• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CALTROPType Design — tvorba autorských písem
    THE_BALROG
    THE_BALROG --- ---
    Ahoj, potřeboval bych pomoc - potřebuji vyřadit ligatury z několika písem. Technická podpora jednoho sw nám říká, že mohou za kažení exportu textu a my si potřebujeme vyzkoušet, zda mají pravdu. Mohl by mi s tím, prosím, někdo pomoci?

    Dejte mi vědět do pošty, předem moc díky!
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---

    KAROLINA182
    KAROLINA182 --- ---
    Sedmnáctý seminář UGD: film Making Faces v kině Oko / ostatní / Font
    http://www.font.cz/ostatni/sedmnacty-seminar-ugd-film-making-faces-v-kine-oko.html

    První seminář v novém akademickém roce se uskuteční netradičně v kině Oko v Praze-Holešovicích. Promítat se bude dokumentární film Making Faces (Tvorba písma). Film osobně uvede režisér snímku, americký typograf Richard Kegler.
    BLAMAZ
    BLAMAZ --- ---
    BINARY_PARANOIC: ha! to jsem nevedel. diky. to by mohlo fungovat lepe, nez z jednoho rezu (kde treba diakritika trochu utece proporcim).
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    BLAMAZ: interpolace funguje i "do mínusu" :)
    BLAMAZ
    BLAMAZ --- ---
    BINARY_PARANOIC: mam vice, ale tento mel byt prave "za krajnim". Nakonec jsem to ve fontlabu provedl pres akci "bold" s minusovyma hodnotama. byla to jen mala uprava, takze to celkem zvladlo. I kdyz i tak to bude chtit jeste drobne upravy.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    ERGOSUM: pravdu díš, interpunkci budu dohlazovat až nakonec, tak je zatím hodně nahrubo :)
    BLAMAZ: zamyslím se, děkuji :)
    ESTEN: ts, jakápak sekera... :)
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    BLAMAZ: a máš jen jeden řez nebo jich máš více? Pokud máš alespoň dva řezy toho písma, pak ideálně přes interpolaci.
    BLAMAZ
    BLAMAZ --- ---
    dotaz do plena - resim ted, jak nejak elegantne zmenit tloustku fontu. jednalo by se o drobnou zmenu, takze by to snad slo i nejak „automatizovane“. Fotnlab, nejak utilitka,...?

    BINARY_PARANOIC: „k“, „p“,.. vypadaji paradne. „s“, „c“,.. mi nesedne, horni cast je az moc tezka. „M“ v light verzi mi neladi se zbytkem. Celkove mam z „heavy“ mnohem lepsi pocit nez z „light“
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    BINARY_PARANOIC: Líbí se mi. Podle mého oka by mohl být háček nad č v Konečně a čárka nad Í v NEKOMPOMISNÍ tročku víc vpravo. Koukni se jak vypadají slova jako ďůlek, Těšín nebo ťápota. Tam mají mnohá písma problémy.
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    BINARY_PARANOIC: ty inktrapy jsi modeloval tupou sekerou, ne? :)
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    Zatím v silné betaverzi – není kerning a ještě mi trochu lítají „hmotnosti“ jednotlivých liter u silnějších řezů... :)

    Každopádně ideou a účelem je písmo pro jeden výstavní projekt tak, aby bylo použitelné jak pro akcidenční užití, tak pro čitelnou sazbu středně dlouhých textů.









    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    CABOWITZ: Tak tohle se mi líbí.
    CABOWITZ
    CABOWITZ --- ---
    trochu nadstandardni software na vytvareni fontu. zatim zda se ve vyvoji a bez zdrojaku... :-/
    REEFER
    REEFER --- ---
    maly prezent pro tenhle prijemny klub plny inspirace, pokud by to nekoho zajimalo - b.j. betts - lettering guide

    Uloz.to! - bjbetts-lettering.zip
    http://www.ulozto.cz/9434831/bjbetts-lettering-zip
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    Tedy psáno je „Aussig. Jako doma.“
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    ERGOSUM: viz DANII, je to vcelku standardní fraktura :)
    DANII
    DANII --- ---
    prvni je A. ctvrte je s. nebo ne?
    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    ERGOSUM: Vidim tam "U" a "s"
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    BINARY_PARANOIC: První a čtvrté písmenko jsou co?
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    _KOFILA_: chápu, děkuji za podnět, zkusím :)
    ZIP79: díky :)

    A zas tedy nějaký lettering, tentokráte fraktura. Kritika vítána, zvláště pokud se někdo novogotickými písmy více zabývá… Pokud bych do budoucna našel energii, třeba bych to i rozvinul do celé abecedy…ale uvidíme. Zatím budu rád, když dotáhnu těchto pár písmenek :)



    ZIP79
    ZIP79 --- ---
    BINARY_PARANOIC: v červený barvě u produktu na výstavě to zafungovalo skvěle:).
    _KOFILA_
    _KOFILA_ --- ---
    šlo mi jen o to že H je zase podobné s D, na velikost jsem nebral zřetel...
    a že P je vlastně otočené D
    _KOFILA_
    _KOFILA_ --- ---
    BINARY_PARANOIC: taky jsem pro poslední verzi...
    pěkně se to doplnuje s D v de a doo / bříško P zase s O a E

    ještě jsem zkusil jen studii toho jak by to vypadalo kdyby tam bylo více podobných částí, jen jestli je to inspirativní... mě osobně to (po doladění) přijde více čitelné a více "logo"...


    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---
    kdo nezarigstroval tak http://www.pismolijna.cz/typomonolog/?p=3241
    moc potěšilo ,)
    DANII
    DANII --- ---
    BINARY_PARANOIC: prestoze verim ze 'e' je technicky spravne nejak mi tam nesedi ten vystupek jak na nej nejsme ze strojovych pisem zvykli. nicmene i tak bych byl vice nez spokojenej neco takoveho kdy napsat:)
    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    BINARY_PARANOIC: Hele presne to jsem zvazoval, ze ti k tomu napisu. Jako pamatuju se na to jak se to spravne psalo a vidim to v tom, ale chvili mi to precojenom trvalo. Pak bych se jednoznacne primlouval za tu posledni variantu - ten psacetiskaci hybrid.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    A ještě nějaké varianty „p“, které je možná přecijen poněkud hůře čitelné…

    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    Tak zas nějaký lettering, tentokráte náležitě delikátní – „Whoop-de-doo“ je značka erotických pomůcek pro ženy, které má známá navrhuje jako svoji diplomovou práci :)

    Finál to ještě určitě není, tedy kritika vítána!



    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    Nestíhám nestačím, tak zatím alespoň takový náhled i s doprovodným textem z obhajoby... :) Jinak je ale písmo zatím ve fázi dolaďování...

    „Melchior Sternfels von Fuchshaim, tedy podivný vagant Simplicus Simplicissimus, toť hlavní postava Grimmelshausenova pikareskního románu, po níž jsem si dovolil pojmenovati i nové písmo. Spojitost však hledejme pouze v rovině lingvistické, nikoliv literární. Prosťáček, jak bychom snad mohli název písma poněkud krkolomně přeložit, zcela jistě není žádným revivalem barokní antikvy. Mnohem spíše je moderním, téměř monolineárním písmem technicistní konstrukce. Rozverné ‚muchovské‘ detaily však (jako pomyslný cukající koutek na zdánlivě přísné tváři) prozrazují, že to s tou technicistní náturou nebude nakonec tak horké. Simplicius se tak hodí pro sazbu kratších textů, které je záhodno protknout přátelskou atmosférou vonící po kroužcích dýmu vyfukovaných šarmantní dámou v kavárenské společnosti gentlemanů z řad literátů, vědců, ba i umělců.
    Něco se však z dobromyslného bláznovství dobrodružného Simplicia přeci jen do mého písma přeneslo. Chtěl-li by snad čtenář těchto řádek (avšak pochopitelně i kdokoli jiný) písmo použít, licence neposkytuje se za úplatek finančního charakteru, nýbrž za vykonání dobrého skutku, jímž potěšena bude osoba další či v případě nejideálnějším dokonce osob povícero. Prosté a účinné!”


    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam