• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOC256Windows - (Windows 7, 8, 10, 11, ...)
    CPT_PLESARD
    CPT_PLESARD --- ---
    XMEDA: pán ráčí býti srandista :)
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    CPT_PLESARD: no nebavi me to pokazde prepisovat, idealni by tam byl nejakej format yyyymmdd_screenshot_XXXX.jpg kde by XXXX mohl byt counter, ale to uz asi chci po win moc :D
    CPT_PLESARD
    CPT_PLESARD --- ---
    XMEDA: si to nemůžeš, nebo nechceš, přepsat na to, co bys rád?
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Da se u programu "vystrizky" nejak urcit/zmenit vychozi nazev souboru?
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    Dokonce sem byl prekvapen, ze zakladni rendering a antialiasing oken a fontu ve full hd byl v defaultnim nastaveni ve Windows 10 fakt mizernej a osklivej (DisplayPort). Nejspis je treba neco prepnout, ale zas bych musel googlit, na to sem nemel cas.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    quli mymu linuxovymu workstation nemusite uz nic resit, panove. dik.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    MARASAN: Jeste jsem nevidel masinu, kde by to vubec nebylo, vzdycky to nejak jde, protoze tim by zabili strasne moc legacy veci i pro firmy.. ale ikdyby ne, tak porad ten Grub je cesta, jakmile se tam dostanes, tak z nej uz jde nahodit vsechno.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    Jo + reset biosu do defaultu - to taky vždycky ve výsledku proběhne..
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    S tím přepínám EUFI/legacy/Secure boot je to často oser.. My tu máme starší i ty G6, na kterých zatím třeba nebyl důvod, ale určitě to nějak půjde (už třeba kvůli recovery nástrojům). Naposled jsem s tím trochu bojoval u třeba o rok staršího modelu prodesku, kde jsem potřeboval nabootovat memtest a fakt to chce vypnout secure boot, pak to restartovat, po restartu to bude chtít opsat, že s tím jako souhlasíš, pak už se ti možná ukáže legacy boot, ale možná to budeš muset ještě jednou nějak přepnout. Chce se tím chvíli patlat, kolikrát to chce i víc restartů, je tam snad rozdíl jestli a v jakým pořádí vybereš "UEFI and secure a UEFI without secure" atd.. než se to přepne - že jsi na dobrý cestě poznáš, že ti odšedne legacy boot order někde v těch boot options a nechá tě to tam přidávat ty zařízení.

    Nechápu, že když tam jsou dohromady v menu asi tak tři volby, že to jednoduše nejde, ale fakt to je až neuvěřitelně záludný přepnout.
    PES
    PES --- ---
    MARASAN: No donedávna platilo zakázat SecureBoot a restart, pak se objevila možnost Legacy Boot...
    Tady ještě zmiňují nutnosti Master Password na BIOS, aby se objevily všechny volby, popř. reset BIOSu a TPM...
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    PES: videno vcera, reseni tam neni.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    RUTHAN: prave, ze ten BIOS je uz tak novej, ze nema ani legacy boot ani treba legacy usb (HP Prodesk G6 400). Stalo mne to srani dost casu.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    MARASAN: Pri konverzi MBR na EFI, je potreba i prenastavit i Windows, protoze jinak po prepnuti by default proste prestanou bootvat.. Udelat se to da, ale je to voprus, Windows 10 na to i mel nejakej tool. Ten EasyUEFI - fakt jen resi, ktery EFI polozky se EUFI vypisou a v jakym poradi, ale disk uz maji byt GPT a EFI boot ready.. jinak je to shortcut, kterej nikam nevede.

    Daleko jednodusi je proste povolit legacy boo v Biosu a Grub je zpetne kompatibilni takze umi nahodit i system z MBR disku.. Zamozrejme s tim polovenym legacy bootem, by to mel jit i primo z Biosu - pokud se nastavi ten starej disk jako defaultni nebo pres Bootmenu klavesu, kde se vybere prislusny disk.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    RUTHAN: ja potreboval to druhy : pridat EFI. Stary SSD (ac novy asi 2 mesice) vubec EFI nemelo a melo jen starej DOSovej MBR. Ani pri explicitnim pozadavku bootu z nej BIOS nic nevyplodil. Celej ten system potreboval prida EFI partition a prenastavit GRUB a asi i dalsi veci, ktery bych musel ruzne hledat a lepit. I takhle sem tim zabil dost casu.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    MARASAN: CloneZilla neni dobrej soft, ikdyz ho Linux world doporucuje.. Na Wokna jsou na tohle lepsi utility zdarma EaseUS, Minitool Partition wizzard.. nebo nejaky Trial R-Drivu, Acronisu.. vsechny se daj dostat na boot flashku live.

    Co se tyce EFI pridavani polozek aby je videlo UEFI jako mozny cil boot je vzdycky voprus.. na woknech na tohle nejlip funguje EasyUEFI - ten ma 14 denni trial na nastaveni to staci, nebo BootICE, kde se to pekne nastavit v GUI. Na Linuxu se musi refreshovat Grub a doufat, ze to najde co ma. Secure boot by nemel by potreba zapnutej pokud nepouzivas neco extra..
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    Puvodni plan byl k nvm ssd prihodit ssd ze starsiho laptopu a dualbootovat linux ze starsiho laptopovyho ssd. Akorat pres vsechna ta uefi a secure booty se mi to nepovedlo rozchodit, tak sem naklonoval laptopovy ssd na nvm s windows (clonezilla) a debian instalatorem pridal EFI partitiona upgradenul grub (bootloader). Tim sem prisel o windows a skoncil jen s linuxem.

    Windows jsem predtim zaregistroval windows userovi (kterej uz i njaky dalsi windows ma). Pokusil jsem se i ulozit vsechna mozna registracni IDs a Keys. Kdybych nekdy ta windows chtel, snad se zadari je registrovat. Ale fakt je nepotrebuju. Radsi budu mit vic mista na discich.

    Kazdopadne dikec.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Jediny co me napada, je drahy misto na SSDku, protoze oni wokna zerou a zerou misto s dalsimi updaty, plus nekomu muze vadit mit vetsi bordel v partitionach a trochu pomalejsi boot..
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    MARASAN: v čem ti vadí dual boot? já to mám tak, že jsem prostě v instalátoru Linuxu zmenšil windowsovou partition, nainstaloval tam Linux tak, že se defaultně nabootuje GRUBem právě do toho Linuxu a ty Windows tam jsou (zabírají něco místa na disku, ale jen tolik, kolik je nutně potřeba) kdybych je "náhodou" potřeboval

    bootuju je asi jednou ročně, možná ani to ne
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    Pustim ty windowsy a uvidim, co z nich vydoluju. Taknejak hrotit to vlastne ani moc nemusim, kdyz vratit nepujdou, tak holt nepujdou; hrat se na tom hardware stejne nicmoc neda.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam