• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MOLLYEuthanasie
    TINA
    TINA --- ---
    BIGMOLE: no, to je dost blbost, promin. clovek nepremysli o svem zivote jako o veci, kterou muze odvezt na skladku, protoze je to povoleny a ostatni to taky delaj.
    kdyz to prezenu, potraty jsou taky povoleny a nerekla bych, ze je lidi (az na vyjimky) berou jako beznou a normalni vec.
    BIGMOLE
    BIGMOLE --- ---
    VINKI: Pokud se ale nepletu, tak ani v Holandsku není euthanasie právně uzákoněna. Je "jen" za určitých podmínek beztrestná. Ale úplně jistá si nejsem.
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    VINKI: myslím, že je snad jasný, že tam, kde je euthanasie povolena, tak tam jdou ty nedobrovolný snadněji...
    BIGMOLE
    BIGMOLE --- ---
    VINKI: Zákonná úprava by snad zabránila současné praxi "tajného" provádění euthanasie v řadě zdravotnických zařízení. Ale přijde mi jako rizikové, že pro spoustu lidí by vyhlášení takového zákona znamenalo, že euthanasie je vlastně docela normální a v pohodě a že když už je tedy našimi zákonodárci schválená, není o ní třeba dále přemýšlet. A obávám se, že by se našlo dost případů, kdy by dotyčný souhlasil s euthanasií, protože soused vedle na posteli o ní taky požádal...
    HONZAF
    HONZAF --- ---
    ono by spis aby bylo presnejsi rici (a chtit), ze euthanasie se nema pravne resit z pohledu pacienta, ale pouze z pohledu osoby ktera k ni dopomohla.
    VINKI
    VINKI --- ---
    MOLLY: Je mi jasné, že po nich nikto pátrať nebude, podstatné je ale to, že sa to deje úplne všade, akurát v Holandsku k tomu dokážu zozbierať aj nejaké štatistické dáta, lebo eutanázia ako taká je legálna.
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    až to nějak bude fungovat a najdu trochu času, tak to proberu a dam sem to nejzajímavější a budu se snažit o šíři názorů, zatím sem hážu tohle, pokud si někdo chcete něco přečíst...
    http://www.umirani.cz/index.php?cmd=page&type=102&query=eutanazie
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    VINKI: s těma lékařema se samozřejmě nic nestalo, to byl anonymní výzkum...
    HONZAF
    HONZAF --- ---
    VINKI: jo uznavam. ale beru to stylem, ze jde o formu sebevrazdy, a sebevrazi se do rukou psychologu ci psychiatru posilaji (imho) pomerne bezne. takze z toho to vychazi..
    VINKI
    VINKI --- ---
    HONZAF: Myslím, že v tomto smere psychológiu ako disciplínu značne preceňuješ. To by to už mohol byť rovno aj jasnovidec. A pokúšať sa prehovárať niekoho, kto je napríklad kompletne ochrnutý a nikdy to s ním už lepšie nebude... Iste, prečo nie.
    HONZAF
    HONZAF --- ---
    VINKI: kvuli potvrzeni zda to neni nejaka dlouhodoba tlacka od pribuznych, a skusit rozmluvit prani smrti.
    VINKI
    VINKI --- ---
    HONZAF: Nie celkom tomu rozumiem. Prečo by pri tom mal byť psychológ?
    HONZAF
    HONZAF --- ---
    VINKI: a jeste v pritomnosti psychologa...
    VINKI
    VINKI --- ---
    MOLLY: Společnost nemůže být zodpovědná za smrt někoho, i kdyby si to dotyčný sebe víc zasloužil (vrah) nebo chtěl (nemocný).

    Nemyslím si, že trest smrti a eutanázia sú veci, ktoré je možné miešať dohromady. Je to rovnaký vzťah ako medzi vraždou a samovraždou.
    VINKI
    VINKI --- ---
    MOLLY: Prečo by mala spoločnosť kohokoľvek nútiť? Tak, ako sa nájde lekár, ktorý odmietne pre výhradu svedomia vykonať interrupciu, nájde sa aj lekár, ktorý odmietne vykonať eutanáziu. Otázka znie, či v prípade, že o ňu trpiaci človek vyslovene požiada osobu, ktorá je ochotná a schopná eutanáziu vykonať, má zmysel im to zákonom zakazovať.

    Rozdiel bude v tom, že tí holandskí lekári sa k tomu priznali. Mimochodom, priznali sa k vražde. Celkom by ma zaujímalo, ako to s nimi dopadlo.

    Argumentácia možným zneužitím eutanázie mi príde tak trochu nedotiahnutá do konca. Ak totiž nejaká rodina má príbuzného v stave, pri ktorom je vôbec možné uvažovať o eutanázii a nájde lekára, ktorý je ochotný ho zabiť bez jeho súhlasu, je celkom irelevantné, či je eutanázia legalizovaná, alebo nie. prosto mu bude zvyšovať dávky opiátov a zabije ho. Nikto sa v tom nebude hrabať, nikto po tom nebude pátrať, je to prosto každodenná prax.

    Pokiaľ ale zavedieš určité zákonné bariéry, napríklad, že dotyčný musí o eutanáziu požiadať opakovane, v prítomnosti svedkov a notára, takéto riziko značne znížiš. V takom prípade je už jednoduchšie obtiažnu babičku potichúčky zadusiť vankúšom, s vedomým, že na 99 percent sa ti to prepečie a nikto po presnej príčine smrti pátrať nebude, ako sa pokúšať do celej veci zaťahovať množstvo ďalších ľudí.
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    VINKI: jedna otázka k poslednímu odstavci:
    společnost nemá právo (a ani nemůže) bránit ukončit život lidem, kteří se pro to rozhodli, s tím souhlasím.
    problém je, jestli společnost si může dovolit toto schvalovat a nutit někoho, aby to prováděl. To je úplně něco jiného a já jsem přesvědčená, že společnost nemá sice právo nikoho omezovat v jeho svobodě, ale člověk taktéž nemá právo nutit společnost, aby dělala úplně vše, co se mu líbí. Zodpovědnost společnosti je ohromná a nejde v ní jen o jednotlivce (na to rádi egoisticky zapomínáme). Společnost nemůže být zodpovědná za smrt někoho, i kdyby si to dotyčný sebe víc zasloužil (vrah) nebo chtěl (nemocný). A už vůbec nemůže společnost nutit někoho, aby někoho zabíjel.

    Nehledě na to, že společnost má zodpovědnost za to, že práva člověka budou chráněna. A to riziko zneužití je ohromné. Viz Holandsko a belgie, kde na předávkování morfinem (tj. euthanasie) zemřelo 61% lidí bez vlastního souhlasu, o "kvalitě" života rozhodoval lékař nebo rodina (THOMASMA, D. C., KUSHNEROVÁ, T., Od narození do smrti: Etické problémy v lékařství. str 243 (hvězdička).). Přičemž asi každej třetí nebo pátej (teď tu nemám tu knihu) lékař z holandska se přiznal, že provedl alespoň jednu nedobrovolnou euthanasii....
    VINKI
    VINKI --- ---
    Mimochodom, eutanázia je každodennou praxou, hlavne v zariadeniach, kde liečia, presnejšie už len čakajú na neodvrátiteľnú smrť onkologických pacientov. Jednoducho sa postupne zvyšujú dávky opiátov.
    VINKI
    VINKI --- ---
    Ponúkam iba istý uhol pohľadu:

    Som dospelý a svojprávny človek. Trest smrti u nás neexistuje. Z toho vyplýva, že nikto nemá právo rozhodovať o mojom živote alebo smrti. Zároveň to ale neobmedzuje moje právo rozhodovať o svojom vlastnom živote. Pokus o samovraždu v konečnom dôsledku nie je trestný čin.

    Utrpenie nemusí znamenať priamu fyzickú bolesť. Ja osobne sa viem vyrovnať aj so silnými bolesťami, ale neviem si predstaviť ako by som sa vyrovnal so stavom, v ktorom by som bol, hoci aj bez akýchkoľvek bolestí, prípadne pri účinne potlačených bolestiach, plne odkázaný na starostlivosť iných ľudí a to bez nádeje na zmenu toho stavu. Nehovorím len o terminálnom štádiu nejakého ochorenia, keď je smrť otázkou dní alebo týždňov, ale aj o stavoch spôsobených úrazmi alebo rôznymi ochoreniami, kedy sa človek stáva úplne bezmocným a bezvládnym. To je podľa mňa horšie ako akákoľvek bolesť.

    Som dospelý, svojprávny, trpím spôsobom, ktorý považujem za neúnosný a svojmu životu už nepripisujem takú cenu, ktorá by prevážila toto utrpenie. Chcel by som svoj život ukončiť, ale sám toho nie som schopný. Existuje osoba, ktorá by bola schopná môj život ukončiť a je aj ochotná to urobiť, napríklad z presvedčenia, že každý má právo rozhodovať o svojom živote a teda aj o jeho ukončení a nikto by nemal byť nútený trpieť, pokiaľ ďalej trpieť nechce.

    No a teraz otázočka. Čie práva porušíme alebo obmedzíme, ak mi dotyčná osoba pomôže ukončiť? Koho tým ohrozíme? Komu, alebo čomu tým uškodíme? A hlavne, má spoločnosť vôbec právo brániť ukončiť život ľuďom, ktorí sa pre jeho ukončenie slobodne a z vlastnej vôle rozhodli? Ak áno, tak o čo sa toto právo opiera?
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    pardon za tu anketu v záhlaví, nějak tam nefuguje ovládání normální ankety a nástěnky....
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    HONZAF: nelze žít neomezeně dlouhou dobu...
    pokud je tělo funkční, tak to lze... jinak by všichni vozejčkáři a podobní zemřeli na proleženiny....
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam