• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CALTROPType Design — tvorba autorských písem


    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Pojďme se společně inspirovat při navrhování písem. Pravděpodobně se najde mnoho grafiků, co se jako nezkušení laici snaží tvořit svá písma, ale nemají k tomu dostatek vědomostí a zkušeností. Podělme se o své vědomosti. Přidávejte odkazy na zajímavé informace a ukázky týkající se navrhování fontů. Pochlubte se svými pokusy o originální písmo.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Typo.cz - www.typo.cz


    · České a slovenské písmolijny
    · Klasifikace písem
    · Diakritická znaménka
    · Formáty fontů
    · Fonty zdarma — kvalitní a ověřené
    · Literatura
    · Programy pro editaci fontů

    · Typografický slovníček

    · Literatura (Typomil.com) [CZ]
      

    Blogy o typografii

    · www.ilovetypography.com [EN]
    · Typography needs you [EN]
    · www.theserif.net [EN]
    · www.typophile.com [EN]
    · www.typomil.com [CZ]
    · http://typomil.com/typofilos/ [CZ]
    · www.typographica.org [EN]
    · Wikipedia - "Typedesign" [EN]
    · Fontlover-.com [EN]
    · Typeneu.com [EN]
    · TypeForYou.org [EN]
    · Typografie.info [EN]
      

    Další odkazy

    · Ručně kreslené tipy k tvorbě písma [EN]
    · "Kaligrafické pero" - Illustrator plugin
    · Písmová anatomie [CZ]
    · Typophile HOW-TO (rady a návody) [EN]
    · Character design standards (microsoft) [EN]
    · Online knihy zdarma [EN]
    · Type workshops [EN]
       · FontForge (font editor zdarma)
    · Free excelent fonts
    · Font nástroje pro Mac [EN]
    · Script pro interpolaci (Fontlab)
    · O písmu (comin.cz) [CZ]
    · Mark Simonson's blog [EN]
    · Fontstruct - online font editor [EN]
    · Type Base - super rozcestník [EN]
    · Pop type blog [EN]
    · Typographer.org blog [EN]
    · Lorem Ipsum [CZ]

    · FontLab 5 manuál [EN]
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nyx

    · [ EXPERIMENTALNI TYPOGRAFIE + + + ]
    · [ T Y P O G R A F I E / propletence serifů rozpláčou i dědky / typografická poradna nepřerušena ]
    · [ FONTY shanim font XXXX . nema nekdo ? ]

    "Rozvíjejme tuto diskuzi společně..." UVÍTÁM VŠECHNY NÁVRHY CO VŠE BY MĚLA TAHLE DISKUZE OBSAHOVAT! Posílejte odkazy s informacemi, které se hodí do záhlaví. Klidně vkládejte ukázky písem co vás zaujmou (název autora/studia, odkaz, obrázek).
    rozbalit záhlaví
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    THE_BALROG: inu, problémem bude, že jakákoli editace fontu si vyžádá i nový export, tedy těžko pak soudit, esli byl problém přímo v těch ligaturách :)
    THE_BALROG
    THE_BALROG --- ---
    Ahoj, potřeboval bych pomoc - potřebuji vyřadit ligatury z několika písem. Technická podpora jednoho sw nám říká, že mohou za kažení exportu textu a my si potřebujeme vyzkoušet, zda mají pravdu. Mohl by mi s tím, prosím, někdo pomoci?

    Dejte mi vědět do pošty, předem moc díky!
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---

    KAROLINA182
    KAROLINA182 --- ---
    Sedmnáctý seminář UGD: film Making Faces v kině Oko / ostatní / Font
    http://www.font.cz/ostatni/sedmnacty-seminar-ugd-film-making-faces-v-kine-oko.html

    První seminář v novém akademickém roce se uskuteční netradičně v kině Oko v Praze-Holešovicích. Promítat se bude dokumentární film Making Faces (Tvorba písma). Film osobně uvede režisér snímku, americký typograf Richard Kegler.
    BLAMAZ
    BLAMAZ --- ---
    BINARY_PARANOIC: ha! to jsem nevedel. diky. to by mohlo fungovat lepe, nez z jednoho rezu (kde treba diakritika trochu utece proporcim).
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    BLAMAZ: interpolace funguje i "do mínusu" :)
    BLAMAZ
    BLAMAZ --- ---
    BINARY_PARANOIC: mam vice, ale tento mel byt prave "za krajnim". Nakonec jsem to ve fontlabu provedl pres akci "bold" s minusovyma hodnotama. byla to jen mala uprava, takze to celkem zvladlo. I kdyz i tak to bude chtit jeste drobne upravy.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    ERGOSUM: pravdu díš, interpunkci budu dohlazovat až nakonec, tak je zatím hodně nahrubo :)
    BLAMAZ: zamyslím se, děkuji :)
    ESTEN: ts, jakápak sekera... :)
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    BLAMAZ: a máš jen jeden řez nebo jich máš více? Pokud máš alespoň dva řezy toho písma, pak ideálně přes interpolaci.
    BLAMAZ
    BLAMAZ --- ---
    dotaz do plena - resim ted, jak nejak elegantne zmenit tloustku fontu. jednalo by se o drobnou zmenu, takze by to snad slo i nejak „automatizovane“. Fotnlab, nejak utilitka,...?

    BINARY_PARANOIC: „k“, „p“,.. vypadaji paradne. „s“, „c“,.. mi nesedne, horni cast je az moc tezka. „M“ v light verzi mi neladi se zbytkem. Celkove mam z „heavy“ mnohem lepsi pocit nez z „light“
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    BINARY_PARANOIC: Líbí se mi. Podle mého oka by mohl být háček nad č v Konečně a čárka nad Í v NEKOMPOMISNÍ tročku víc vpravo. Koukni se jak vypadají slova jako ďůlek, Těšín nebo ťápota. Tam mají mnohá písma problémy.
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    BINARY_PARANOIC: ty inktrapy jsi modeloval tupou sekerou, ne? :)
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    Zatím v silné betaverzi – není kerning a ještě mi trochu lítají „hmotnosti“ jednotlivých liter u silnějších řezů... :)

    Každopádně ideou a účelem je písmo pro jeden výstavní projekt tak, aby bylo použitelné jak pro akcidenční užití, tak pro čitelnou sazbu středně dlouhých textů.









    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    CABOWITZ: Tak tohle se mi líbí.
    CABOWITZ
    CABOWITZ --- ---
    trochu nadstandardni software na vytvareni fontu. zatim zda se ve vyvoji a bez zdrojaku... :-/
    REEFER
    REEFER --- ---
    maly prezent pro tenhle prijemny klub plny inspirace, pokud by to nekoho zajimalo - b.j. betts - lettering guide

    Uloz.to! - bjbetts-lettering.zip
    http://www.ulozto.cz/9434831/bjbetts-lettering-zip
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    Tedy psáno je „Aussig. Jako doma.“
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    ERGOSUM: viz DANII, je to vcelku standardní fraktura :)
    DANII
    DANII --- ---
    prvni je A. ctvrte je s. nebo ne?
    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    ERGOSUM: Vidim tam "U" a "s"
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    BINARY_PARANOIC: První a čtvrté písmenko jsou co?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam