• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MURHAAYAInfračervená fotografie
    FOTOGRAF_BRNO
    FOTOGRAF_BRNO --- ---
    Super, děkuji za info, taky jsem testoval IR fotku http://www.lubu.cz/ir-fotografie-prvni-kroky/
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    Na fotaku je nastaveny iso 400, na objektivu je Hoya R72 nebo Silnej rubinovej filtr (zkousel jsem oba, ale uz nevim, ktery je ktery) a expozici merim skrz filtr a lehce preexponovavam a pak volam dle massive devchart. Jako prepaly mi to neprijde, je to kontrastnejsi, asi lehce preexponovany, ale ty mista ve svetlech nejsou vypaleny a je tam aspon nejaky naznak kresby.
    ZURICI_BYK
    ZURICI_BYK --- ---
    MURHAAYA: ok. Tu prostredni bych pak teda prosil ve vetsim rozliseni :) Je fatk skvela (dobre neco bych udelal jinak, ale ta nalada parada...)
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    ZURICI_BYK: nestoji za moc, proto je sazim sem do tehle diskuze a nikam jinam. Teziste meho foceni je nekde jinde, ale mam v lednici par Kodaku HIE, tak to nevyhodim :)
    ZURICI_BYK
    ZURICI_BYK --- ---
    MURHAAYA: ta prostredni, jako hodne. Zbytek je uprimne takove divne toto no :) Keep going :)
    VERLIBA
    VERLIBA --- ---
    aby rec nestala tak jeste par ze stejneho dne




    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    no jo, infra sezona je tu. ja sem vcera docvakal jeden kodak HIE, tak uvidime, jak to dopadne :)
    VERLIBA
    VERLIBA --- ---
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    premyslim, ze bych letos zas pofotil neco vic na infra a trochu na vyssim levelu na velkoformat

    http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p3000103-cz-efke-ir820-4x525
    ZURICI_BYK
    ZURICI_BYK --- ---
    Starsi

    VERLIBA
    VERLIBA --- ---
    tak jsem to zas prubnul a uz si tolik nestezuju - vsiml jsem si ze to dela pekne nebe, hnede opadane listnace a bile jehlicnany, a stiny na snehu jsou nejak vyraznejsi :) asi se mi to zacne libit

    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    nu vsak, prohodis kanaly a pak ze jeste dela nekolik uprav na odstraneni modryho nadechu ze stromu na neutralni az teplou bilou. krivky, vsechno mozny...
    VERLIBA
    VERLIBA --- ---
    VERLIBA: aha, auto white balance trochu pomohl
    VERLIBA
    VERLIBA --- ---
    MURHAAYA:
    a s prohozenymi kanaly

    Tak nevim, ta prohozena je desne modra, mozna zkusim pak jeste upravovat teplotu
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    VERLIBA: a a ted tu samou fotku skrz R72
    DANIEL
    DANIEL --- ---
    VERLIBA: Tohle bohužel nemá s IR nic společného. Je to klasický snímek ve viditelném spektru.
    Ona i seschlá zeleň odráží IR záření a tedy i v tomto období lze pořídit zajímavé IR snímky.
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    VERLIBA: vic viditelne zily, zmeckeni, rty budou vypadat bile.
    VERLIBA
    VERLIBA --- ---
    MURHAAYA:
    tak s tim asi pockam na tu zelen. Jinak ma to mit nejaky zvlastni efekt na kuzi cloveka?
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    VERLIBA: nahod nejakou ukazku. jinak trosku at jsme na stejnym levelu

    pri odstraneni hot mirroru (filtru na cipu) a foceni bez dalsich filtru by fotka mela byt lehce cervenejsi. Venku v zime zvlast dneska bude vypadat dost podobne jako normalni. nemas zadnou zelen, ktera by odrazela infracerveny svetlo kolem 1000 nm. Snih ho bude nejspis odrazet asi stejne jako viditelne pripadne min, protoze voda ho pohlcuje (i kdyz nevim jak je to v zavislosti na skupenstvi).

    S nejakym IR pass filtrem (R72 napr) bys mel pozorovat rozhodne nejaky rozdily, tmava obloha minimalne.

    ovsem foceni infra v zime neni moc zajimavy. Ten efekt je nejvyraznejsi prave na zeleni, ktera ma v blizkym infracervenym spektru velkou odrazivost a pri odstineni viditelneho svetla pak vychazi bila. Oblohu clovek ztmavi na cb fotografii i konvencnima filtrama (od zelene po cervenou).
    VERLIBA
    VERLIBA --- ---
    Lidi, je normalni, ze ty fotky vypadaji venku v zime temer jako neupravenym fotakem?
    Zacinam s ebat, ze jsem tam dal sklicko, ktery to IR nepusti, ale jsou malinko cervenejsi, kdyz fotim doma, ovsem nevim neni-li to proste jen vyvazenim bile.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam