• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAURYNNVietnam
    Vše o Vietnamu a Vietnamcích...:))
    rozbalit záhlaví
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    KRISHNA: http://cechvevietnamu.cz/vietnam-mezinarodni-ridicak

    Pokud jsi tohle necetl, tak se pak nediv ze platis pokuty :-). Cist Cecha ve Vietnamu je proste naprosto esencialni (ne, neni to muj kamos, ani z toho nic nemam. Jen jsem si diky nemu uzil bajecnou dovolenou :-)). Videnskou umluvu o pozemni doprave podepsal Vietnam v listopadu 2014, s platnosti od ledna 2015. Potvrdily mi to i baby na inspektoratu v Praze.
    KRISHNA
    KRISHNA --- ---
    SAMOUT: No dobře a pošleš mi taky odkaz na to, kde píšou, že ti ve Vietnamu stačí mezinárodní řidičák?
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    KRISHNA: Pouzij filtr, Luku :-). SAMOUT
    KRISHNA
    KRISHNA --- ---
    MR_DAN: ok, s klíčema jsem nevěděl, příště beru.. Začít mluvit o ambasádě mě taky napadlo, protože jsem i někde čet, že Vietnam nějak legalizuje mezinárodní řidičáky (možná už jsou dokonce legální..?). Příště budu chytřejší no. Je mi jasný, že na mě chtěl vydělat. Hlavně jsem ani nebyl první, předemnou tam měl skupinku jinejch bělochů, kdoví o kolik zkasíroval je.. Po mě nejdřív chtěl 5m... ptal se na kreditky a dolary.. oboje naštěstí zvládla mladá vytáhnout z peněženky..
    TYCHOVRAHE
    TYCHOVRAHE --- ---
    MR_DAN: Cestování vlakem uplně v pohodě. My jsme tim procestovali od Sapy až do Saigonu, jezdilo to i na velký vzdálenosti poměrně přesně. Jezdili jsme teda hlavně noční spoje. Vetšinou jsme dostali aspoň vodu, když jsme jeli na kratší vzdálenost a neměli lůžka tak nám třeba průvodčí přinesl deku aby nám nebylo chladno. Jízdenky většinou elektronický koupený přímo na místo (to teda moc neřeší, sedneš si kde chceš), jen ukážeš v mobilu a jedeš. Leckdy lepší než ČD :)
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    KRISHNA: nejvtipnejsi je, ze mam pocit ze na motorku ve vietnamu snad ani papiry nepotrebujes, nebo tak neco .. ten policajt na tobe chtel jen a pouze vydelat sobe do kapsy ...
    1,3m dongu je tretina rodinnyho rozpoctu na mesic, totalne prepaleny, mne radili standarni uplatek 5usd, urcite ne vic jak 20
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    EXCITE: jo takhle! :D mliko bych jeste rekl ze je standard dostat, ale ten led to je na pantomimu

    SAMOUT: vlak ve vietnamu, to uz je rychlejsi jit pesky, ne? :-)) nebo aspon ty co jsem videl jezdily krokem

    KRISHNA: jojo, jedna z prvnich rad co jsem dostal - pokud te zastavi policajt, vyndej klicky a strc si je do kapsy, jinak ti je veme :-)) a taky ze na ne funguje slovo embassy
    KRISHNA
    KRISHNA --- ---
    No já včera poprvé (po 1100km) platil pokutu. Nemam Vietnamskej řidičák, mezinárodní ve Vietnamu neplatí. Což jsem věděl. Na radu předstírat, že neumim anglicky jsem vyměk po tom, co mi fízl sebral klíčky od motorky, takže pak sem solil a vysolil všechno, co jsem měl u sebe, asi 1,3m VND :-//

    btw, jeli jste někdo motorkou z Vietnamu do Laosu?
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    MR_DAN: Na severu jsem nebyl, ale rozdíl je už mezi jihem a středem, sever už musí bejt jinej vesmír.
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    MR_DAN: Věřím, ono i taxikáři jsou občas oříšek (navíc vychcanej oříšek :-)). Veřejnou dopravu jsme využili třikrát. Lístek na vlak Z Hue do Da Nangu nám koupili v hotelu (za 1$ / lupen), a přítelka pak chtěla do Hoi An, kam jezdí bus od nádraží v Da Nangu. Všichni turisti chtěj do Hoi Anu, takže jen zaplatíš (bez ohledu na to kolik říkaj to stojí 30k VND na hlavu) :-).
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    MR_DAN: Ca phe nebyl problém, problém bylo to mlíko a led :D
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    EXCITE: No, oni nejsou moc stvořeni k myšlení, nikdo je to nikdy neučil, od mala jim je vtloukáno do hlavy "poslouchej rozkazy a nešpekuluj o tom". Čest výjimkám, jsem jim vděčnej za to, že jsem si po dlouhých peripetiích koupil lokál sim na net, a za noc nestrávenou na letišti v Da Lat :-). Ale ta SIM byl totál porod, i když jsem jim ukázal větu ve Vietnamštině "chci koupit sim Viet Telu, a chci na ní x kreditu a aktivovat 1,5 GB internetu", tak začli z mého dual sim vytahovat českou simku, a chtěli to aktivovat na ní. Navíc potřebovali k registraci pas, a s mobilem odešli na druhou stranu velké místnosti, takže v jednom rohu hlídala přítelka můj pas a 200k VND, a na druhé já žasnul nad tím, co dělají s mým telefonem. Nakonec jsem ztratil nervy, doslova jim to vyrval z rukou, přítelka šáhla přes pult pro pas a prachy, a vypadli jsme ven. O hodku a půl později jsme v jiné pobočce téže firmy narazili na schopnou, intzeligentní a hlavně plynule anglicky mluvící slečnu, která za deset minut vyřídila to, o co se její kolegové jinde snažili marně půl hodiny :-).


    MR_DAN: Přítelka jezdila pomaleji, na druhou stranu úplně u kraje, takže nenastal žádný karambol. Spadla z toho jen jednou, a to zcela bez cizího přičinění na druhém kruháči ke kterému přijela (seděla na tom prvně), až na trochu odřené ruce se jí nic nestalo. Pak naznala, že vertikální poloha těla i stroje je výrazně bezpečnější, a už to bylo v poho :-).
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    EXCITE: no diskuse s autobusakama to muze bejt celkem dobrodruzstvi... na tohle jsem mel nastesti tu Huong (kamosovu zenu), ta to vsechno okecala za nas
    a nez prijeli tak jsem byl v rodine, vlastne jsem nic nezarizoval, nikoho jsem se na nic nemusel ptat, kafe je kafe jen se to pise ca phe, caj je čá jen se to pise tra, pivo je bia, to je skoro jak anglicky ... s komunikaci fakt nebyl problem :-)) a cigara ve zlutym pytliku za 8 korun jsem si po case uz umel koupit vietnamsky
    jenze to je ono, kdyz jsi v zapadly casti zapadlyho mesta, kde vubec neznaj turisty, tak se kazdej muze pretrhnout aby s tebou mohl pokecat .. a nekde v hanoji uz jsi jen chodici penezenka, nic vic
    jinak ja byl na severu, slysel jsem ze mezi severem a jihem je obrovskej rozdil
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    SAMOUT: ja se ridil pravidlem jet aspon stejne rychle jako ostatni (nebrzdit provoz), pouzivat brzdu kdyz je potreba (a neresit jestli mam prednost nebo ne) a klakson pri predjizdeni samozrejmost
    a zpusobit mensi hromadnou nehodu skutru je docela sranda... par odrenin a spousta revu :D
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    MR_DAN: Já se ptám právě proto,že jsme se ženou cestovali kousek dál do delty Mekongu a pár kiláků od hlavních turistickej cest v Ben Tre jsme měli úplně tragický zážitky s komunikací :) Například autobusák večer, na bráně vrátnej..Přestože jsem se hodně snažil, na ksichtu rohlík,tak jsem se nebyl schopen ani s pomocí slovníku, kde jsem ukazoval slova ve Vietnamštině dohodout,kdy jede bus do Tra Vinh .) V tom měste neuměl anglicky nikdo, ani týpek za dveřmi s nápisem Language school :)
    To by ani tak nevadilo,ale spíše jsme měl pocit,že jsou z nás lidi nějak moc vyplašený a že se bojej komunikovat..
    Oproti tomu o 70 km dále v zmíněném Tra Vinh, tam si s náma zase chtěl povídat každej, snažili anglicky, ruce nohy, všechno šlo...
    Každopádně "ca phe sua da" mi rozuměli po celým jižním Vietanmu tak v 50% případů a to jsem to zkoušel všelijak :)
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    EXCITE: Asi dost záleží na tom jak dlouho máš řidičák. Já 19 let, a zas tak hrozný mi to nepřišlo. Chce to si všímat věcí, kterejch si neřidič nemá šanci vnímat. Nicméně oni jsou v pohodě, pokud jedeš u kraje pomalu, tak tě prostě objedou a hotovo. Samozřejmě kapitolou samou pro sebe je odbočování vlevo a kruhové objezdy, kdo neviděl neuvěří :-). A přecházení v Saigonu jsme přestali vnímat jako kovbojku asi při čtvrtém pokusu. Vyhnout se autům, a přistoupit na to, že motorka je rychlejší chodec (má v podstatě stejný status v silniční hiearchii).
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    EXCITE: wow takova exhumace 2 roky staryho prispevku! ja rad zavzpominam..

    samozrejme aplikovali metodu nerozumis vietnamsky? tak ja to reknu jeste jednou a trochu vic nahlas, to uz urcite rozumet budes :-D
    ale uplne vpohode, rukama a nohama, staci se usmivat, na vsechno kejvat a u jidla mlaskat jak ti chutna a kazda mama te zacne brat za vlastniho syna :-D
    kdyz se ti nad "trung vit lon" (coz jsem samozrejme dostal jako prvni snidani, jsou to zakerny hajzlici se smyslem pro humor) nezvedne kufr, normalne to zdlabnes a jeste si pochutnas, tak ziskas oblibu v okoli ... ochutnal jsem i jednu hruzu na nejaky rodinny oslave (300 lidi o.O) syrova mirne zdrcla praseci krev a v ni namlety chrupavky z usi a rypaku, tak to se mi zvednul kybl vydatne, ale to jedno sousto jsem nakonec polknul, obdrzel jsem poplacani po zadech a informaci, ze pulka pritomnych se nedostala ani tak daleko jako ja :-D (tam byli pribuzny z australie, takze anglictina)
    obcas se nekdo pokusil me vyzvat na souboj v piti a silene toho pak litoval...

    byl jsem dost pravdepodobne jedinej nevietnamec (a rozhodne nejvyssi) v celym meste a Hai Duong neni uplne maly, takze jsem vypil tak 800 zelenejch caju, zamaval na 200 tisic mladejch holek, na kazdym kroku pusobil vseobecne pozdvizeni a platonicky se zamiloval do sousedky odnaproti :-)

    no a pak priletel z anglie kamos se svoji manzelkou vietnamkou - dcerou z ty rodiny a uz jsme byli jak normalni turisti
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    MR_DAN: Tak jak jsi si pokecal? :)
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    SLICKYONE: my byli v Nam Cát Tiên, to bylo docela pěkný.. nocní safari na náklaďáku, krokodýlí jezero, jungle pěkná, motýli.. Ale celkem pálka :)

    Ad Skutr.. mimo velký města asi OK,my jezdili na Phu Quocu, ale ten Saigon je šílenej..chce to podle mne delší aklimatizaci aby člověk nasál trochu toho mimosmyslového vnímání, kterým tam asi všichni disponují. Po 3 dnech jako chodec v Saigonu jsem toho měl plný zuby,skůtry všude i na chodnících, před tebou za tebou, v protisměru, všichni neustále tútají, autobusy při odbočování hýkají.... : ) Výlet mimo civilizaci na 3 dny mi prospěl, pak už to nebylo takový psycho. Ve finále jsou ale všichni ty řidiči klidný, nikdo se nerozčiluje, nehody ve formě poraženýho skůtru na silnici jsem za 14 viděl pouze 2,asi to bude tím,že se jezdí celkem pomalu.


    TYCHOVRAHE: Máš můj respekt :)
    ALENNAI
    ALENNAI --- ---
    IKARIE: určitě se zeptej na FB: https://www.facebook.com/cechvevietnamu/?fref=ts
    Imho nejerudovanější persona, ktera te kdyztak odkaze dal.
    IKARIE
    IKARIE --- ---
    nemate nekdo doporuceni na nejakeho cecha, zijiciho ve vietnamu (pripadne vietnamce hovoriciho cesky), ktery pruvodcuje (hlavne individualni klientelu, pary)? kdyztak pro blizsi info posta. diky.

    vim o cechu ve vietnamu, michalovi z http://www.cestovani-vietnamem.cz a tomhle panovi http://www.vietnamtravel.cz/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam