• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FABIANStartupy - prezentujte vas startup, nebo dejte link na nejaky zajimavy
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    Zajímalo by mě, jaký je váš názor na startup pitch soutěže. Proč mám pocit, že startupy, co je vyhrávají, většinou brzy končí. Taky se mi zdá, že vítězové jsou ti, co mají nejmenší šanci v reálu se svým produktem opravdu vydělat peníze. Dělají to porotci naschvál, že vybírají sci-fi?
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    DJFRACTAL: ještě jsem zapomněl dodat: nejdůležitější move so far byl market research, protože když někdo pochybuje o nápadu, nebo o poptávce, tak mám tvrdá data co zákazníci a potencionální partneři chtějí a podle toho jsem taky přizpůsobil náš produkt
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    NE0N_DREAMZ: byla půlroční přestávka co se vývoje týče. Musel jsem najít nový tým devs, protože starý tým odešel za opravdovou prací :) Tým jsem našel, jenže horkotěžko by v projektu pokračovali, neb se specializují na C# a projekt byl v JS. Jedem to celé od znova. Je to super, člověk si dá pozor na hodně věcí, které napoprvé nevidí. Pokud je nějaká soutěž, která má smysl, tak zkouším štěstí tam. Celý projekt má spoždění jeden rok. Nejvíce energie vezme hledání schopných lidí a pak taky B2B zákazníků, vysvětlování, domlouvání pilotu. Pilot budeme dělat pravděpodobně v srpnu, takže více napíšu až tehdy.
    NE0N_DREAMZ
    NE0N_DREAMZ --- ---
    DJFRACTAL: tak uz je 2022 - ako to dopadlo? mozes nam neco z toho projektu ukazat?
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    MIKULAS: ano, neni to karlovka, ve smlouve je jasne dane, ze autorstvi je studenta (a ze se da dalsi smlouvou se studentem prepsat na firmu, ktera projekt vymyslela, coz sem nevedel)
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    DJFRACTAL: uni platí (studentům) prostřednictvím kreditů, časem konzultantů, poskytováním prostředků (učebny, studovny, kompy, internety, uklízečky) a kdo ví čím ještě - za to má buď plný nárok na autorství a nebo sepisuje smlouvu - že tam není finanční odměna není rozhodující, ani to, že to většina studentů bude dělat doma na svém pc

    chvíli jsem učil na Karlovce a tam by konstrukce "naši studenti dělají pro firmu X zadarmo a my z toho nic nemáme" neprošla ... ale nejsem právník a nevím o jaké uni mluvíš, možná jsou někde otevřenější
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    MIKULAS: tohle je jiný případ. Univerzita ma kurz který se jmenuje "projekt", kde studující dostanou nabídky projektů od různých firem. Pak si jeden vyberou.
    Nikdo nic neplatí. Oni dostanou kredity a zkušenosti. Firma vyhotovený projekt. IPR jsou na straně těch studentů. Firma a studenti se zkrátka musí domluvit komu zůstanou práva po skončení projektu. (coz jsem vcera nevěděl, nebot tam nebylo nikde explicitně napsáno, ze se to dá zmenit)
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    DJFRACTAL: v tomto případě by mělo být intelektuální vlastnictví na straně univerzity - protoža ta fakticky za vykonanou práci platí ... nebo alespoň takovou mám zkušenost, že když něco podporuje uni, má na tom definovaný podíl
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    Věci se daly do pohybu. Našel jsem 5 programátorů, studentů, kteří spolu již tvoří tým nějaký ten čas a znají se dobře navzájem. Budou pro mě zdarma pracovat po dobu 5ti měsíců. Spolupráci mi nabídla univerzita a programátoři si můj projekt vybrali sami. Programátoři budou odměněni kredity za vykonaný projekt na bázi mých myšlenek, návrhů, modelů a požadavků.

    Pokud se projekt opravdu rozjede, tedy začne nabírat partnery a zákazníky, rád bych s týmem, nebo z některými z týmu, spolupracoval i po skončení jejich kurzu s čimž oni souhlasí. Firma je zatím 100% moje.

    Se psaním NDA zkušenosti mám. Jenže NDA je na bázi smlouvy intelektuálních a industriálních práv (IPR), no a se smlouvou kdy se jedna o program zkušenost nemám. IPR contract tedy.

    Z debaty s univerzitou jsem pochopil, že intelektuální vlastnictví, tedy ten program, je majetkem těch programátorů. Jak to tedy napsat tak, aby tam bylo i to moje plánovaní a navrhován, architekturaí? Nechci se dočkat toho, že když se něco náhodou posere (a to už je jedno na jaké úrovni), že se potom k datům nedostanu.

    Má někdo zkušenosti přímo s tímhle? Na co si dát pozor atp. Do pošty když ne tady. Děkuju
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    MIKULAS: je pravda, že jádro mé myšlenky se musí ověřit, testovat a není zas až tak těžké tu esenci navrhnout a nakódovat, vlastně jsem to zvládl sám za pomocí různých polotovarů a to nejsem ani náhodou programátorem. Je docela možné, že spolupráce se studenty, alespoň tedy v případě reprezentativního prototypu, bude mít smysl
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    DJFRACTAL: ještě bych doplnil protinázor - startup je skutečně o tom, jak ověřit co nejrychleji a nejlevněji business model - stejně se to po roce bude (nejspíše) muset celé přepsat (a nebo raději zavřít) a tak to škálování na počátku nemusí být tak kritické - zejména, pokud máš něco unikátního s malou konkurencí

    za rok už můžeš mít funding, případně jasnější vizi a možnost najmout experty
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    MIKULAS: dík moc za input, sám jsem stejného názoru, studenti mi byli doporučeni, protože projekt vznikl v rámci univerzitního podnikatelského inkubátoru. Potřebujeme fakt stellar architekturu, tak mě zajímalo, zda je to myslitelné se začátečníky. Tak nějak předpokládám katastrofu pokud se vydáme tímto směrem.
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    DJFRACTAL: Proč chceš využít studenty uni? Střílím od boku: Protože tam pracuješ nebo to máš blízko? To není vůbec relevantní. Protože jsou levní? Zde bych si dovolil klasickou poučku "Pay peanuts = get monkey...".

    Jestli to má být kolos, pak potřebuješ především kvalitně navrženou architekturu.

    Na studenty bych v tomto ohledu příliš nespoléhal - mohou umět psát kód, ale s kompatibilitou, efektivitou a bezpečností můžeš brzy narazit. Studenti obecně nemají nadhled, používají většinou jen to, co je ve škole někdo naučil (= kámen úrazu), mají tendenci nasazovat nejmodernější (a tím pádem ne-příliš ověřené) technologie, nemají zkušenost se škálováním (kolos!)...

    No zkrátka, potřebuješ někoho schopného, kdo tu věc vymyslí a myšlenku dokáže nadále uřídit. Musí být schopen odpovědně naverbovat další kolegy - zhodnotit jejich odbornost, řídit je. Hiring je pro většinu startupů klíčová záležitost - sebelepší myšlenka na tom může havarovat.
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    Sorry za stupidní dotazy ale každý nějak musí začít :)

    Poznámka: fungující prototyp jsem zbastlil za pomocí různých free tools, kde nebyla potřeba být koderem. Prototyp je experiment pro testování, zda vůbec myšlenka funguje, bohužel nemůže být součástí produktu, protože to vyžaduje jisté funkce, které nelze do prototypu zakomponovat.

    Produkt bude velice komplexní, bude automatizovatelný, kolos, žádná jen tak "appka", nebo "webstránka".

    Mám možnost jako kodery využít studenty místní uni. Projekt zatím, krom vlastního kapitálu nemá žádné financování.

    Otázka je, má cenu vůbec začínat se studenty od píky, nebo radši počkat na funding a pak to zadat etablované firmě?

    Jak postupují startupy, kdy v zakládajícím týmu není koder a 80% produktu je o kódu?

    Děkuji za jakýkoli cenný input.
    MTO
    MTO --- ---
    Watch: Local business creates new credit service for cannabis purchasers | Edmonton Journal
    https://edmontonjournal.com/...tch-local-business-creates-new-credit-service-for-cannabis-purchasers

    https://greengreen.io/index.html

    nejmladsi braska tohle rozjizdi v kanade :-)
    RAJCHE
    RAJCHE --- ---


    České designové studio DEEPTIME představuje jako první na světě komerčně dostupnou audio sestavu vyrobenou z písku.

    Audio set Ionic Sound System je sestava reproduktorů, dvou satelitů a aktivního subwooferu, určená především pro domácí či kancelářské interiéry, které nechají vyniknout nejen zvukovou, ale i estetickou kvalitu reproduktorů. Pískové ozvučnice reproduktorů jsou vyrobeny aditivní technologií z jednoho kusu, jejich vzhled a akustické vlastnosti, tak nenarušují žádné viditelné spoje či šrouby. Audio set je navržen a optimalizován tak, aby i při velmi kompaktních rozměrech jednotlivých reproduktorů dosahoval maximálního možného akustického výkonu. Celkový výkon sestavy je tak v běžném provozu dostatečný i pro místnosti do zhruba 40m2. Veškeré komponenty audio systému, včetně ovládacích prvků, nožiček a konektorů jsou vyrobené dle návrhů studia DEEPTIME.

    To, co činí Ionic Sound System opravdu jedinečným, je netradiční využití technologie průmyslového 3D tisku z písku, takzvaného sandprintu. Tato technologie aditivní výroby, byla vyvinuta především pro tisk forem a jader pro odlévání kovů. Studio DEEPTIME vyvinulo technologický postup, který velmi křehké tištěné polotovary promění kombinací na míru vyvinutých tvrdidel a barev ve velmi odolný a trvanlivý produkt. Materiál, který vlastnostmi i vzhledem připomíná kámen, má velmi příznivé akustické vlastnosti, což ve spojení s technologií 3D tisku otevírá studiu možnost navrhovat a vyrábět ozvučnice reproduktorů téměř bez omezení složitosti a variability tvarů či velikostí. Zkušenosti obou designeru s vývojem hardware umožnilystudiu vyvinout vlastní unikátní elektroniku, díky které je možné audio systém připojit optickými či analogovými vstupy nebo přes Bluetooth rozhraní s podporou nejkvalitnějších kodeků aptX a AAC audio.

    Ionic Sound System má za sebou úspěšnou premiéru na jednom z největších HiFi veletrhů Audio Video Show Varšava.
    V Praze bude k vidění od 28.11. do 2.12.2018 v pražském Kongresovém centru v rámci přehlídky Czech Design Week a od ledna 2019 ve vybraných prodejnách audio techniky. Více informací o dostupnosti Ionic Sound System najdete brzy na https://deeptime.limited

    Materiály pro média, včetně fotografií v tiskové kvalitně naleznete zde:
    https://goo.gl/M6t3mX

    REFERENCE
    Zmínky v HiFi mediích v rámci Audio Video Show Varšava “Seriously cool product alert and perhaps THE coolest at the Audio Video Show Warsaw this year.” (HiFiPig.com) / https://hifipig.com/warsaw-audio-video-show-2018-report-part-3/

    “Deeptime [...] created an all-in-one speaker system that looks different and stylish, feels very high quality and sounds a lot bigger than its tiny size. Their designs come from nature, the Spirula speakers are snail shell shaped and the Thunderstone sub is based on the sea urchin skeletons that you find on the beach. They are made using modern techniques and are 3D printed with sand. This makes the little speakers very heavy and solid for their size. They had a very cool, dark and stylish room to match the product and, when we sat down to listen, we were very impressed with the expansive and accurate sound…definitely not a gimmick but a great system for modern life, with Bluetooth connectivity and also analogue and digital inputs.”
    (HiFiPig.com) / https://hifipig.com/audio-video-show-warsaw-2018-a-birds-eye-view-part-1/

    “The sound was promising -- good heft in the bass and decent clarity overall. Mostly, though, it
    looks pretty cool.” (Sound Stage Global.com)
    https://www.soundstageglobal.com/...audio-video-show-2018-warsaw-poland/806-avs-2018-speakers-part-3
    E2E4
    E2E4 --- ---
    twl on existuje pomer "decacorn" - "dekarožec" ?
    Jako že 10x unicorn.

    | Fortune
    http://fortune.com/2018/10/10/juul-vaping-pen-valuation-vs-facebook/
    BORDIGA
    BORDIGA --- ---
    Čas v korporaci byl nejtemnějším obdobím mého života, říká byznysmen Ondřej Fryc | E15.cz
    http://zpravy.e15.cz/...raci-byl-nejtemnejsim-obdobim-meho-zivota-rika-byznysmen-ondrej-fryc-1345231
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    NATALIE:
    Me prijde ten web dost neprehlednej na desktopu. Mobil jsem nezkousel.
    NATALIE
    NATALIE --- ---
    Ahoj,

    pomalu rozjizdime projekt na pujcovani veci mezi lidmi, jeste se musime vrhnout na aplikaci.
    Tak koukněte, budu ráda za podněty www.pujcarna.cz
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam