• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CALTROPType Design — tvorba autorských písem
    JOBLO_
    JOBLO_ --- ---
    SMYSLOV: diky, je to boj :)
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---
    JOBLO_: tak s photoshopu oznac si to maskou a pak ctrl+c a ve fontlabu ctrl+v... vetšinou to blbne když to maš moc velký (pixelově a rozlisšením) nebo to neni ve stupnich šedi...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JOBLO_: Že by se mu nelíbily barvy nebo šedivá? :-)
    Mělo by to jít přez import, ale já bych to stejně raději v něčem jiném (Inkscape) přetáhnul do vektorů.
    JOBLO_
    JOBLO_ --- ---
    prosím, poraďte mi někdo jak mam udělat ve fontlabu to, aby se mi zobrazil obrázek jako background. Nejdřív mi mi tam nešel naimportovat tiff a hlásilo to chybu "IDS_STORAGEMANAGER_GRAYSCALEORCOLOR". Jediný formát který to naloadovalo byl .bmp ale i tak se to pozadi zobrazuje jenom v miniature znaku. Po rozkliknutí uz tam není.

    díky za radu, jsem na tom zaseknutej už docela dlouho.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ERGOSUM: Případná automatická náhrada jde samozřejmě také nastavit.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    BINARY_PARANOIC: Použití je prosté:
    [:Náš kolektiv:] pro vás připravil zase něco nového.
    Kde si místo [:Náš kolektiv:] představ grafické logo.
    Logo je podobného druhu jako NOVA, ale nedá se jednoduše vyklepat na klávesnici. Takže symbol s částečnou funkcí ligatury. Těch znaků odhaduji 4 - 10. Jen tolik abych pokryl různé velikosti a druh okolního textu. Jako nadpis, nad velkým, těžkým písmem, musí vypadat trochu jinak, než v desítce bezpatkovém písmu a podobně. Ne kopírovat písmo, ale s jedním ornamentem také nevystačíš na všechen text. Namapoval bych to nějak mnemotechnicky na jednotlivé klávesy. Korporátní písmo, kde bych vystačil s jedním, max. dvěma znaky nebude.
    Prostě snaha o co nejsnadnější použití. místo pasování obrázku zadat písmo a klepnout na písmenko.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    ERGOSUM: font je jen software, médium a tedy cokoliv, co bude pro daný účel fungovat, je myslím naprosto v pořádku. ;)

    Je dost písem, které místo tradičních znaků obsahují různé ornamenty a symboly. A pokud máš znaků málo, určitě bude uživatelsky (a i pro tebe z hlediska generování) příjemnější varianta jednoho řezu s více variantami znaku.

    Samozřejmě těžko soudit, na co to konkrétně máš, ale jinak je mocnou zbraní taktéž OpenType – např. ve formě specifických ligatur. Pic related :)

    ISHY
    ISHY --- ---
    ERGOSUM: Dokonale jsi mě zmátl. Jsem určitě zvědavej...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ERGOSUM: Záhada zdá se vyřešena. Font na kterém jsem zkoušel nebyl v pořádku (což jsem neprozřetelně ignoroval, když šlo jen o pokus) a neprošlo/nevygenerovalo to přes chyby. Při pokusech na jiném vzorku jsem úspěšný.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Je to ještě hodně vzdálené, ale chci si to nechat v hlavě uzrát. Chtěl bych udělat písmo o jednom znaku/logu/slovu v jeho různých variantách (plné, obrys, šrafované...). Vlastně by šlo o řezy. Jenže 4+ řezy o jediném znaku mi připadá nešikovné. Jeden řez se 4. + znaky mi připadá uživatelsky příjemnější. Jak moc to jde proti pravidlům a slušnosti ve fontech? A vůbec, co si o tom myslíte?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Je to hodně podobné. Manuál vypadá dobře, teď se jen prokousat angličtinou. Zatím to vidím na pojmenování, velikosti a podobné paramery.
    Jak bývá obvyklé, bude v tom nějaká blbost (moje :-)).
    CompoCompiler je pro mne nepoužitelný z důvodu ceny a nechuti instalovat Windows.
    Navíc bych se chtěl časem posunout někam dál.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    ERGOSUM: s FontForgem jsem neměl tu čest, nicméně pokud je to open-source obdoba FontLabu, pak by mohl pomoci FontLab manuál (v angličtině): http://www.fontlab.ch/downloads/manuals/FLS5WinManual.zip

    Příp. existuje od FontLabu i CompoCompiler, který by měl sloužit právě pro doplňování diakritiky do fontu...ale taktéž jsem nezkoušel, tedy zkušenostmi bohužel nemohu sloužit...

    Fontlab font software — create fonts with our font editor and font converter
    http://www.fontlab.com/font-utility/compocompiler/
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Tak jsem zkoušel FontForge. "Dodělat háček přece nic není. S vektorama pracuješ, CAD znáš tak co." Jenže bez nějakého návodu mi to asi fungovat nebude. Může někdo doporučit? Nejlépe v češtině, klidně i k jinému programu. Problém není nakreslit co chci, ale aby s tím šlo psát. Kdyby mě někdo nasměroval/nakopnul.
    PIN_KIN
    PIN_KIN --- ---
    BINARY_PARANOIC: Tak jo, díky za tipy. Zkusím si s tím ještě pohrát, pak sem hodim výsledek.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    PIN_KIN: je to vidět :) Buď bych se tedy vrátil k monospace nebo tedy proporcionálnímu charakteru přizpůsobil glyfy tak jak mají být. Takto je to takový kočkopes a zvláště v sazbě to příliš fungovat nebude.

    Mimo proporcí bych dále zvážil následující:
    — endemitní prasečí ocásek u Q (jakkoli je vlastně roztomilý)
    — vertikální polohu středních příček u A, P, R, 2, 9 (neboj se porušit systematičnost, bude to jedině ku prospěchu)
    — celkově bych přemýšlel, zda by nestála za pokus i nějaká semi-serif varianta. Mohlo by to písmu dodat osobitější a současnější charakter :)

    A abych jen nekecal, přikládám aktuální rozpracovanost řezů Simplicia. Já vím, moc písmenek z toho vidět není, ale příští týden bude více, slibuji :)


    PIN_KIN
    PIN_KIN --- ---
    BINARY_PARANOIC: Ono to nejdřív bylo myšleno jako monospace, v průběhu práce se to změnilo.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    PIN_KIN: zatím zareaguji jen velmi stručně, snad se časem dostanu k obsáhlejší kritice :)

    Pokud písmo není myšleno vyloženě jako monospace, vůbec bych se nebál trochu šířku glyfů rozehrát. Pomůžeš tím čitelnosti i soudržnosti výrazu písma. Celkově prostě věř více svému oku než pravítku, anžto dokonalé pravítko písmo nečte, zaítmco nedokonalé oko ano :)
    PIN_KIN
    PIN_KIN --- ---
    Tady je to celé, díky za reakci.

    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    PIN_KIN: co by nemělo :) Nějaké to písmo „do šuplíku“ se dycky může hodit jako korporátní písmo pro osvíceného klienta.

    Ale možná zkus tedy ukázat celou abecedu i s mínuskama, ať můžeme korektněji soudit a hodnotit :)
    PIN_KIN
    PIN_KIN --- ---
    Zdravím, můžete mi prosím někdo poradit, co si myslíte o tomhle písmu. Mám to rozpracované asi 2 roky, nedávno jsem to znovu objevil a přemýšlím, jestli to má cenu dodělávat. Zbývá už jen převedení a kerning a mam k tomu i minusky. Nadruhou stranu ten vzhled není asi zrovna úplně originální, tak nevim jestli to má cenu.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam