• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MURHAAYAInfračervená fotografie
    Fotografování v infračerveném spektru.

    Jak na to, rady, technika, galerie vlastních fotografíí. Analogové i digitální fotky vítány.

    Pokud máte nějaké dobré zdroje, odkazy, návody, datasheety tak to sem házejte a já to dám na nástěnku.

    postupně vybavím nástěnku doprovodnými fotografiemi.

    P.S. Uvítám, když mi někdo napíše něco o fotografování na infra citlivý film.
    rozbalit záhlaví
    BLO_GROS
    BLO_GROS --- ---
    MOTASH: jj, chápu, budu to muset ještě promyslet. Přes LV se mi fotit nechce ale zas nemám prostředky na další drahou bezzrcadlovku. Zároveň bych chtěl něco s alespoň APS-C snímačem a 16+MP.
    MOTASH
    MOTASH --- ---
    BLO_GROS: Jasně, jen jsem chtěl vypíchnout i problém nepoužitelnosti hledáčku pro tvorbu kompozice i s dobře ostřící zrcadlovkou.
    BLO_GROS
    BLO_GROS --- ---
    MOTASH: Super, díky, na ten hotspot kouknu. Jinak jak psal krystofk, se zrcadlovkou jde fotit jen přes liveview.
    MOTASH
    MOTASH --- ---
    BLO_GROS:
    "protože k němu mám skla" - ne každý sklo je pro IR vhodný, zapátrej po "hotspot" problematice v IR.
    Lifepixel, kolarivision a možná nějaký další podobný weby maj seznamy vyzkoušenejch objektivů a jejich hodnocení z hotspot hlediska. pokud nebudeš mít sklo, který je tam dobře hodnocený, tak bych do toho nešel a radši pátral po bezzrcadlovce.

    Jako možná se pletu - nikdy jsem zrcadlovku neměl - ale imho skrz hledáček stejmě nic moc neuvidíš, protože ti výhled bude blokovat IR filtr.

    V bezzrcadlovkách máš elektronickej hledáček - pouští ti tam výstup ze senzoru - tedy vidíš, jak bude fotka vypadat už v hledáčku.
    BLO_GROS
    BLO_GROS --- ---
    KRYSTOFK: Ok, díky za info, to jsem nevěděl. Našel jsem třeba tohle https://www.ebay.com/itm/266219461980?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=HooKVYhOT0i&sssrc=2047675&ssuid=jMD4FqntTaq&widget_ver=artemis&media=COPY kde píšou, že filtr je nahrazen sklem. Rád bych šel do Nikonu, protože k němu mám skla ale možná kouknu i po něčem jiném.
    KRYSTOFK
    KRYSTOFK --- ---
    BLO_GROS: DSLR nebrat, pokud nemaji nahrazeny IR/UV cut sendvic sklem o stejne tloustce, budou ostrit dobre jen pres liveview
    ideal jsou mirrorlessy, pac ty ostri z principu jen ze senzoru, pak nemusis nic na snimac zpatny cpat, pouzivat filtry na objektivu a hrat si s ruznymi vlnovymi delkami
    BLO_GROS
    BLO_GROS --- ---
    Ahoj, rád bych začal s IR. Přemýšlím, že bych si koupil tenhle konvertovaný Nikon D5100. Akrorát nevím, jestli to není moc drahé na takhle starý foťák.
    Druhá možnost je použít můj starý D7100, který mi stejně leží ve skříni. Není tu prosím někdo, kdo umí tu full spectrum konveri provést? Samozřejmě za úplatu. Díky!
    TILIO
    TILIO --- ---
    KRYSTOFK, KRYGLIK, KRYGLIK: Tak to je hodne kulervouci!
    MOTASH
    MOTASH --- ---
    Po cestě na dovču. 690 nm + tuna pospro
    KRYGLIK
    KRYGLIK --- ---
    KRYGLIK
    KRYGLIK --- ---
    Trochu vystoupi zily, nektere obleceni je o trosku vic pruhledne (ale ne zas tak moc). 830nm Deep (BW) filtr

    MOTASH
    MOTASH --- ---
    TILIO: nemusis se moc snazit, aby člověk vypadal jako duch:)
    KRYSTOFK
    KRYSTOFK --- ---
    TILIO: nejsou vidět duhovky :) moje sérka z černobylu: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10202718754680812&type=3
    TILIO
    TILIO --- ---
    Pro zajimavost, co se stane kdyz v IR vyfotite lidi? Zkouseli jste to nekdo?
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    no v mimo viditelny spektrum vlastne barvy jako normalni fyziologickej vjem ztraci smysl. Ten fotak s tim filtrem nejaky barvy zaznamena. Dokonce treba modry znacky (prikaz smeru) s R72 filtrem byly na fotka furt modry, ale neni to samozrejme pravidlo, spis nejaka souhra nahod, okolnosti. Vetsina IR fotek pred editem je to oranzova, hneda... listy vychazi svetle az bile, protoze chlorofyl ma vyssi odrazivost v IR spektru, takze pod odstineni viditelneho, to vypada, ze ty listy uplne "zari". Prave proto, ze cely ty fotky mivaji nacervenaly ton, tak se dela to prohozeni modreho a cerveneho kanalu, protoze to fotce doda takovy normalnejsi vzhled. Plus nejake korekce tonu, dle chuti.
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    TILIO: Nebe vychází spis oranžový, ale stačí prohodit modrej a červenej kanál… aspoň tak nějak si to ze svých IR pokusů vybavuju.
    TILIO
    TILIO --- ---
    Ja se predem omlouvam jestli blbej dotaz, ale - ty barvy? Jakoby proc je treba listi bily, ale nebe furt modry?
    DPMAN
    DPMAN --- ---
    Svatošky.

    GIF_242
    GIF_242 --- ---
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    Foma fomapan 400 zneuzitej k IR fotografii. Hoya R72 a cca 60sec expozice (f6.8)

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam