• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DAWEARTHSHIP - recyklované domy ^*^ energeticky soběstačné a ekologicky harmonické stavby
    ATRON
    ATRON --- ---
    OMNIHASH: no pít se to nedá, tak aspoň nějaký využití :D
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    DENDROBATA: nebo použít jako nádoby na pěstování
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    DENDROBATA: skleník? tedy plasťák :)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    OMNIHASH: To mi připomíná, mám k dispozici zdánlivě neomezené množství 5l PET kanistrů, takové ty s uchem z vinoteky, jsou ciste, od laboratorni vody.. Nemate nejaky nápad co s tím? Jako uz mne napadl vor (nemam rybnik), nebo to pouzit nejak do zakladu, nebo steny


    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    JAZZZ: údajně to navrhoval sám pan Heineken už v šedesátejch letech po návštěvě karibiku.
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    OMNIHASH: tuhle lahev designoval odbornik :)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    OGMIOS: Jo presne tak to tam bylo. Ale krome smazani se to taky dalo stahnout. Nekdo to asi zkusil co to udela... Ja uz mel 1,5GB na hadru:(
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    PRZZI: hele a kdyz ten link ma v sobe "smazat" nepostnul si mazaci odkaz na ten soubor? :D
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    KOCOURR: me taky..to byla rychlost teda..

    PRZZI: nepamatujes si, jak se ten soubor jmenoval? tra se to da dohledat podle jmena jinde..
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    PRZZI: hlásí mi to "soubor byl smazán" :-(
    PRZZI
    PRZZI --- ---
    zdravím ve spolek. zde je slíbený link na DVD s materiály
    Ulož.to
    http://www.uloz.to/smazat/xU6qPau/17640379871693430784

    heslo: slama
    ATRON
    ATRON --- ---
    LINKOS: Solární kolektory jsou dobrá volba, pokud nejsou kombinované s tepelným čerpadlem, které většinou pokryje i ohřev vody. Jinak jsem viděl i hybridní kolektory, který si vyrobí elektřinu pro svůj provoz.
    Poruchovost se u TČ týká hlavně kompresoru, kterej je nejnamáhanější součástí celýho systému. V dnešní době se už ale začínaj používat frekvenční kompresory, který maj vysokou spolehlivost a výdrž. Hlavně ale záleží na typu čerpadla. Rozhodně se nevyplatí šetřit na levnym systému. Dražší maj většinou taky mnohem delší záruku - především na kompresor (až 10 let).
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ATRON: ohřev vody mimo topnou sezónu mám už celkem vymyšlený solárními kolektory naplněné nemrznoucí kapalinou, bez jakéhokoli čerpadla, jen pomocí toho, že teplá voda stoupá vzhůru. Je to poměrně levné a má to rychlou návratnost si myslím.

    Chápu, že se TČ člověk nemusí věnovat, což je jasné plus. Pokud jsou ale náklady na provoz stejné jako topení dřevem, tak se o nějaký návratnosti asi mluvit nedá, ale asi je lepší to spíš srovnávat s topením elektřinou nebo plynem, protože je to tak nějak stejně bezopslužné, pak hlavně u elektřiny je to poměrně rychlá návratnost. Docela by mě zajímalo kolik by ty panely museli dávat energie a kolik by to stálo aby to vyrobylo dost energie na pokrytí spotřeby. Pak by mě taky zajímalo, jaká je poruchovost TČ a jak je finančně nákladný to opravit. To jsou věci bez kterých nejsem schopen se rozhodnou jestli je to pro mě výhodné, či nikoliv
    ATRON
    ATRON --- ---
    JAZZZ: U TČ země-voda s vrtem jsou pořizovací náklady nejvyšší ze všech TČ, ale mají nejvyšší topný faktor a nejnižší spotřebu elektřiny. Takže náklady se za pár let vrátí. Ale samozřejmě je to třeba dobře propočítat a promyslet, protože ne každej pozemek je vhodnej pro vrt. V teplejších částech republiky může stačit i TČ vzduch-vzduch nebo vzduch-voda, který je mnohem levnější.
    ATRON
    ATRON --- ---
    LINKOS: Ty ceny jsou cca správně, ale je třeba si uvědomit, že tepelné čerpadlo země-voda (vrt) za tyhle prachy dokáže navíc celoročně ohřívat vodu a v létě chladit. Samozřejmě některé typy kamen to umí taky (kromě toho chlazení:), ale v létě asi člověk nebude topit, aby se mohl večer osprchovat.
    Tepelné čerpadlo je taky mnohem méně náročné na údržbu. Kotli se člověk za topnou sezonu věnuje třeba 2 dny čistého času.
    Když se navíc tepelné čerpadlo zkombinuje s CIS solárními panely, tak se náklady na provoz dále snižují. Ale samozřejmě to chce počítat s vyššími pořizovacími náklady...
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    LINKOS: navic porizovaci naklady jsou vyssi pokud je to vrt a u horizontalne lozeneho zas nemuzes ned tim pestovat kyticky protoze jim ty brikule s teplotou zeme nedelaj dobre..
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    nedávno se tu mluvilo o využívání zemského teple a včera se mi do ruky dostali noviny, kde byl článek o ročních nákladech na topení. U tepelného čerpadla tam bylo cca 14500 ročně a u dřeva 15000 ročně. Předpokládám, že u toho čerpadla to jsou náklady na elektřinu, kterou to potřebuje k cirkulaci vody. Jsou takové náklady skutečné? Přijde mi, že v tom případě je to docela drahá sranda, když se veme pořizoví cena a náklady na provoz.
    KITIARA
    KITIARA --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam