• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CALTROPType Design — tvorba autorských písem


    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Pojďme se společně inspirovat při navrhování písem. Pravděpodobně se najde mnoho grafiků, co se jako nezkušení laici snaží tvořit svá písma, ale nemají k tomu dostatek vědomostí a zkušeností. Podělme se o své vědomosti. Přidávejte odkazy na zajímavé informace a ukázky týkající se navrhování fontů. Pochlubte se svými pokusy o originální písmo.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Typo.cz - www.typo.cz


    · České a slovenské písmolijny
    · Klasifikace písem
    · Diakritická znaménka
    · Formáty fontů
    · Fonty zdarma — kvalitní a ověřené
    · Literatura
    · Programy pro editaci fontů

    · Typografický slovníček

    · Literatura (Typomil.com) [CZ]
      

    Blogy o typografii

    · www.ilovetypography.com [EN]
    · Typography needs you [EN]
    · www.theserif.net [EN]
    · www.typophile.com [EN]
    · www.typomil.com [CZ]
    · http://typomil.com/typofilos/ [CZ]
    · www.typographica.org [EN]
    · Wikipedia - "Typedesign" [EN]
    · Fontlover-.com [EN]
    · Typeneu.com [EN]
    · TypeForYou.org [EN]
    · Typografie.info [EN]
      

    Další odkazy

    · Ručně kreslené tipy k tvorbě písma [EN]
    · "Kaligrafické pero" - Illustrator plugin
    · Písmová anatomie [CZ]
    · Typophile HOW-TO (rady a návody) [EN]
    · Character design standards (microsoft) [EN]
    · Online knihy zdarma [EN]
    · Type workshops [EN]
       · FontForge (font editor zdarma)
    · Free excelent fonts
    · Font nástroje pro Mac [EN]
    · Script pro interpolaci (Fontlab)
    · O písmu (comin.cz) [CZ]
    · Mark Simonson's blog [EN]
    · Fontstruct - online font editor [EN]
    · Type Base - super rozcestník [EN]
    · Pop type blog [EN]
    · Typographer.org blog [EN]
    · Lorem Ipsum [CZ]

    · FontLab 5 manuál [EN]
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nyx

    · [ EXPERIMENTALNI TYPOGRAFIE + + + ]
    · [ T Y P O G R A F I E / propletence serifů rozpláčou i dědky / typografická poradna nepřerušena ]
    · [ FONTY shanim font XXXX . nema nekdo ? ]

    "Rozvíjejme tuto diskuzi společně..." UVÍTÁM VŠECHNY NÁVRHY CO VŠE BY MĚLA TAHLE DISKUZE OBSAHOVAT! Posílejte odkazy s informacemi, které se hodí do záhlaví. Klidně vkládejte ukázky písem co vás zaujmou (název autora/studia, odkaz, obrázek).
    rozbalit záhlaví
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    SMYSLOV: no tak se hlavne nenasirej, my to vsichni myslime dobre :)

    Kdyz jsi tu jedinej kdo dokaze dopracovat pismo do koukatelny podoby a jit s kuzi na trh, tak se nemuzes divit, ze kazdej kibicuje... tak na na nas nezanevri a dalsi iteraci sem zase hod .)
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---
    čoveče tak po dnešní korektuře do toho budu zase šahat zrovna R je v pořádku chyby a zásahy oproti původní předloze se týkají jiných věcí než kdo tu z vás psal .)) a Tomáš Brousil je proto, abych opustil nedokonalosti původní předlohy i když já jsem chtěl zůstat věrný (jelikož ona nedokonalost a ošklivost mě baví) ale Tomáš má pravdu ošklivých a nedokonalých fontů je spousta... Takže si tu počkejte zase to bude nějakou dobu trvat,,, přibude ultra tenký řez a nějaká ta italika tak až to bude zase nahodím už definitivně...
    ,,,
    ukažte svoje abecedy!
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    SMYSLOV: Přimlouvám se za drobné korekce. Chvost u R hodně bije do očí. Asi už byl původní autor nějaký unavený či co :)

    Jinak pěkné, jen tak dále a více!
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    SMYSLOV: jasny, ale to ti nebrani opravit ocividny chyby, ne? :)
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---
    vycházím z původní předlohy je to písmo z 30let od pražské grafické unie... našel jsem ho spolu s dalšími vzorníky abeced v popelnici a dodržuji původní kresbu až na malinké odchylky... (jinak je konzultováno v ateliéru a bez vážnějších námitek)... a určitě překreslím i další s abeced jež jsem nalezl...
    CALTROP
    CALTROP --- ---
    SMYSLOV: nemáš to někde ve většim..? ty detaily tu nejsou pořádně vidět..
    H3AD3AD
    H3AD3AD --- ---
    SMYSLOV: hodne pekny, G je v pohode, spis ta nozicka u R mi prijde nejaka zkracena. a "e" a "o" by mohly byt vetsi, prijde mi ze ani nemaji presahy a vedle n se trochu ztraci. pardon za me detailisticke rejpani.
    SUOTAM
    SUOTAM --- ---
    SMYSLOV: dobry.akorat mi tam z nakyho duvodu nesedi to velky G
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---
    Ták Strahov už jen doladím Kerning... vzorník
    CALTROP
    CALTROP --- ---
    JANAXXX: Doporucuju to zkusit spis tady: [ FONTY shanim font XXXX . nema nekdo ? ] :)
    JANAXXX
    JANAXXX --- ---
    Ahoj... můžete mi prosím poradit? Nevíte někdo jaké písmo je použito v logu Mladé fronty? Děkuju mooooc.

    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    REDRUM84: hele, vzdyt je to tu skoro vsecko v zahlavi a na nastence, ted na to koukam .) caltrop shromazdil snad vse (za coz mu patri samozrejme nas velky dik).
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    REDRUM84: co se tyka technickych zakladu ve fontlabu, osobne bych doporucil tuhle knizku (takovy fontlab snadno a rychle)... trochu rychlejsi nez ten jejich sestiset strankovy manual .)

    http://rapidshare.com/files/152896569/Iconoclassics.Learn.FontLab.Fast.July.2004.rar.html

    pomerne uzitecne je i jiz nize zminovane typo.cz, kde v rublice http://www.typo.cz/_pismo/pis-edit-prehled.html najdes nejen linky na vyrobce softu, ale take linky na ruzne tutorialy... v sekci typografie pak jeste neco k nazvoslovi.

    zaklady typografickeho nazvoslovi poskytne pomerne slusne i typograficky manual pana berana (tusim) a jeho kolektivu.
    REDRUM84
    REDRUM84 --- ---
    diky.."piši si"...a nějaky tip kde bych tyto informace našel?
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    REDRUM84: Pozor na deformaci křivek při importu z illustratoru do typo editoru... docela typická věc. Najdi si někde na webu, jak nastavit např. FontLab a Illustrator, aby tyto problémy byly minimalizovány.

    Každopádně je dobré si uvědomit, že síť, do které lze umisťovat body a koncové body táhel křivek např. ve FL, má rozměr pouze 1000 × 1000 px. Tuto hodnotu sice můžete zvýšit, ale je třeba s tím pracovat opatrně a ukládat jen ve formátech, které vyšší "rozlišení" písma podporují.

    No není to zas taková brnkačka .)))
    REDRUM84
    REDRUM84 --- ---
    diky diky...asi vytvořím pismovou sadu v ilustratoru a pak naimportuji do nějake demo verze...ale to ještě nějaky ten čas vyrdžím
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    ESTEN: no to mi je jasné, ale nedalo mi to si nerýpnout :))

    REDRUM84: papír a tužku, zállad pro tvorbu písma, seženeš za pakatel v tvém oblíbeném papírnictví, vše potřebné pro to, aby se z tvých nápadů stal použitelný font najdeš na stránce http://www.fontlab.com/font-editor/fontlab-studio/. Pokud by sis chtěl FontLab "vyzkoušet před zakoupením" (že nabízí i demo verzi jakoby nevím), určitě ho najdeš jak na torrentech, tak na rapidsharu. V Češtině, pokud vím, není.
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    BINARY_PARANOIC: kdyz nerekne, bejvaj to windows, zdarma a zcela bez moralnich omezeni :)
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    REDRUM84: ahoj ahoj... A co takhle uvést alespoň svůj operační systém či finanční (nebo morální, že...) omezení? :)
    REDRUM84
    REDRUM84 --- ---
    ahoj ahoj....nemáte někdo nějaký soft na tvorbu písma (Open Type)? a kdyby byl v češtině - vůbec bych se nezlobil...předem díííky
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam