tak sem vam neco nasla neni to zatim mozkem ale alespon neco :
Vydělávání kůží chemickou cestou
Činění kůže s chlupem
oškrabat rozmočenou kůži - masovou stranu - na špalku ostrým nožem nebo různými škrabkami (dle druhu, tloušťky a velikosti kůže)
po oškrabání se rozprostře a posype kamencem hlinitodraselným a solí v poměru asi 3:1 a stejnoměrně se rozetře
složí se masovou stranou k sobě, složí do balíku a vloží do nádoby s trochou vody (aby kůže nevyschla) a nechá se asi 1-2 týdny
po vyjmutí se očistí zbytky kamence a soli a nechá se okapat
potom se natře emulzí a nechá schnout
během schnutí se vytahuje a měkčí (škrabkou, v ruce, přes roh či provaz)
pozor při závěrečné fázi schnutí, snadno ztvrdne - když už se to stane, stačí kůži zabalit do mokrého hadru, nechat nasát vlhko a pokračovat v sušení
po úplném uschnutí možno přebrousit
Činění kůže na useň
Zde záleží na fázi odchlupení, která jde provádět vločením kůže do bahna, vápenného roztoku nebo oškrabáním v rámu. Poslední způsob považuji za nejlepší, neboť kůže je potom kvalitnější a z obou stran pěkně semišová. Z toho důvodu budu i tento způsob popisovat:
rozmočenou kůži napnout do rámu a nechat uschnout
skejprem oškrabat obě strany
vyjmout z rámu a opět rozmočit ve vodě, stačí 2 hodiny
vložit do roztoku - vody, soli a kys. sírové (do akumulátorů), základní poměr je 10 litrů vody, 1 kg soli, 1 dl kyseliny
rozmíchat a vložit kůži (stačí 24 hod.), během této doby je potřeba kůži několikrát zamíchat
po určité době nechat okapat, natřít emulzí a sušit a měkčit
když je při sušení nedostatek času a nechceme, aby kůže přeschla, složíme do igelitu, tím se zabrání schnutí a pak dle možností opět pokračujeme v sušení a měkčení
Ještě několik mých zkušeností na závěr
Roztok kyseliny lze použít i na kůže s chlupem, mám vyzkoušené lišky, kuny, lasičky. Určitě by to šlo použít i na větší kůže, jako např. jelen, ale problém je s velkým množstvím roztoku a s velkou nádobou.
Není dobré kůže sušit na prudkém slunci. Vlákna v kůži rychle ztvrdnou a špatně se měkčí. Při závěrečném sušení a měkčení považuji za nejlepší mnout a vytáhnout kůži v ruce.
Nátěr kůže emulzí nemusí být, ale je to lepší. Kůže je potom vláčnější a lépe odolává vlhku. Je možné také kůži na závěr vyudit.
Emulzi zhotovíme z vody, rostlinného oleje a mýdla. Olej a mýdlo se rozvaří ve vodě a potom se natírá na kůži. U usně z obou stran. Poměr je asi 5 litrů vody. 1/3 litru oleje a 3/4 krabice pračkového mýdla, lze použít i normální mýdlo, ale musí se nastrouhat. Roztok používám i na další kůže až do vypotřebování, ale je potřeba vždy přilít vodu a opět rozehřát.