• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VASAXCanon EOS xxxD a xxxxD Canon EOS 1000D, 1100D, 400D, 450D, 550D, 600D, 650D, 40D, 50D, 60D)
    NJAL
    NJAL --- ---
    VASAX: No, asi takhle: 60D patri k te majorite Canonu, kde Canon sam nepocita s vymenou. Takze to nebude tak lehke, jako u 40D, 50D a 5D2, kde s tim pocita. Bude to "standardni procedura" jakou znaji uzivatele 3rd party matnic uz docela drahnou dobu ;-) Ale zase to bude o dost lepsi, nez u 7D a 5D3, ktere maji LCD screeny a s vymenou matnice by to tam melo byt o dost horsi...

    Plus, pokud Canon s vymenou matnice nepocita, muze se stat, ze na 3rd party matnici nebudou videt ostrici body (ani jejich problikavani), a take je mozne, ze matnice bude ovlivnovat mereni (AE senzory jsou v hrbu nad matnici), protoze bude jinak svetla nez bezna matnice, se kterou firmware pocita. Canony s vymennou matnici mivaji custom function, kde si muzes jinou nez standardni matnici navolit (samozrejme, jenom typy dodavane Canonem).
    VASAX
    VASAX --- ---
    NJAL: Takže třeba i v rámci 60D? O té celkově přemýšlím...
    NJAL
    NJAL --- ---
    VASAX: No, myslim, ze to plati i pro 40D a 50D a 5D2... Coz zas tak male procento neni. A to mluvim o tech vymenitelnych podle vyrobce. Jinak se krom 7D a 5D3 daji vymenit ve srovnani s posledne jmenovanymi relativne lehko v kazdem nyni dostupnem Canonu na trhu...
    VASAX
    VASAX --- ---
    NJAL: Tak ale to je malé procento celkového trhu, ne?
    NJAL
    NJAL --- ---
    VASAX: Jak kdy. U nekterych fotaku (zejmena u 1D) to je udelany lehce a s vymenou matnic se primo pocita.
    WOJTISHEK
    WOJTISHEK --- ---
    MRTVY_KENNY: super, zkusim se tam protahnout :) diky
    MRTVY_KENNY
    MRTVY_KENNY --- ---
    WOJTISHEK: v mariankach je takovy kramek, mozna bych se tam zeptal, maji nasmlouvaneho opravare, netusim.

    nejak ale budes muset najit kontakt, kdysi mi typek psal telefon na car papiru, je to tam takove sverazne..

    je to 28.rijna/Varsavska, naproti je louka a stavi se tam komunitni centrum



    konvecni azfoto apodobne ti radit nebudu, to asi vymyslis sam..
    VASAX
    VASAX --- ---
    WOJTISHEK: U nás je jeden pán co tohle dělá u kamer...
    VASAX
    VASAX --- ---
    NJAL: Proto je to taková jebačka to měnit za ty "alternativní"...
    WOJTISHEK
    WOJTISHEK --- ---
    nemate nekdo tip, kde nechat nejlepe komplet procistit EOS 450D? kuprikladu spoust spatne spousti, urcite budou zaneseny i dalsi casti tela (byl dlouhou dobu umisten na zakourenem prostredi bez jakehokoliv cisteni), vestaveny blesk ma obcas problem vyskocit (10x vyskoci, 2x ne, atd...).

    pripadne na kolik takove procisteni muze vyjit?

    nejlepe Ostrava, ale v podstate to je jinak jedno
    NJAL
    NJAL --- ---
    Cislo 5 na tomto obrazku:
    NJAL
    NJAL --- ---
    VASAX: Matnice je v "hrbu", a jsou na ni vyznaceny ostrici body. Je to tenka sklenena desticka umistena shora na mirrorboxu, "vodorovne", pokud je fotak orientovany hrbem nahoru.
    VASAX
    VASAX --- ---
    NJAL: A matnice je kde?
    ALDRICK: Ten šum mi přijde fakt zvláštní, trochu mi připomíná jpeg shit artefakty---
    ALDRICK
    ALDRICK --- ---
    ADAM: mně teda přijde docela viditelnej i tak, ale tady je výřez:
    ADAM
    ADAM --- ---
    ALDRICK: ukaž výřez té oblohy 1:1, takhle šum nepoznáme.
    NJAL
    NJAL --- ---
    Ad "droboulinky rastr" - panove, to je matnice. Jemne laserem vypalena do soustav mikrococek, ktere ji delaji svetlejsi (za tu cenu, ze na ni nejsou okem videt male hloubky ostrosti, f/2.8 a svetelnejsi).

    Zmacknutim nahledu DOF se svetelne paprsky vydaji jinou cestou a rastr matnice je vic viditelny.
    ALDRICK
    ALDRICK --- ---
    tady ukázka. Odšumování vypnuto, úprava jen ta, že jsem trochu polechtal křivku
    VASAX
    VASAX --- ---
    Je možný že:
    a) s tím pracuješ špatně/nevhodně/etc
    b) jsi přecitlivělý tím jak to řešíš
    c) je něco špatně.
    (určitě by se dalo vymyslet i d))
    VASAX
    VASAX --- ---
    ADAM: Ideálně s odšumováním a ostřením (a takovým tím shadows/highlights a podobnými komediemi) na nule/vypnutý...
    ALDRICK: ACR má dobrej konvertor, můj nejoblíbenější. Asi je lepší přímo v PS, ideálně poslední verzi. Ale ten odšumovač je tam slabší, dobrý ale slabý - musí se s ním umět. Já osobně dělám základní odšum a případně další se odehrává pokud je potřeba dále zpracovat.
    Nešlo o to že není konvertor jen jeden, ale a) že jsi ho neuvedl (důležitá informace), b) že se dá odšumovat i jinak/později.

    Nikam nevede - na jpg foťák aplikuje více či méně přijatelné "žehlení" podle multiplikátoru nastaveném v nastavení. ideálně je tam hodit nulu (i tak se tam něco málo aplikuje), a s tímto vědomím stejně konvertovat i v raw developeru. plus nějkteré úpravy v rámci tohoto procesu zvyšují šum...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam