• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAJOVAUlcerozní kolitida a Crohnova nemoc
    TECZKA
    TECZKA --- ---
    ja chodim k psycharovi, ale nejdriv sem mela psychoproblemy a pak teprve kolitidu, tak nevim, jestli to muze nutne souviset...
    i kdyz on tvrdi, ze jo.
    SIN
    SIN --- ---
    Žádná nemoc na dobrý náladě nepřidá, ale je rozdíl mezi nemocí která přejde (rýma, zlomená noha) a nemocí se kterou musíš žít pořád a změní ti (byť jen částečně) život v negativním směru. Navíc tyhle nemoci jsou s tou psychikou spojený velmi úzce. Proto mě zajímalo jestli někomu psycholog pomoh nebo ne, případně jestli se na někdo na jeho návštěvu nechystá.

    POOKA: někdy nemáš na výběr doktora (když třeba ležíš ve špitále), bohužel. Mě bejvalo zle už když jsem ucítil Fortrans.

    PAJOVA: "spatný pacient" znamená co? :) Hádáš se s doktorama, prskáš léky a lámeš si ručičky? :)
    PAJOVA
    PAJOVA --- ---
    NETCAT: drzim palce
    NETCAT
    NETCAT --- ---
    uz jsem objednana, tak uvidim, jake vysetreni mi naordinuje...
    POOKA
    POOKA --- ---
    SIN: aha, tak tohle je vyraznej argument... k takovymu doktorovi uz bych asi vickrat nesel... ale jasne poprvy je poprvy :\
    PAJOVA
    PAJOVA --- ---
    SIN: jo,tak s tim na me taky prisla doktorka. U kolonoskopie mi dala injekci az kdyz jsem hooodne nadavala
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Ono je málo nemocí, který by špatnej psychickej stav, zlepšoval..
    PAJOVA
    PAJOVA --- ---
    SIN: gastrolozka me poslala na psychiatrii a k psycholozce, protoze jsem ukazkovy priklad spatneho pacienta. Kazdopadne u mne jsou psychika a crohn spojene nadoby, coz je dost peklo
    SIN
    SIN --- ---
    Chtěl jsem se zeptat jestli má někdo z vás zkušenost s léčením nejen po stránce fyzické, ale i psychické. UC i Crohn jsou psychosomatické nemoci (ve smyslu toho,že psychika ovlivňuje průběh nemoci a naopak fyzický stav ovlivňuje samozřejmě náladu).

    Moderní medicína tedy navrhuje léčit to jako celek (v historii se dokonce objevila teorie /postupně upravená/, že právě tyhle nemoci mají původ v psychice - "spolykané" emoce, vnitřní rozpory mezi tím co chceme a co je "správné" a podobně). Podle toho co jsem četl se pacientům, kteří to řeší takhle celkově zlepšilo zdraví - to se tedy týkalo jiných nemocí, který spadají do stejný kategorie. O UC a Crohnovi jsem v tomhle směru moc nenašel.

    Třeba tohle je zajímavé: http://www.psychosomatika.cz/default.asp snad jako jediné takto zaměřené zdravotnické zařízení v ČR.
    SIN
    SIN --- ---
    Navíc já třeba zažil doktora/sestru, kterej mi řek:"to už vydržíte, dyť jste chlap!"
    SIN
    SIN --- ---
    POOKA: Tak to samozřejmě souhlas - pokud máš doktora vyzkoušenýho a víš, že se mu to dycky povede, že tvuj stav je takovej, že to bolet nebude atd. pak můžeš k tomu takto přistupovat. Osobně si myslim, že se nikdo nedokáže tak uvolnit jako s tou injekcí a že je to jistota, zvlášť pro člověka, kterej na to jde poprvé.
    POOKA
    POOKA --- ---
    SIN, NETCAT: podle me je lepsi volba domluvit se, ze ti tu injekci daj, kdyby se to uz nedalo vydrzet... kolikrat jsem ji ani nepotreboval a kdyz, tak zabrala dostatecne rychle...
    Podle me spis zalezi na tom, kdo to dela... u myho soucasnyho doktora jsem injekci potreboval jen jednou, ale to spis proto, ze muj Crohn byl v tu chvili jeste pomerne "zivej"... Za to koloskopie myho prvniho doktora byly k nepreziti hnusna i po injekci...
    SIN
    SIN --- ---
    NETCAT: Hlavně až se tě budou ptát (kdyby náhodou) jestli si statečná a vydržíš to bez injekce, tak statečná nebuď a nech si injekci dát.
    PAJOVA
    PAJOVA --- ---
    NETCAT: zalezi odkud jsi, pokud z Prahy,tak ti dam kontakt na moji doktorku. Je to strasne spravna zenska a vyhodou je, ze kdyz jdes na gastro,tak nepijes nekolik litru toho hnusu,ale jen cca 200 ml.. Je to sice hnus,ale kopnes to do sebe, idealne zapijes pivkem (nejlepe to prerazi tu hnusnou chut) a pohoda. Kazdopadne pokud ti gastroskopie ani kolonoskopie nic neukazou,tak si vydupej enteroklyzu. Trebas u mne az ta byla 100% pozitivni


    TECZKA: uprimnou soustrast. Rvali mi kdysi dve a bohuzel ne najednou, takze na tu druhou me mama vlekla jak maly dite:-D
    TECZKA
    TECZKA --- ---
    NETCAT: na gastroenterologii.) neboj, vypijes fortrans, posedis si na wc, vyspis se a pak te budou pul hodky skadlit hadici. prezijes to, ale nebudes chtit znovu,... zpetne rikam - nic to neni.
    ted mi rvali osmicku zub, sedim s hubou jak balon, stehy v puse - a je to asi milionkrat horsi...
    NETCAT
    NETCAT --- ---
    Mam dotaz, jdu na vysetreni kvuli vylouceni Crohna, protoze mam skoro pravidelne, co pul rok nekdy dele bolesti v pravem podbrisku. Nekdy to trva tri dny, nekdy tydny. Nekolikrat jsem byla hospitalizovana pro podezreni na slepak. Ted me doktroka posila na gastro vysetreni dle zvazeni lekare. Mam z toho dost hrachy, poradte mi, pls. kam mam na to vysetreni jit? Diky moc.
    POOKA
    POOKA --- ---
    TECZKA: s cibuli jsem problemy zatim nemel, za to cesnek je snad jedina vec, po ktery vim, ze mi bude zarucene tyden blbe...
    btw, M. Crohn v ileocekalni oblasti diagnostikovany pred sesti lety, po poslednich kontrolach odhalena stenoza a pistele
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Chuť je luxus, hlavně aby člověku nebylo blbě, samozřejmě pokud je někdo ve stádiu, kdy je vše ok, tak ať si klidně užívá..
    SIN
    SIN --- ---
    TECZKA: Obojí neni bezezbytkový (hůře stravitelný, nadýmavý), takže v aktivním stádiu asi nikoliv. Jinak podle toho jak ti to sedí no.
    PAJOVA
    PAJOVA --- ---
    TECZKA: noo spis nebrat... Jeste lepe nebrat vubec
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam