• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DAWEARTHSHIP - recyklované domy ^*^ energeticky soběstačné a ekologicky harmonické stavby
    PETAW
    PETAW --- ---
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    R6ANDREW: Musi to byt hodne jilovite, ne jakakoliv hlina. Cim vic jil tim vic se to pak redi piskem. Kravince se nedavaji dovnitr, ale ven, jako hydrofobni slozka. Pak potrebujes slamenou rezanku (slama nasekana sekackou na travu) a vodu. Pak to musis smichat (makacka, velka makacka, pokud nemas stroje). Udelal bych 2 vrstvy omitky - spodni hruba a vrchni jemna (presivana hlina pozadovaneho odstinu). Nema smysl davat spryc (klasicky prvni vrstva), hodne ridka, ta se pouziva na uzavreni slamy a pripravu povrchu pro stredni vrstvu). Jestli nejak straslive nespechas, tak experimentuj. Nacti na internetech jak na to, nebo jeste lepe zajdi si na kurz, vikendovej stoji par stovek, a pak to zkus na kousku zdi. Kdyz se nepovede, oklepes to a zkusis jinak. Na hlinu doporucuju kontaktovat Dana Grmelu, je to skvelej chlap, prima clovek a par domu uz mu stoji. Jeho web: www.slamak.info
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    ahoj, doufam ze nebudu OT, chci se zeptat, premyslime o hlineny omitce do bytu v novo-cihlo-panelako-stavbe. Neni to uplne panelak, ale novostavba 5ti patrova z cihel. Nema nekdo zkusenosti? Nechci kupovat zadne obkladacky hlinene a tak, jak je to ted moderni, chci si to namazat sam. Kravince domu asi nechci, slamu ale do toho nasekat chceme. Tak me zajima, trebas kam v Praze nakutat jil, jestli pojem "hlina" je proste hlina, nebo musi mit zvlastni vlastnosti, aby se treba s jilem nesnasela, a jak to komu doma funguje, teda jestli to nekdo v panelaku ma.. Prakticky postrehy, a tak..
    diky
    ERIDANI
    ERIDANI --- ---
    AMBIENTIUM: To jsem sem psala, já mu hned volala, jak je možné, že to mají o tolik dražší a on mi řekl toto: Jsme dražší, protože používáme techniku určenou přímo pro studny. My děláme studny, neděláme díry, ale studny. Také používáme kvalitní materiál schválený pro nezávadnost. U levnějších vrtů se používají trubky z jiných materiálů, které nejsou pro studny určeny a ty kvalitní pak dávají nahoru, aby to vypadalo. Ona potom třeba ta studna špatně udělaná se místy svalí, takže pak se musí znovu převrtávat, což oni takovou práci už hodněkrát předělávali, tudíž náklady na sudnu se vyšplhaly. Taky nedeklarují, že vrt bude trvat jeden den, ale místo toho jsem byla obeznámena s tím, že vrt bude trvat třeba i dva až tři dny. Záleží na podloží. Pán mi šel na pozemek proměřit proutkem kde vrtat. V tomto je šikovný. Hlavně co, tak mu důvěřuji i skrzevá to, že je to otec mé pečlivé pilné a poctivé spolužačky, které důvěřuji. No a záruku mám na pět let.
    LURA
    LURA --- ---
    AMBIENTIUM: Škoda, že to je tak daleko... Já kupovala někde u Chrudimi a za těch asi 12 nebo 1300
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    LINKOS: Hahaaa, tak hele: Refaglass za 800 Kc / kubik. Okamzite objednavam 30 pytlu. Normalni cena je myslim 1200.

    Výprodej skladových zásob, cena 800,-Kč/m3 !!! volejte zelenou linku 800 12 13 13 | Pěnové sklo Refaglass
    http://www.penove-sklo.eu/vyprodej-skladovych-zasob-volejte-zelenou-linku-800-12-13-13/
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    ERIDANI: Nemohla bys zjistit z jakeho duvodu? Jediny rozdil co vidim, je sirka vrtu. Ty levnejsi vrty jsou vrtany prumerem 15,2 cm a ty drazsi, jak mas Ty, jsou vrtany prumerem 20,3 cm. Aniz bych si delal narok na pravdu, tak nejak selskym rozumem beru vrt jak vrt, je to proste dira do zeme. Ta vetsi sirka je samozrejme vyhodna kvuli objemu vody, ktera se tam nashromazdi, takze pak je mensi riziko, ze si to clovek cele vysaje a pak musi cekat, nez zase natece. Nicmene ten pan na linku, co jsem postoval, dava zaruku 2 roky + zaruku na pritok 2000 litru / 24 hodin, coz mi prijde vice nez dostatecne dimenzovane pro ucely bezneho rodinneho domu. Takze zaver je asi takovy, ze cena 2000/m tedy neni neobvykle draha, ale je to cena za jiny, lepsi produkt. Nicmene soused byl spokojen, problemy nehlasi. Kdyby ses pana zeptala, jak to zduvodnuje, proc je to lepsi jeho technologii, a hodila to sem, byl bych velmi rad...
    LURA
    LURA --- ---
    AMBIENTIUM: Kamarád kdysi dělal podlahu z PET láhví srovnaných vedle sebe, které potom zalil. Takže to bylo rovnou odizolované. Sbíral je tedy dost dlouho a sháněl i po známých, ale nepřijde mi to tak špatný nápad.
    ERIDANI
    ERIDANI --- ---
    AMBIENTIUM:Já si tu studnu nechám dělat od tatínka mé spolužačky. Oni tu práci dělají poctivě a právě jsem s ním dohovořila, jak je možné, že to někdo dělá levněji.
    Oni totiž šetří na materiálu a vrt dělají jiným strojem, který se používá k navrtávání v dolech na odstřel. Takové studny pak předělávají ne zřídka právě ti, co se zdají být dražší..
    AMBIENTIUM: Jo, tak to byla rozvaha pro téměř celou stavbu. Jde o to, aby příliš dlouho nestála a tím se nestala ještě dražší.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    LINKOS: Videl jsem nekde na fotkach, ze vzali hromadu ctrylitrovek, rovnomerne je rozmistili po srovnane zemi, na to davali podlahu a v ni byla izolace, asi by se daly pouzit baliky, ale podlaha je pak hodne vysoka i sama je hodne vysoko. Ja resim kazdej centimetr vysky domu kvuliva mistni stavebni regulaci...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    AMBIENTIUM: já právě bych to celkem rád vymyslel bez toho pěnoskla, je celkem drahý
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    ERIDANI: O tom pulmilionu to je ale prestreleny. Zalezi na mnoha vecech. Dost zalezi jak moc spechas a jak to mas velky. Ja treba pro zahajeni stavby a vybudovani superizolovaneho soklu a izolovanych zakladu z recyklovaneho penoskla radove kolem 200 tis. Za prvni rok stavby tedy investuju max. 300 tis. Samozrejme nedelam betonovou desku a dalsi podobne nesmysly a budu si to delat sam, zadne firmy... Jen mistni bagr za 500Kc/hod mi to tam srovna a mistni nakladak odveze prebytecnou hlinu. Ostatni vlastnosrucne.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    ERIDANI: Overeny to mam, pan z toho linku, co jsem postoval, vrtal sousedovi o par pozemku vejs nad nasim. Metr za 2000 se me zda nekonecne drahy. U nas je voda cca v 25-30 metrech, takze by me vrt ver Tvych cenach vysel na 70 tisic minimalne. Soused platil neco kolem tech 30 tis.
    ERIDANI
    ERIDANI --- ---
    LINKOS: Já mám info, že na zahájení stavby RD je potřeba půl milionu na účtě + 8000 Kč měsíčně volných. U stavby je zásadní to, kdo ti to bude stavět. Pokud banda kamarádů, je dobré mít domluvenou partičku, aby se ti tam mohli střídat. Pro dům 150m/2 tak 15 s tím, že na den si brát tak dva až tři, aby se tam nemotali. Další věc je, že potřebuješ auto k dopravování všeho, což zežere další kopu peněz.

    Na elektriku krom připojení k síti potřebuješ kačky na materiál a práci, což se běžně pohybuje od 10 000Kč. To je jen základní připojení.
    ERIDANI
    ERIDANI --- ---
    AMBIENTIUM: Vrt právě řeším, dnes jsem si pročítala smlouvu. Já mám tedy rozdílnou cenu - 1 metr za 2 000 průměr 160x4.2
    při průzkumném vrtu se platí daň 20% při studni k rd se platí 14%. Pak ještě náklady za dopravu a montáž a demontáž vrtné soupravy 2000 + 2000 Kč. Záruku mám na pět let.
    Máš ten zdroj ověřený?
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    LINKOS:
    - Vrt cca 30000, s tím, že když vodu nenajdou, neplatíš nic - http://www.vrtani-studni-vysocina.cz/
    - Projekt - studie cca 12 tis. + podklady pro uzemni rozhodnuti cca 9 tis. + detailni provadeci projekt a ucast projektanta na stavbe (musi tam byt) cca 70-80 tis.
    - pozarni zprava 3 tis.
    - Pripojeni k el. siti = vyhrazeni 16 amper = poplatek 8 tis. (500 Kc/A)
    - budou asi i nejake kolky apod. netusim presne za kolik, radove pocitam par set az tisic
    - nevim kolik bude stat statik, pocitam neco mezi 5 - 20 tis.
    LURA
    LURA --- ---
    LINKOS: Radonový posudek, pokud budeš dělat klasické základy. Pokud budeš zakládat na pilotách, nemusíš radon řešit.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    YESHEYDO: jo jsou to vtipálci :) Já už sem se nějak rozloučil s ES jako levnou alternativou ke klasickejm domům, spíš mě zajímají domy ze slámy. Dá se to dělat mnohem levnějc a ty věci jako zadržování vody a ostatní vymoženosti se tam dají taky udělat.

    Mě by teď zajímaly náklady na začátek stavby, myslím tím co všechno musí člověk zaplatit než kopne do země.
    Pokuď vím, tak stavební parcelu, nebo pozemek, kterej se na ní dá přepsat a vyplatit ho z půdního fondu(jasný, že todle se bude dost lišit). Pak připojení vody(nebo vrtání studny), elektrika, čistička. Povolení a různý uořednický papírování, projekt atd. V tomhle docela plavu, víte někdo kolik to tak může vyjít a na co sem zapoměl?? Ještě se na to poptám bratra, ten nedávno stavěl, ale teď ho moc nevídám, tak tady to bude třeba rychlejší...
    YESHEYDO
    YESHEYDO --- ---
    LINKOS: díky, taky mi to přišlo a chtěl jsem to sem postnout.... myslel jsem, že mu už napíšu jestli si dělá prdel, nebo to myslí vážně.
    Takhle si to jistě získá spoustu příznivců a dostane se to mezi lidi a posuneme se jako rasa....
    Chce se mi blejt velebnosti.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Kdyby někdo chtěl, skoro zadarmo poslouchat tlachání a koukat na filmy, muhehe

    O.s. Zeměloď pořádá ve dnech 14. - 16. prosince zimní weekendový cyklus přednášek o zemělodi. Přednášky se konají v zemělodi Zeměnka a v penzionu U lanovky vzdáleném cca. 10 min. pěšky, kde je možné i ubytování a stravování.

    Program:

    pátek
    18 - 20 příjezd účastníků, ubytování, večeře
    od 20 projekce filmů o energetice, poté společné posezení

    sobota:
    10 - 13 Úvod a přednáška 1: filosofie zemělodi (penzion)
    13 - 14 oběd
    14 - 15 konstrukce a tepelný systém (Zeměnka)
    15 - 18 Přednáška 2: konstrukce zemělodi (penzion)
    19 - 20 večeře
    od 20 projekce filmu Farmář, který slyší trávu růst, poté společné posezení (penzion)

    neděle:
    10 - 12 Přednáška 3: Vodní a tepelný systém (penzion)
    12 - 13 oběd
    13 - 14 vodní a elektrický systém (Zeměnka)
    14 - 17 Přednáška 4: Vývoj designu, film Zeměloď na Haiti (penzion)

    Cena tohoto víkendového cyklu je 5 000 Kč (v ceně není zahrnuta cesta, ubytování ani stravování). Cyklus je organizován jako fundraising, celý výtěžek jde na dostavbu první české zemělodi Zeměnka. Ubytování je nutno dohodnout individuálně v penzionu (ceny zde, kontakt zde). Počet účastníků je omezen.

    Zájemce prosíme, aby napsali na Martin@zemelod.cz.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam