• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ORGANAJihoslovanské kulturní a společenské reálie, souvislosti, kuriozity
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    LIZA2404: Dík moc za ten originální název.
    Na doporučení jsem se pokusila od Radivojeviće něco najít
    dá se něco malinko poslechnout napr. tady http://kochiz.imeem.com/music/XSmFR_GU/wwwyucafecom_ognjen_radivojevic_nedam_nikom_da_te_dira/

    Hledání mě dovedlo taky ke zjištění, že si zahrál ve filmu "Mali Svet" (2003), který mě zaujal už podle klíčových slov "Sex / Black Comedy / Cocaine / Death / Fire":)
    Vznikl v srbsko-černohorské koprodukci, napsal a režíroval Milos Radovic
    a komentář uživatele: "Best Serbian film I've seen in years "
    http://www.imdb.com/title/tt0362039/

    K Ivo Andrićovi se chystám dostat už vzhledem k tomu, že získal Nobelovu cenu za literaturu, a problematika jeho trojdomosti taky stojí za to zmínit.

    LIZA2404: díky za ni. Nemám teď čas, ale kdo by měl zájem, může se podívat na její web (také anglická verze) http://www.habjanovic.co.yu/english/index.html
    (jinak je to Ljiljana, jedno to j se trochu zatoulalo...)
    U nás ta kniha vyšla ve Votobii a máme na ni recenzi (česky) http://recenze.kotrla.com/r020.php
    LIZA2404
    LIZA2404 --- ---
    Napadá mě zajímavá autorka: Liljana Habjanović-Djurović a její Ženský rodopis, taková sága rodu "po přeslici", která se táhne z Černé hory a Dubrovniku před nějakými 150 (?) lety až do bělehradské nedávné současnosti.
    LIZA2404
    LIZA2404 --- ---
    Koukám na White Button a nejdřív si říkám, co o něm nevím. Myslím, že přesnější by bylo uvést originální název - Bijelo Dugme - kapela, kterou by bylo možné přirovnat k jugoslávskému Olympiku.
    BTW Brega i v pozdějších letech a vlastně dodnes hezky řečeno čerpá inspiraci ze svých starých skladeb právě z dob Bijelog Dugmeta, méhě hezky řečeno vykrádá sám sebe ;-). Ale umí a mám ho ráda.
    Bubeníka mu dělával - snad stále dělá - Ognjen Radivojević, jehož sólová hudba taky stojí za poslechnutí.

    Díky za zmínku o Mostu na Drině, nečetla a dlouho se na to chystám. Od Andriće je pěkná taky Travnická kronika, ze starého Sarajeva, okno do soužití několika náboženství na malém prostoru.
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    a ted ten VIŠEGRAD:

    Višegrad | Вишеград
    Šestitisícové město ve východní Bosně se nachází na soutoku řek Driny a Rzavu 125 kilometrů východně od Sarajeva.

    Dominantou Višegradu je kamenný most s jedenácti oblouky ze 16. století, který nechal v letech 1571-77 zbudovat místní rodák a turecký velkovezír Mehmed-paša Sokolović (1505/6-1579). Stavitelem mostu byl sultánský dvorní architekt Mimar Sinan. Most je 250 metrů dlouhý a 8 metrů široký. Svého času byl jedinou bezpečnou spojnicí mezi Bosnou a ostatními částmi osmanské říše.

    Most Mehmeda-pašy Sokoloviće je jednou z nejvýznamnějších a dnes také nejohroženějších památek tureckého období dějin Bosny a Hercegoviny. V minulosti byl častokrát vyobrazován na bankovkách a poštovních známkách, nezapomenutelným způsobem jej zvěčnil až spisovatel Ivo Andrić v románu Most na Drině (Na Drini ćuprija). Roku 2007 byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

    Nedaleko Višegradu se nachází pravoslavný klášter Dobrun.
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    GORAN BREGOVIĆ
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    Takže GORAN BREGOVIĆ - velký především hudební skladatel, také divadelní režisér, autor libreta, herec...
    - Otec Chorvat, matka Srbka, Goran se narodil v Bosně (v Sarajevu).
    - hra na housle ho nebavila, a tak založil svoji první rockovou skupinu "The White Button", kde hrál na kytaru (("I chose the guitar because guitar players always have most success with girls")) :))...bylo mu 16 let.
    - studoval filozofii a sociologii, ale jeho velké hudební úspěchy ho nasměrovaly jinam - následovalo 15 let velkého úspěchu, nekonečných turné a autogramiád, dokud ho to 1985 už totálně neznechutilo a sekl s tím:)
    - pořizuje si domek na na pobřeží a začíná spolupracovat s Kusturicou, jenže válka na Balkáně ho vyžene do Paříže

    Hudba pro film:
    Dělal hudbu k filmům Emira Kusturici - "Underground" (Zlatá palma z Cannes 1995), "Times of the Gypsies" a "Arizona Dream"
    dále také:
    "La Reine Margot" (Zlatá palma z Cannes 1994)
    "Music for Weddings & Funerals" - 2002, hudba a hlavní mužská role
    "The days of Abandon" - 2005, hudba a hlavní mužská role

    Hudba pro divadlo:
    "Silence of the Balkans" - velký multimediální projekt, předveden 1997 v Řecku ( Thessaloniki), režisérem Tomaž Pandur
    "Hamlet" - pro Teatro Stabile v Itálii (Trieste)
    "The Children's Crusade" - 1999 pro dost známého italského režiséra Marca BAILANIho
    "Divine Comedy" - troufl si i na Dantovo veledílo Božskou komedii, premiéra byla v r. 2001 v Hamburku, režisérem byl Goranův oblíbený spolupracovník, Slovinec Tomaž Pandur

    - nekoncertoval naživo 1985 - 1995 - tehdy začal provádět megavystoupení (sbor 50 zpěváků, orchestr) hlavně v Řecku a Švédsku (celkem překvapivě, resp. mě to překvapuje..) a v Bruselu před 7500lidmi.
    - evidentně jeho ambiciózní plány r. 1996 vystrašily promotéry natolik, že se ho báli pozvat:)
    "Very few concert performances in 1996 as the idea of a hundred and twenty performers on stage scared even the most enthusiastic promoters."
    - čili 1997 to zredukoval zase zpátky na 50 zpěváků, které doprovází jeho hudba k filmům - velmi úspěšné turné po Evropě a cojávím kde ještě..

    hudební spolupráce:
    spolupracoval s Iggy Popem (Arizona Dream, 1993)
    Ofra Haza (La Reine Margot,1994)
    polská Kayah - jedna z nejznámnějších a nejoblíbenějších polských zpěvaček současnosti - společné album "Bregovic & Kayah"
    a další

    - dokonce napsal libreto, hudbu a režíroval operu (2004) - "Bregovic's Karmen with a Happy End" - poprvé se objevuje Carmen s K a balkánským akcentem
    http://karmen.artistes.universalmusic.fr/index_valid.php

    - jeho vystoupení jsou pravidelně pro 150-200 tisíc diváků...
    - věnuje se i jiným různým megaprojektům

    To je jen něco málo informací o tomto zajímavém umělci - mnohem více lze nalézt na jeho stránkách (anglicky, jinak životopis dostupný v en, N, It, Sp, Fr) http://www.goranbregovic.co.yu/
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    ORGANA: koukam, ze baner se nam zmenil z Gorana Bregoviće (pozoruhodna osobnost btw), ktery byl 31.3.2008 v Praze, na neco noveho. Tak neco malo o obojim.
    (snad uz odpoledne)
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    silne aktualni, za pet dvanact (vic pozdeji)

    (vic pozdeji)
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    LIZA2404: No kdo vi, jak to s tou zajimavosti je - nejsem si jista, jestli se na to jeste dokazu divat objektivne. Mne se to zda pomerne vyznamne, vzhledem k jeho vyznamu pro svet jiznich Slovanu, natolik, ze by se to u nas nekde zminit mohlo. I kdyz tady nikdy nezpival (taky nevim, ale pochybuju).
    :) to je dobre.
    Vsak ja urcite jeste nejake dobre zpevaky odhalim a zase na ne tady upozornim...
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    pridavam na home nejake obecne uzitecne odkazy. Jedním z nich je i http://www.bki.cz/ - bulharský kulturní institut v Praze - neni od veci obcas mrknout na jejich planovane akce, koho bulharska kultura aspon trochu zajima, nebo by ho zajimat mohla. Napr.

    „Praha - 21.srpen 1968“
    Bulharský kulturní institut Vás zve u příležitosti 40. výročí srpnových událostí roku 1968 na zahájení výstavy fotografii Bohumila Dobrovolského „Praha - 21.srpen 1968“ 3. dubna 2008 (čtvrtek) v 17.30 hod. galerie BKI, Klimentská 6, Praha 1

    Pořádáme kurzy bulharských národních tanců
    Pořádáme kurzy bulharských národních tanců pro začátečníky i středně pokročilé. Kurzy probíhají jednou týdně od 18 hodin v BKI, Klimentská 6, Praha 1. Délka jednoho modulu je 90 minut, cena 100 Kč. Rodinné a jiné slevy jsou možné. První lekce zdarma. Vedoucí kurzu: Todor Ralev Více informací na toma6@abv.bg, tel.:725 634 094
    Kurz organizuje OS Zaedno za podpory Bulharského kulturního institutu v Praze

    a dalsi veci...
    LIZA2404
    LIZA2404 --- ---
    ORGANA: Nevybavuji si, jestli se u nás o tom psalo nebo mluvilo. Toše tu pokud vím nikdy nezpíval, tak by to asi nebylo pro český čtenáře moc zajímavý. Dostal i mě ;-)
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    kolem kravaty se objevuji urcite nesrovnalosti - ceska a chorvatska wiki uvadi to, co jsem napsala, ovsem anglicka tvrdi, ze Chorvati do Parize prisli az roku 1660, tudiz k Ludviku XIV. ...jeste to trochu prozkoumam...

    nicmene zda se, ze i francouzi se shoduji s ceskym a chorvatskym nazorem. Nasla jsem uryvek z knihy "La Grande Historie de la Cravate", jejimz autorem je Francois Chaille, kde se ta verze potvrzuje.
    Je to v chorvatskem prekladu, aspon si kazdy muze zkusit, nakolik by rozumel..

    "... Oko 1635. godine, nekih šest tisuća vojnika i vitezova, stiglo je u Pariz kao podrška francuskom kralju Luju XIII. među njima je bio veliki broj hrvatskih plaćenika koji su, predvođeni banom, ostali u službi francuskog kralja. Tradicionalna odora s vezanim, oslikanim, maramama oko vrata pobuđivala je pažnju francuskog dvora. Marame su bile napravljene od različitih materijala, od grubih, koje su nosili obični vojnici, do svilenih i onih od finog pamuka koje su nosili časnici. Taj "hrvatski elegantni stil", potpuno nepoznat u tadašnjoj Europi, oko 1650. godine biva prihvaćen na francuskom dvoru i postaje modni odjevni predmet među buržoazijom tog vremena kao simbol kulture i elegancije. Osim ljepote, te marame su bile i u mnogome praktičnije nego do tada nošeni kruti čipkasti okovratnici francuskih vojnika i časnika. U Englesku je kravatu donio Charles II. po svom povratku iz izgnanstva. Kravata je ubrzo osvojila, kao modni odjevni predmet, i cijelu Europu. ....."
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    KRAVATA - s kravatou prisli prvni Chorvati.
    Po tezke, nicmene vitezne, valce s Turky jich 6 tisic odjelo roku 1635 do Parize, kde byli predstaveni Ludviku XIII. jako slavni hrdinove. Jejich odev mimojine obsahoval i specificky vyhlizejici satek kolem krku. Kral byl nadsen, nechal se inspirovat a zavedl tento kus latky jako cast oficialniho muzskeho odevu...rikalo se tomu "a la croite", v prekladu neco jako "po chorvatskem zpusobu", "na chorvastky zpusob"...od poloviny 17. stoleti se "kravata" rozsirila do Evropy.

    1-chorvatsky vojak 2-Ludvik XIV. v roce 1667 (podle http://en.wikipedia.org/wiki/Necktie )
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    co se tyce tech olympijskych her, nasla jsem par zajimavosti:
    - byly to prvni a jedine hry, ktere se konaly v socialisticke zemi
    - poprve byl prezidentem her Juan Antonio Samaranch
    - lyzar slovinskeho puvodu Jure Franko tehdy vyhral pro Jugoslavii prvni olympijskou medajli ze zimnich her - bylo to stribro v obrim slalomu
    - Rakousko si prekvapive odvezlo z celych her pouze jednu bronzovou medajli
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    ORGANA: mel ho na svedomi Slovinec - ilustrator Joze Trobec
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    hihi:)...takhle vypadal maskot (Vucko) zimnich olympijskych her, ktere se konaly roku 1984 v Sarajevu
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    Jinak ze ta nova bondovka "Casino Royale" (2006) se natacela u nas se celkem vi...ale mozna se uz tolik nevi, ze cast se natacela taky v Cerne Hore, udajne...
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    a jeste chvili zustaneme s Makedonii...tentokrat jde o basnika a literarniho komparatistu makedonskeho puvodu, momentalne pusobiciho v Bratislave

    Zvonko Taneski (1980, Kičevo, Macedónsko) absolvoval štúdium na Katedre všeobecnej a komparatívnej literatúry univerzity Sv. Cyrila a Metoda v Skopje. Je autorom básnických zbierok Otvorené dvere (1995), Chór hnilého lístia (2000) a Vrch (2003), ktoré vyšli v macedónčine, posledná z nich aj s doslovom Venka Andonovského, dekana Filozofickej fakulty. Píše aj kritiky a literárnoteoretické štúdie, s ktorými sa pravidelne zúčastňuje vedeckých konferencií: „trápne a vedecko-tvrdohlavo“. Je laureátom niekoľkých literárnych súťaží, jeho básne a eseje sú preložené do angličtiny, taliančiny, slovinčiny, chorvátčiny, srbčiny, albánčiny, bulharčiny a esperanta. Od septembra 2003 sa zdokonaľuje v slovenčine a v slovenskej literatúre na Univerzite Komenského v Bratislave. Na Slovensko prišiel s cieľom prekladať do macedónčiny slovenskú literatúru.

    rozhovor s nim (ve slovenstine): http://www.noveslovo.sk/clanok.asp?id=11433
    kratsi info v makedonskem literarnim casopise Blesok (anglicky) http://www.blesok.com.mk/avtor.asp?lang=eng&id=860

    jinak odkaz na literarni casopis, v jehoz je mimojine redakci: (anglicky, ale jsou tam clanky i ve francouzstine a nemcine misty) http://www.mirage.com.mk/main.asp?lang=eng&izdanie=18
    ORGANA
    ORGANA --- ---
    Tose Proeski
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam