ADAM: to si osobně nemyslim. Když nějaký zařízení má nějakou funkci, k čemu potom je, když není vpořádku? A kdyby byl k ničemu, jistě by ho výrobci do foťáků nedávali.
Je to stejný jako třeba s harddiskem. Buďto formátuješ "quick", kdy se smaže jen tabulka souborů/adresářů, ale samotná data na disku zůstanou. Při zápisu nových dat se data zapisují chaoticky a nesouvisle, což může způsobovat pomalost zápisu i čtení dat.
Při úplnym formátu (výrobci foťáků tomu říkají "low-level format", ale s opravdovym low-level formátem jakej se používá u hdd to nemá nic společnýho) se celá oblast pro zápis dat přepíše nulama a tím se jakž takž docílí spojitosti volnýho místa.
Ono u pamětí je to vlastně hodně sporadický, protože tam je přístupová doba furt stejná. Kdežto u disku je sakra rozdíl, jestli při kopírování 1.000 souborů máš tyto spojitě za sebou na disku nebo jsou rozstrkaný po disku všude možně a hlavičky disků se pak můžou strhat jak běhaj sem a tam :)
Takže teď vlastně taky úplně přesně nevim, jakej význam má formátovat paměťovou kartu pomalym formátem (ten název "low-level" je prostě hodně zavádějící) ...
Ono pokud je problém ve foťáku, tak teď to může bejt problém s formátem a za půl roku může bejt foťák v kopru (pokud je například špatná operační paměť a chyby se budou šířit). Nevim, vařim z vody, teoretizuju.