• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DAWEARTHSHIP - recyklované domy ^*^ energeticky soběstačné a ekologicky harmonické stavby
    rozbalit záhlaví
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    XCHAOS: jako uprimne, ted jak je ta pandemie, tak vsichni zjistujou jak je nahovno zit ve meste/velkomeste. treba v kanade v tzv. greater toronto area vtesnano asi 6 milionu lidi. proto se spousta tech lidi snazi 'rozlezt' vic do ruralnich oblasti a postavit prave nakej freehold a ceny parcel mimo mesto letej nahoru. troufam si tvrdit, ze tenhle trend se da vypozorovat i v cehach, kde lide sou uz trvale zhnuseny z predrazenejch mikro 3kk v novostavbach za 8 micu. u vody jak zminujes bych se vubec o nic nesnazil, protoze to je povetsinou zatopova oblast..
    ale muzes zkusit poptat v nejaky vesnici, kde se vetsinou mladi lide vysidlujou do mesta a ty vesnice sou pak mrtvy. tam si troufam tvrdit ze uspejes na podepsani naky dohody s nekym kdo ma neuzivane/restituovane latifundie a je uz stary a treba v nem probudis zapal pro tvou vec. jestli premyslis v okoli prahy abys mel blizko ke 'kulture' tak tam si myslim to bude pomerne utopie. mozna nejaka zahradkarska kolonie...ale imho tem taky odzvonilo a kazdej se tam snazi v ramci 'pravidel' postavit nakou kucu, jen aby unikl komercnim najmum ci drahy hypotece.
    kdo ale hleda najde. zkus nejaky sdruzeni se s nakejma 'kryptofasistama' (sorry musel sem:), ktery treba by sli do nakyho pozemku nebo uz neco maj a chtej sdilet prostor se stejne smyslejicima lidma. muzes se zkusit zeptat id jazzz (ted nevim kolik tam tech zetek ma), kterej nekdy x let planoval slozeni se na pozemek a vytvoreni takovy 'komuny'.... nevim do jaky miry sem validni, ale urcite te nezabije, je to dobry clovek, znam ho. klidne se na me odkaz. nebo treba to tu nech pohnit a von se sem koukne a odpovi sam
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DEVIL: pointa je právě sehnat pozemek, který má vhodné parametry - např. přístup k vodě nebo studnu, a kde by se vybudovala kořenová čistírna - ale který právě půjde proti soudobým většinovým venkovským zvyklostem a nebude mít příjezdovou cestu pro auta. Zaujal mi někdo, kdo se vytahuje, jak čistě pomocí zásobování na kole staví "mikrohaus" - je to už hodně blízké tomu, co chci já.

    Je fakt, že proti Earthship nemám ambice, aby to bylo obyvatelné celoročně. V zásadě kdyby mi šlo jen o bydlení pro sebe, tak nejblíž k tomu by měla nějaká trampská chatka v takových těch místech, kde jsou na svahu či na skále a nemají tam příjez autem, ale zase je tam ta myšlenka s tím kempem bez aut... prostě jednoduše uvažuju o tom, jaký produkt by mi vyhovoval, když jsem na cestách - a to je právě legální tábořiště bez možnosti příjezdu autem, se základním zázemím typu voda a wc. Běžná cena v EU za kempování bez auta je kolem 5 eur, a podle mě lidí, co by vyhledávali nocleh bez příjezdu autem není málo (samozřejmě hlavně dálkoví cyklisté, ale určitě by se našli i pěší turisté...). Stanování v lese je dnes prakticky zakázané, a i když riziko postihu (mimo CHKO či národní park) myslím není velké, tak přeci v jistém věku už by člověk z dohadování se s nějakým hajným neměl dobrý pocit...

    Hodně blízko k tomuto pravda můžou mít některá vodácká tábořiště, i když ta dnes většinou příjezd autem maj.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ANDY_WARHOL: kecáš kraviny, celý kolo vážilo 50 kg bez zavazadel, tak to nemohlo být "50 kg navíc". Solární panely byly 10 kg navíc proti běžné váze elektrokola, dalších 10 kg sežralo to, že je to konstrukčně cargokolo a ne silniční kolo. Je fakt, že bych to rád postavil lehčí, ale prostě kolo s 1 kW motorem je už částečně spíš motorka, a když jsme vyřešili konstrukční chyby rámu, tak nám teď zase 2x po sobě praskla osa motoru, takže ono se v téhle kategorii úplně improvizovat nedá.

    Ná normálním kole ujedu 100 km s vyplazeným jazykem a dva dny jsem vyřízenej, na solárním kole se s přehledem dá ujet 150-180 km za den furt pryč (i na to mém, které úplně dotažené nebylo - ti Francouzi dávají přes 200 úplně běžně)

    Nešlo o žádnou houževnatost - prostě dostaneš za den kolem 1 kWh k dobru, to jsou dvě plný nabití baterky standardního elektrokola (a samotný nabíjení elektrokola trvá dle typu baterky a nabíječky 3-6 hodin, takže nabíjení za jízdy šetříi čas...). Jednoduše je solární kolo praktický nápad - asi jako v zimě na sněhu lyže, nebo na vodní hladině jachta.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    DEVIL: ty to nechapes, on tahal kvuli tomu aby to bylo solarni i do kopcu nejakych 40-50kg navic, i v situaci kdy mu to nijak nepomahalo, spis nez jeho uzasna konstrukce solarniho kola byla obdivuhodna jeho houzevnatost, ze to nehodil do pole a nevysral se na to uz po par km...
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    tak ja ujel na klasickym kole na novym zelandu 2500+km se vsim co sem s sebou mel. na zadech 15kg batoh, protoze sem nemel vaky na prednim kole. uvedomuji si proto, co by asi obnaselo vozeni matrose treba jen na drevenej domek na nakladnim kole ac treba solarniho charakteru.
    nicmene se muze udelat pruzkum a treba stavet z pytlu naplnenejch mixem zeminy. to co odtezi tam, to rovnou nanda do pytlu. no ale stejne veci na strechu... to nebude mily
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    DEVIL: chaos byl na svém solárním kole až v Číně. Nějaký klady odstěhovat, to je brnkacka
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    XCHAOS: jako me se to jevi jako picovina to bez poradny pristupovy cesty. bud najdes pak naky s cestou, ktera bude 'vecny bremeno', ale hlavne na samostavbu preprovat uz i treba jen drevo... na nakladnim kole...to bude psychovymrd, na kterym to podle myho ztroskota.
    aspon nakou prijezdovku by to melo mit, kvuli nastehovani, stavebnich matrosu apod.
    v dnesni dobe muzes poridit kompostovaci separacni hajzl s vetrakem na solar, co neustale bezi. na kompost pak staci udelat dira do nej a tam nasypes pylinama obaleny hovna. imho nejsetrnejsi.
    jak ale treba na nakladnim kole prepravis nakou podobnou mrdku na rezervoar s vodou
    325 Gallon Underground Cistern Tank AST-0325-1W | Tank Depot
    https://www.tank-depot.com/productdetails.aspx?part=A-AST-0325-1W
    to teda nebude zadnej med...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ETERNITE: dík za tip, myslím, že tohle je přesně to, co bude na pozemku bez příjezdové cesty potřeba (ale bude on schopen to tam vybudovat? na fotce je bagr!)
    ETERNITE
    ETERNITE --- ---
    XCHAOS: Jojo, zřejmě to tepe ve vzduchu. Taky jsem o malém ekologickém tábořišti uvažovala. Ale mám pozemek u silničky, kde je sice malý ruch, ale právě mi to přijde nevhodné kvůli té dostupnosti autem. tak mě to zajímá, jestli se do toho pustíš, držím palce
    My kořenovku zatím nemáme,ale budem dělat. Michal z korenovky.cz mi o tom vyprávěl a myslím, že bys u něj mohl potřebné informace získat
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Ahoj, nevím jestli to patří přímo sem, ale rozhodně uvítám jakékoliv rady a zkušenosti.

    Léta mého přemýšlení o vhodné formě úniku z Prahy se nakonec redukovala na následující záměr: hledám pozemek v přírodě _bez příjezdové cesty pro auta_, tedy dostupný pouze po pěšině pěšky a ideálně samozřejmě na kole (vč. těžšího a delšího cargokola, takže žádné drápání se po prudké stráni..). Hlavním záměrem na tom pozemku by byl provoz komorního kempu v letních měsících - ovšem kempu pouze pro pěší turisty a cyklisty, ne autokempu. Na pozemku by vzniklo nějaké stálé zázemí jako recepce - v podstatě mikrodům - a sociální zařízení. Podmínkou je vlastní zdroj vody, tedy studna (jako užitkovou vodu se nebráním hromadi dešťovou, toto sdílím s Eartship).

    Mikrodům (recepce, občerstvení kempu, obytování obsluhy) neplánuju stavět z odpadních materiálů, které by se vozily do přírody v podstatě jako na skládku, ale místo toho bych se rád spolehl na přepravu konvenčnějších stavbních materiálů na nákladním kole. Ekologický rozměr dá stavbě způsob přepravy + miniaturní rozměry (v podstatě by šlo nejvýše o chatku). Samozřejmostí je energetická soběstačnost (solární termál na vodu, solární energie). Právě možnost relativně levného alternativního kempování, kde si ubytování mohou dopřát pocit, že se osprchovali vodou hřátou solárně (či palivovým dřevem) a že si mobil dobili ze solárního panelu a to vše v cenové hladině kolem 5 EUR za osobu a den jako je zvykem např. v Rakousku, vidím jako docela tahák pro další desetiletí (uvažuju i o "samoobslužném kempu", tzn. že to bude min. část roku bez dozoru a bude tam prostě kasička pro dobrovolný příspěvek - ve světě taková místa existují... případně jako příspěvek štípání dříví, úklid apod.)

    S hledáním vhodného pozemku jsem ještě nezačal, ale jako největší hlavolam v místě bez možnosti vyvážet konvenční žumpu nákladním autem vidím zbavení se odpadních vod. Má někdo zkušenost s nějakými těmi kořenovými čistírnami, či tak něco? Jaké jsou pro to normy, případně má někdo něco takového zkolaudovaného obcí?
    _SRANDA_
    _SRANDA_ --- ---
    LINKOS: Chci zkusit tohle.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    _SRANDA_: nevyplatí se dát na zeď spíše solarni panely?
    _SRANDA_
    _SRANDA_ --- ---
    Zdravim. Mate tu někdo zkušenost s Trombeho stěnou? Jde mi o to jak vypočítat velikost průduchu.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ERIDANI: Ale to je to o čem mluvím. Zelená střecha není všespásná věc. Ty sama píšeš o váze. Dále by se dala říct cena a to jednak samotné krytiny střechy, nutnost větší nosnosti zdiva a zároveň krovu. To všechno něco stojí.
    Následně ta střecha není rozhodně bezúdržbová a to je taky vícenáklad.
    A následně když se taková střecha postaví v místě kde je to samá zeleň, tak benefit rozhodně není větší než tyhle vyjmenované náklady. Tam se jednoduše vyplatí nechat trochu delší trávu na zahradě, nebo zasadit strom a jsi za pár šupů na tom samým

    ERIDANI
    ERIDANI --- ---
    LINKOS: Tak to zkusim takto. Proti dotacim nic nemam. Maji vypsanych 500 Kc na m2 strechy. Mnohem vic me tankuje "dotovani" jinych veci... Treba repky.
    Dokud se nebudeme bavit v jasnych cislech s realnym odkazem, vzdy to bude slovo proti slovu. Nejsem stavar, ani pokryvac, takze verim, ze me muze nekdo v tomto ohledu vzdelanejsi urcite obohatit. Pred nejakou dobou jsem resila (to v te dobe dotovane rozhodne nebylo), jak si udelat zelenou strechu. Prochazela jsem si ruzne informace jak firem, tak jsem se ptala i cloveka, co si zelenou strechu delal svepomoci, i jsem resila otazku se stavarem. Na ty strechy se na ruzne tloustky pocita s vahou, kterou maji uz spocitanou za ruznych podminek, tudiz uvadi rozmezi, kam moje pamet saha. Takze na tvoji skrytou otazku, zda o tom vim neco malo navic, nez dojmy, tak ano. Pocitala jsem si a kreslila si, jak to muze vypadat konkretne u mne. A pro me staveni by to bylo nevhodne, takze nakonec nic.

    A dojem tedy mam, a to, ze si definici zadrz vody vykladame kazdy jinak. Muzes mi prosim priblizit tvou predstavu?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ERIDANI: "má pravda" se zakládá na argumentech a zkušenostech, můžeš tvrdit to samé? Zatím si přišla jen s dojmy.
    Nevím co bych si měl plést, když jsou vypsány dotace přímo na zelené střechy. Co asi tak udělá firma která realizuje něco na co se vypisuji dotace jako první...? Zajistí ti ty dotace

    Tak ono nic jako normovana, či certifikovaná skladba zelený střechy s lambdou nebo nějakými měřenými daty jaksi není, případně není k dohledání a pokud ano, stejně se nebude vstahovat na všechny systémy, v každé roční době, protože už taková maličkost jako vlhkost substrátu ti s tím dost zahybe.
    Je to skladba s hlínou? Je ta hlína lehcená keramzitem, nebo perlitem, kolik toho tam je procentuálně? Nebo to je založeno na nasakujici minerální vate jako v hydroponii? V jaké vlhkosti budeš měřit jaký to má tepelný odpor?
    Slyšel třeba o tom, že i pod zelené střechy se dává izolační vrstva stejně jako pod jiný typ střešních krytin? Ze ona to je vážně spíše krytina než reálná izolace?

    Ekologická stopa? No ta se bude dost lišit podle toho co použiješ za materiály a kupodivu čím použiješ materiály s horší ekologickou stopou tím lépe a delší část roku ti to bude plnit tu funkci co od toho chceš, zlepšování mikroklimatu. Jako ono to fakt není o tom, že nahazis na střechu pár drnů, to si můžeš dovolit tak někde v severských zemích, těžko tady s našimi vedry.

    Do problematiky doskovych střech se mi nechce pouštět a argumenty pro svá tvrzení, dojmy a dohady si laskavě hledej sama, díky
    ERIDANI
    ERIDANI --- ---
    LINKOS: Z meho pohledu nema smysl rozebirat z kterych zbusobu tve argumentace povazuju za slepou ulicku, kterou sis utvoril pro sva utvrzeni ve sve pravde. Diskuze vypada jinak...

    Neplet si dotace na strechu s financovanim zbytku stavby.

    Jestli jsi schopen nahazet nejaky link na srovnani izolacnich vlastnosti zelene strechy a treba doskove v porovnani i s cenou a eko stopou, sup s tim sem.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    LINKOS: a zelené střechy se mimochodem taky dotují, proto by asi bylo dobré aby se z peněz nás všech dělali tam kde jsou skutečně potřeba
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ERIDANI: fakt si nemyslím, že nahlížení na dané věci z různých úhlů a posuzování výhod a nevýhod je mudrovani. Mě se jen nelíbí, když lidi vezmou jednoduchá marketingová hesla a vyhazuji peníze zbytečně, místo toho aby je investovali do věcí co mají pro ekologii a udržitelnost domů skutečně smysl v daném místě.
    V některých místech tohle prostě postrádá smysl a upozornit na to, že neni univerzální řešení aplikovatelne všude není nic zlého, nebo se tě to nějak dotklo?

    Kde si vzala, že tvrdím, že to je k ničemu netuším...
    ERIDANI
    ERIDANI --- ---
    LINKOS: aha, tak ty sis neprisel pro odpoved na otazku, ale mudrlantit nad tim, ze tvuj nazor, ze je to k nicemu je ten spravny. Mimochodem to, kolik si kdo investuje do stavby je na nem...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ERIDANI: Jednak ta střecha je dost náročná váhově, následně vyžaduje údržbu, takže v typický vesnici kde není nedostatek prostoru pro zeleň je to řešení drahé, zbytečné a například pro zachytávání vody kontraproduktivní. Pokud vodu nezachytavas a potřebuješ ji odparit, tak ok, ve městě dobrý. Jenže dneska máš stejně půl léta naprosté sucho a o nějakým zlepšením mikroklimatu nemůže být řeč. Izolační schopnost není nijak zázračná, spíše jde o to, že se to nerozpaluje jak některé krytiny a to teplo se nepreda dovnitř. Když se dá dostatek izolace, tak to nejen ochrání před vedrem v létě, ale zároveň zabrání i v zimě únikům tepla.

    Jinak benefity pro města nijak nezpochybnuju, podobně jako by to mělo mít spousta průmyslových objektů.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam