• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAHISHGame culture, art and studies & ludology... a tak
    UF0UN
    UF0UN --- ---
    http://software.inl.fr/trac/wiki/Wolfotrack


    Wolfotrack is enhancement on top of the famous Wolfenstein 3d game to link it with the Netfilter connection tracking library.
    Each person is linked to a connection from the conntrack table if it exists. Everytime a door is opened this connection tracking table is refreshed.



    hehe
    KHALAVERA
    KHALAVERA --- ---
    MAHISH
    MAHISH --- ---
    http://9dragons.acclaim.com Free MMO nehrál to někdo?:)
    MAHISH
    MAHISH --- ---
    Making Games That Make Stories
    James Wallis
    http://www.electronicbookreview.com/thread/firstperson/generic

    Why Make Games That Make Stories?
    Jesper Juul
    http://www.electronicbookreview.com/thread/firstperson/genericrip
    KHALAVERA
    KHALAVERA --- ---
    MAHISH: číst ji celou bych ale ani nedoporučoval, v lecčems je zastaralá a technodeterministická... ale kapitoly jako je Kritika substituce nebo ta o virtualitě jsou imho dost zásadní
    MAHISH
    MAHISH --- ---
    UF0UN:
    pokud jen sleduju tak jsem divak, a tim se z ni stava umeni?

    to jsem nikdy neřekl.

    a tim ze hra plni ulohu ciste zabavy vylucuje aby slo o umeni? film preci take slouzi k 'zabave' a umeni to je. hru muzu hrat kvuli atmosfere, nebo vizualnimu dojmu, ktery muze byt srovnatelny s filmem.

    Však to s filmem srovnávám taky, akorát můj problém je, že nešikovně používám pojem umění:) nicméně pokud považuješ film Pravá blondýnka apod za film hodný označit ho za umění, tak budiž. Já si jen myslím, že zatím vzniknuvší videohry nemají zrovna hodnotný umělecký přesahy, samozřejmě neznám všechny, každopádně aby si vytvořil kvalitní zábavnou hru tak to chce trochu umu, to je ale něco jinýho.

    ruzne formy interaktivnich instalaci pro vice ucastniku by se daly povazovat jak za hry tak za umeni...

    JJ samozřejmě, a klidně jen pro jednoho člověka. Interaktivní instalace je to samý co třeba nedávno skončená interaktivní Výtvarná výchova organizovaná Evou Koťátkovou:)

    KHALAVERA:
    Já vím, teda myslím, že vím!:)) Mám totiž na jazyku spoustu Ale... ale neřeknu, nejdřív si přečtu tu knížku, abych se slovo virtuální naučil správně používat, tak jak se asi patří a sluší:P
    KHALAVERA
    KHALAVERA --- ---
    MAHISH: jen dodám, že i virtuální je reálné .) stejně jako virtuální komunikace je reálnou komunikací... z tohohle dualismu je třeba se vymanit
    jiný případ je virtuální/aktuální... viz třeba Pierre Lévy - Kyberkultura
    MOYYO
    MOYYO --- ---
    LOPIK: o to mi nejde - spis o to, ze se konecne taky snazej do tech games taky narvat naky to umeni, aby se moderni 3d oko a ucho nenudilo. todle je jenom zacatek... doufam.
    UF0UN
    UF0UN --- ---
    ja jako programator povazuju naked game za vyborne dilo. sice neresi zavazne genderove a rasove otazky, ale libi moznost modifikace jednoducheho kodu i clovekem, ktery vi prd :)


    Já si myslím, že hra je hrou a ne uměním. To platilo a platí, ale do budoucnosti platit rozhodně nemusí. Zatím se videohry drží jakéhosi filmového scénáře a plní jen úlohy čisté zábavy. Hra je ale také jen pro toho, kdo ji hraje. Když na ni někdo kouká stává se filmem nebo sportovním přenosem. Co má společnýho machinima se hrou? Nic kromě enginu jakožto médiem anebo virtuálního světa (příběh, historie, postavy).


    hm, ted te moc nechapu. hra je hrou pouze pokud ji hraju, a pokud jen sleduju tak jsem divak, a tim se z ni stava umeni? lol
    a tim ze hra plni ulohu ciste zabavy vylucuje aby slo o umeni? film preci take slouzi k 'zabave' a umeni to je. hru muzu hrat kvuli atmosfere, nebo vizualnimu dojmu, ktery muze byt srovnatelny s filmem.


    ... ale abychom nebyli jen u počítačů, tak jako hru klidně nazvu formu participativního umění, kde jako účastník máš nadefinovaný nějaký pravidla a ty se jima řídíš (nebo taky ne, když si nechceš hrát).

    ruzne formy interaktivnich instalaci pro vice ucastniku by se daly povazovat jak za hry tak za umeni...


    Teď to vypadá že si možná trochu protiřečim, (hra nebyla není uměním a ted najednou je!) ale rozdíl je právě mezi tím, že počítačové hry jsou virtuální zatímco ty druhé jsou reálné. A možná proto to každý pořád dokolečka zkoumá:)


    rozdil mezi virtualnim a skutecnym neni. obe pusobi na tvoje emoce. nebo "vitualno" automaticky nerovna se umeni?
    MAHISH
    MAHISH --- ---
    Naked Game je prvoplánová a já jenom doufám, že o tom autor ví a nemyslel to vlastně až tak vážně, jak to může vypadat:)

    Já si myslím, že hra je hrou a ne uměním. To platilo a platí, ale do budoucnosti platit rozhodně nemusí. Zatím se videohry drží jakéhosi filmového scénáře a plní jen úlohy čisté zábavy. Hra je ale také jen pro toho, kdo ji hraje. Když na ni někdo kouká stává se filmem nebo sportovním přenosem. Co má společnýho machinima se hrou? Nic kromě enginu jakožto médiem anebo virtuálního světa (příběh, historie, postavy).

    ... ale abychom nebyli jen u počítačů, tak jako hru klidně nazvu formu participativního umění, kde jako účastník máš nadefinovaný nějaký pravidla a ty se jima řídíš (nebo taky ne, když si nechceš hrát).

    Teď to vypadá že si možná trochu protiřečim, (hra nebyla není uměním a ted najednou je!) ale rozdíl je právě mezi tím, že počítačové hry jsou virtuální zatímco ty druhé jsou reálné. A možná proto to každý pořád dokolečka zkoumá:)
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Jedna perlička z praxe.
    Hra se odehrává v muzeu. Kvůli jednomu exponátu z cca 800 dostala hra horší (dospělejší rating) a 20 000 dolarů odteklo do stoupy.

    http://www.indygear.com/props/artifacts.shtml

    Neb bylo vidět obnažené poprsí.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    KHALAVERA: To jo - prezentace není tak důležitá..
    KHALAVERA
    KHALAVERA --- ---
    LOPIK: :)) no může to brát i jako "výklad", když chceš... já beru spíš jako komentář .) ale to, jak ty hry vypadají, nemusí hrát roli, pokud chce třeba autor soustředit pozornost na koncept
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    A bioshock za umění taky nepovažuju - to že se udělá design s art deco nádechem to z toho umění ještě nedělá :-)
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    KHALAVERA: Já právě z uměleckýho světa nejsem a myslím, že existujou "normální" hry, kterej určitej přesah mají. A ta první skupina - jo ty si něco vypujčujou a dělaj umění, ale v porovnání s "normálníma" hrama vypadají jak dyletanti, v nejlepším případě zapálený amatéři.. Co třeba nechápu, tak dost častý téma těch "uměleckých" projektů a to různý bádání nebo upozorňování nad tim, že herní avataři žijou ve svým světě a jak to má ještě třeba vztah s naší realitou a já nevím co dalšího, ale v normálních "komerčních hrách" se tohle se bere jako samozřejmost, na kterou nikdo nepotřebuje žádnej výklad...
    KHALAVERA
    KHALAVERA --- ---
    MOYYO: podle některých lidí jsou audiovizuálně hezké i Buicky, což z nich ale nedělá umění
    MOYYO
    MOYYO --- ---
    do druhy by mohl mozna patrit bioshock. to je mistama audiovizualne opravdu hezka hra - bohuzel se neda hrat, protoze ten zbytek je hype ;)
    KHALAVERA
    KHALAVERA --- ---
    GREATDRAKE: s tím naprosto souhlasím a myslím, že takhle jsem to i vysvětloval LOPIKovi
    o existenci té druhé skupiny se diskutuje už dlouho a co vím, tak se nikam nedospělo, protože je tady pár nadšenců, kteří si myslí, že existuje, ale většina umělckého světa to zcela odmítá
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    KHALAVERA: Když dovolíš rozhodně bych odděloval tvůrce, kteří si pro své záměry vypůjčí něco s herní kuchyně a plnohodnotné hry, kterým není možno odepřít silnou uměleckou úroveň. Existenci první skupiny nezopochybňuji - jen o té druhé si dovoluji říci, že téměř neexistuje.
    A pokud v tom co jsem právě napsal zaměníš hry za filmy, pak obě skupiny jsou živoucí a velké.
    ORX_QX
    ORX_QX --- ---
    KHALAVERA: k videoartu? software art je formalni paralelou k casopisu ABC prece, to je jakobys dumal jestli je hruska formalni paralelou k jabku
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam