• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DAWEARTHSHIP - recyklované domy ^*^ energeticky soběstačné a ekologicky harmonické stavby
    rozbalit záhlaví
    ATRON
    ATRON --- ---
    JAZZZ: U TČ země-voda s vrtem jsou pořizovací náklady nejvyšší ze všech TČ, ale mají nejvyšší topný faktor a nejnižší spotřebu elektřiny. Takže náklady se za pár let vrátí. Ale samozřejmě je to třeba dobře propočítat a promyslet, protože ne každej pozemek je vhodnej pro vrt. V teplejších částech republiky může stačit i TČ vzduch-vzduch nebo vzduch-voda, který je mnohem levnější.
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    LINKOS: navic porizovaci naklady jsou vyssi pokud je to vrt a u horizontalne lozeneho zas nemuzes ned tim pestovat kyticky protoze jim ty brikule s teplotou zeme nedelaj dobre..
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    nedávno se tu mluvilo o využívání zemského teple a včera se mi do ruky dostali noviny, kde byl článek o ročních nákladech na topení. U tepelného čerpadla tam bylo cca 14500 ročně a u dřeva 15000 ročně. Předpokládám, že u toho čerpadla to jsou náklady na elektřinu, kterou to potřebuje k cirkulaci vody. Jsou takové náklady skutečné? Přijde mi, že v tom případě je to docela drahá sranda, když se veme pořizoví cena a náklady na provoz.
    KITIARA
    KITIARA --- ---
    DARAIT
    DARAIT --- ---
    OGMIOS: to netusim, ale uz sem si vzpomnel, rikal to Oldrich Hozman z ARC.cz na prednasce v mestske knihovne.
    Byl sem na 1/2 prednasky a stoji to za to (cena vstupenky 35,- :)) )
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    hodne dulezita vec u kamen je privod vzduchu. vetsinou berou vzduch primo z mistnosti, kam pak proudi netesnostmi studeny vzduch, ktery je nutno ohrat. kdyz maji kamna separatni privod nejlepe s riditelnymi klapkami, tak je rozdil vyrazny. tyhle raketovy kamna, jsou docela dobry priklad
    MILIS
    MILIS --- ---
    ARC nabizi mnoho dalsich rad ohledne peci, ovsem v anglictine..
    /napriklad Capturing HEAT: Five Earth-Friendly Cooking Technologies and How to Build Them

    Stove Design - Stove Design
    http://www.aprovecho.org/lab/pubs/rl/stove-design/category/1

    MILIS
    MILIS --- ---
    Biodynamika.cz - Raketová kamna
    http://biodynamika.cz/article.php3?id=87
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Dá se v češtině sehnat už podrobnosti o raketových kamnech?
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Reklamní přestávka :)
    Rozhovor: Viktor Karlík & občanské sdružení Baobaby - Ekologické bydlení
    http://www.ekobydleni.eu/domy/rozhovor-viktor-karlik-obcanske-sdruzeni-baobaby

    R6ANDREW: podle mně to tam je normálně nasypané a upěchované tak aby se ty gumy nesesuly .. majitel chtěl zřejmě ušetřit za svahovky popř. beton a ztracené bednění
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DARAIT: takze nejlip je koupit, nechat chvili nekde odstat a pak si je nahodit domu a nemel by to byt takovej mazec jestli to chapu dobre.
    DARAIT
    DARAIT --- ---
    OGMIOS: delaji se minimalne 2 druhy OSBcek,
    jedny vyuzivaj jako pojivo jen prirodni slozky (sou tmavsi) a dalsi obsahujou trochu pridanyho "lepidla".
    Tvrdil to chlapik-architekt co porada prednasky v mestsky knihovne v Praze (nemuzu si ted vzpomenout).
    Akorat bude asi problem je nekde sehnat..
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    DENDROBATA: jen takovej hloupej dotaz:
    hlina v pneumatikach je udusana jako pri stavbe ES, nebo jen tak nasypana a pneu naskladane na sebe? Ja ze do te udusane hliny se toho asi moc zasadit potom neda?:) Napadlo me - proc udusavat, a pak opet zkyprit kvuliva sazeni zeleniny apod..
    LURA
    LURA --- ---
    DENDROBATA: Hm, to možná není úplně špatný nápad - taky řeším, čím u nás vyřeším ten svah pod barákem (a nejsem stavba dálnic a tudíž nemám prachy na řešení za statisíce) ...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Mírné OT .. Lidová tvořivost, zpevnění sprašového svahu :)

    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    VORTAVOR: QNEDLEEQ: diskuze na tema nebezpečnosti pneumatik už tady probihlala rok dva zpět. Výsledek pro mně: v interiéru bych je nechtěl, na patky pod zahradni domek klidne jo, bazenek bych si z te traktorove taky neudelal .. imho v Novem mexiku je to dano prebytkem toho materialu stejne jako hlinikovych plechovek
    VORTAVOR: nechci delat reklamu ale kronospan zacal vyrabet OSB bez formaldehydu jen za použití polyuretan pryskyric (nejsem chemik, tak nevim co to uplne znamena:) .. http://www.kronospan.cz/osb-superfinish-eco/

    Jiak ohledně vytápění je tady prima audítko [ Vytápění rodinných domů ]
    VORTAVOR
    VORTAVOR --- ---
    QNEDLEEQ: IMHO je to relevantní, jen to chce prostudovat ty citace
    VORTAVOR
    VORTAVOR --- ---
    my bydlíme v domečku postaveném z OSB desek a sendvičových výplní, je to příjemný, má to pružnost vůči větru, nepraská to, teplý na omak, lepší než panelák před tím - ty desky mají testy jako stavební a životu nezávadný materiál, tak doufám že je to ok

    v zemělodi jsou ty pneumatiky naplněný štěrkem naskládaný přímo na zem, ze které řešili vytahování drnů do hloubky půl metru, ty totiž držej vlhkost (to mimochodem Reynolds nevychytal jak spěchal, a oni to po jeho odjezdu předělávali), a pak jsou ty pneumatikový zdi (krom pneumatik tam dávali ještě třeba do spár plechovky a tak) nahozený hrubou hlínou, pak jemnou hliněnou směsí a na to se prý dá ještě barva, na podlahu říkali že dají ještě štěrk a dřevěnou podlahu, uvažovali i o přidání drenáže - dost tam to vysychání řešili
    já sem si tam připadala jak v jeskyni nebo v noře :) bylo to fajn ale takový...... malý, málo světlý, opravdu jak nora

    QNEDLEEQ: nejsem paranoidní, ale pneumatika není atestovaný stavební materiál (já bych to dala třeba jen do rohů základů k ukotvení nosných trámů), a každej ví, že jak se gumy rozkládají tak se všelijak váží a můžou z toho vzniknout ošklivý chemky
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    VORTAVOR: jo ten rozklad pneumatik a uvolnovani ruznejch veci me v tom taky zarazi. proto bych z pneumatik nestavel. ja ted premejslim o nasazeni OSB desek a ac mi splnej ucel tak me trochu odrazuje to jak jsou delany. nevite nekdo co se na nich pouziva za slozky a co se z nich mzue vsechno uvolnovat do okoli? oproti tomu takovej slamak s drevem, kamenem a hlinou zni moc pekne.
    LURA
    LURA --- ---
    QNEDLEEQ: Tak jsem koukala na ty stránky a je to sice 500,- Kč, ale můžeš sebou vzít čtyři další lidi. To je ještě celkem OK. Co mě ale zděsilo, je jarní víkendový seminář, kde "Cena tohoto víkendového cyklu je 5 000 Kč (v ceně není zahrnuta cesta, ubytování ani stravování)." To už považuju čistě za zlodějnu a přestává mě tenhle projekt zajímat :-(
    VORTAVOR
    VORTAVOR --- ---
    jinak mi přijde ještě zajímavý, že za odhadované náklady 2 milionů si slováci (musim najít odkaz, abych tu nemlela jen z hlavy) staví rodinné slaměnky jako domy s několika místnostmi, zatímco zeměloď je 2+kk .....a moje rodina má 4 členy, pokud nepočítám přítele, nebo v budoucnosti přistěhované prarodiče .....takže se zdá, že za stejné peníze postavíš víc pokojů spíše ze slámy, hlíny a dřeva
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam