečně a jen někde (zamotaná historie). Byzantská tradice je především právě to echt pravoslaví se svými eutokefálními církvemi a historickým centrem v Konstantinopoli.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    jj, už koumam,,, díky,,
    Formulácia nasledujúcej vety je správna?:
    "V rímskokatolíckej církvy používané jej pomenovanie je odvodené od slova monstrare, ukazovať; v byzantskej tradícií sa nazýva „daroukazateľnica“. ...
    OMO
    OMO --- ---
    COLOMAN: To je řeckokatolická monstrance, zdá se. V katolické církvi jsou i takové místní církve, které uchovávají východní ritus (takže zhruba vypadají, mluví a konají jako pravoslavní), ale správně podléhají jurisdikci Říma, tedy jsou katolíci. A ti mají různé takovéto fusion/crossover speciality :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam