• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HAROLDMormoni - kdo jsou?
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    ZUZKAOU: proč by nemohl? čtrnáct let imho není žádný ideální věk pro utváření hodnot, byť je to věk určité krize - pohlavní dospělosti apod. Ale jistě - je to období, kdy je člověk ještě stále hodně tvárný. ale také samozřejmě dost nezralý. pokud si v tomto věku začíná člověk utvářet určité hodnoty, neznamená to, že mu musí zůstat na celý život - to by bylo spíše velmi nešťastné. na utváření hodnot je potřeba určitá mentální zralost. podle ní pak tak i ty hodnoty vypadají. ale možná byl Joseph malý génius :)
    nevim jaký bylo prostředí v americe na začátku 19. století; co vim je, že náboženské ovzduší, ve kterém Joseph vyrůstal, bylo plné zmatků, chaosu a spousty církví, která každá hlásila svojí jedinou pravdu, což je dostatečný důvod a příznivá atmosféra k tomu vytvořit si vlastní dogma nebo "konečné řešení" ve formě zjevení.
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Nicméně stále platí že z počátku budil ve státě New York pohoršení sám, než získal první sympatizanty :-)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    ZUZKAOU: Zhruba tak. Desky nachází o něco dříve, po deseti letech je hotov s "překladem", tedy církev vzniká cca v jeho 24 letech, kdy už má kolem sebe pár lidí...
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    ZUZKAOU: Konce světa ne, resp. mormoni konec čekají, ale nepokoušeli se ho ob dva roky počitat, jako jehovisti :-) Mnohoženství bylo pokud vím obecné od počátku a oficiálně nebylo nikdy zakázáno, jen upozaděno. Proto taky tzv. Woodruffovým manifestem, který byl oficiálním materiálem pro Unii o tom, že mormoni polygamii nepraktikují, nevzniká mormonský fundamentalismus, ten vzniká až v době Hebera J. Granta, když se ta praxe v undergroundu začíná potlačovat systematicky, ale to už zase nebylo oficiální stanovisko... No, je to složitější...

    Na té stabilitě samozřejmě něco bude, ale každopádně platí stejné pravidlo, jako u katolíků - prorok by neměl učit nic, co je v přímém rozporu s učením kteréhokoliv předchozího. Mormoni se to obvykle snaží uargumentovat, i když tohle se daří pochopitelně nejlíp právě fundamentalistům, kteří lpí na nejranějších podobách mormonské teologie a žádné změny nepřipouštějí.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KOMATSU: ve 14 zjevení za dalších 10 let (tuším) nachází ony údajné zlaté desky. Takže reálně zakládá mormony ve 25 letech.
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    KOMATSU: učiní tak pro vyzrálejší duši, než duši čtrnáctiletýho chlapce - no, vyzrálost není argument, když boží přítomnost zastíní kaktus, tak i ten kaktus bude řikat věci, o kterejch se ti nesnilo :-)

    Hlavním argumentem bývá spíš to, že byl ještě celkem nezkažen hříchem...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    HAROLD: tuším že je docela dost předpovědí a pravidel, co byla vyhlášena a nějak to vlastně nevyšlo. (konce světů, mnohoženství nejdřív jen pro toho komu to je povoleno a pak pro všechny a pak pro nikoho a tak...) Ale to jsou drobnosti.

    S institutem jediného žijícho proroka (který taky vznikl za pochodu), který může měnit předešlé prvky věrouky se to celé usdnadňuje.

    Ale pokud možnost změny přímo zasadím do systému a dám k tomu povolení jednomu člověku, tak tím se dost posiluje stabilita systému.




    KOMATSU: Naopak - kdyby neměl ono vidění ve 14, tak by nikdy neměl energii na to dotáhnout to do konce. 14 je pro chytrýho a vnímavýho člověka ideální věk k uspořádání hodnot, tužeb a spol. Dřív nemáš nárok dojít k poznání - že žádná existující církev nemá pravdu a tak je potřeba si vymyslet vlastní a později by to pravděpodobně nemělo takovou sílu a výdrž.

    A ve 14 na začátku 19. stol v americe kluk z chudé rodiny rozhodně nebyl malé dítě.
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    HAROLD: to nevím. o mormonech, respektive o jejich vzniku mi toho věru moc známo není, takže jenom spekuluju :)
    proč ne? předpokládam, že pokud jakási andělská bytost chce sdělit své poselství, učiní tak pro vyzrálejší duši, než duši čtrnáctiletýho chlapce, i když faktem na druhou stranu je, že mormonismus se poměrně rozšířil. nicméně - jak říkám - je v Bibli záznam o tom, že by se anděl zjevil někomu věkově srovnatelnému s Josephem Smithem? podle mě není ve schopnostech čtrnáctiletýho kluka učinit sám to, co udělal, takže tam muselo být něco víc - ať už onen anděl nebo spiknutí... nebo halucinace :)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    KOMATSU: A proč by si nevybral čtrnáctiletýho kluka? Je to proti andělskému zjevovacímu protokolu? To je otázka, která nic neřeší...
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    KOMATSU: No, čí loutka? Relativně dlouho na to byl dost sám...
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    ve 14 letech? co když byl jen pouhá loutka? aby svědctví vypadalo věrohodněji? čtrnáctiletý chlapec si nemůže vymyslet takovou lež.
    a co vedlo onoho anděla sdělit svoje poselství zrovna 14 letýmu klukovi? je někde v Bibli srovnatelná záležitost? zjevení v tak útlém věku?
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    ZUZKAOU: Je, je to Kniha dýchání. A překlad z mormonské university je jedním ze dvou v současnosti nejuznávanějších. :-)

    A jinak a) to křesťanství si nemusel dávat dohromady, vyrůstal v něm, jen ho chápal dost osobitě. O Egyptě patrně nevěděl nic, jen to bylo tehdy v módě, tak to zkusil taky. A to zednářství bych vůbec nepřeceňoval. Nezdá se mi to příliš pravděpodobné vzhledem k tomu, že když dosáhl věku, kdy by byl zralým pro přijetí do lóže, byl už pronásledovaným náboženským vyvrhelem :-)

    Nicméně kniha Abraham je dodnes pevnou a velmi oblíbenou součástí kánonu. Jinak co přesně myslíš "pružným přizpůsobováním věrouky"?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    HAROLD: ta věta je že není zas až tak náročné vidět ... A 14 letého kluka se zjevením (ano beru), který si pak dal dohromady kus egypta, kus zednářství, kus křesťanství a postupné velmi pružné přizpůsobování věrouky.


    Ta egyptologie - ano to je ten rozpor absurdní začátek vs. současnost. Jestli se nepletu, tak ten zachovaný egyptský svitek který má být knihou Abraham je nějakým standartním pohřebním egyptským svitkem
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    ZUZKAOU: To máš bezpochyby pravdu, nicméně s "idět Josepha Smithe třeba jako charismatického podvodníka" je taky trochu problém: ono mu bylo 14, když s tím začal. O to je to pro mě nepředstavitelnější. Když si představím čtrnáctiletýho kluka, kterak začne mluvit o tom, že se mu zjevil anděl etc. a do pár let má kolem sebe desetitisíce lidí... Mno, počátky mormonismu jsou více než záhadné. :-)

    A mimochodem díky těm egyptským hieroglyfům je v Utahu na mormonské universitě jedna z nejlepších egyptologií a podle jejích překladů se vyučuje třeba i na Karlově universitě. :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Nutno naznat že mi nejde dohlavy jedna věc - rozpor mezi tím, že spousta lidí jsou velmi oddaně věřící mormoni, víru šíří a celé to funguje (fundamentalisty momentálně pomiňme.)

    Ale přitom to celé stojí na absurdních příbězích o ztracených izraelitských kmenech, velmi alternativní historii a falešných egyptských hieroglyfech (Drahocená perla).

    V okamžiku, kdy se kdysi dávno Mohamedovi diktoval archanděl korán - ok. Ale pokud se má to samé stát v první polovině 19. století a ještě to celé se snaží doložit "vědecky" a právními prohlášeními svědků, tak v tom okamžiku mi skutečně nepřijde zas až tak náročné vidět Josepha Smithe třeba jako charismatického podvodníka. A kdybych chtěla být hodně jedovatá, tak Hubbardova kosmologie mi přijde konzistenější, než mormonská. (konec konců, když se podívám na http://www.mormon.cz/viranauka/1.html tak to je samá bible a ježíš a ne příběhy o nephitech a lamaitech... )

    Jenže Smith evidentně nastavil systém své církve tak, že vlastně funguje (když se nepočítají odštěpenci).

    A to je asi to co mě fascinuje - z mého pohledu velmi absurdní věrouka kontra velmi stabilní systém který oslovuje i v současnosti.


    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Každopádně až se tu s tim trochu naučim, hodim na nástěnku nějaký odkazy a všeliké jiné smetí. :-)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    HARALD: The Book of Mormon je základním fundamentem mormonské víry. Popisuje osudy dvou izraelských enkláv na americkém kontinentě. Publikována byla r. 1830 a brzy byla přeložena do značného množství světových jazyků a indiánských dialektů. Česky péčí Arthura Gaetha r. 1933, před pár lety vydán nový český překlad.

    No, na ní se svým způsobem láme chleba - ortodoxie tvrdí, že bez ní není mormonismus myslitelný a že je spolehlivějším zdrojem Božího zjevení, než co jiného. Oproti tomu liberálové jsou od počátku více fixováni na Bibli.
    HARALD
    HARALD --- ---
    HAROLD: Dál třeba o Knize Mormon. :-)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Tedy mormoni jsou příslušníci náboženské tradice, kterou nazýváme mormonismus. K této tradici se dnes hlásí několik desítek autonomních církví. Většina z nich sídlí na území USA. Nauka mormonských církví vychází jasně z křesťanství, ale má mnoho specifických prvků, takže křesťané toto zařazení často zpochybňují. Mormoni se ale jako křesťané sami identifikují. V zásadě se dělí na tři základní proudy - Utažský, který se dělí na ortodoxii reprezentovanou Církví Ježíše Krista Svatých posledních dnů (která má misii i v ČR) a na fundamentalismus, který se v několika vlnách odštěpil od CJKSpd, když se začala vzdalovat původním mormonským tradicím. Druhá větev jsou tzv. "missouri mormons a osobně je většinou označuju pracovně jako mormonský liberalismus. Co dál? :))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam