• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANOUKEPSYCHOTERAPIE
    Prostor pro výměnu informací a zajímavých odkazů k tématu, sdílení zkušeností z vlastní praxe (v přísných mezích etiky a ochrany osobních dat), diskuzi o konkrétních otázkách, možnostech i omezeních jednotlivých terapeutických směrů, pření se mezi jejich představiteli i filozofování o podstatě a smyslu psychoterapie jako takové. A jako novinka i prostor pro prezentaci a propagaci vlastní práce - článků, praxe, akcí.
    rozbalit záhlaví
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    ANOUKE: já si zase dycky jako malej přál být žena... to si nevybereš. A v kontextu toho co píšeš, hm hm, žiješ ve století, kdy si ženy konečně mohou dělat v podstatě cokoliv se jim zlíbí, odpoutají-li se od "maskuliního diktátu" nebo jak tomu ty feministiky říkaj. Tak kurva ŽIJ, nebo co jako? Kdejakou díru asi nevymeteš, ale jinak tancovat do zemdlení smyslu klidně můžeš, ne? :)))

    jo ještě takovejhle level to má... nu dobré, dobré pane Sigmund.

    GHOST: samozřejmě že existuje a dokonce se to v posledních letech docela intenzivně zkoumá :) Nevím jak osobnost terapeuta, to je strašně efemérní pojem, ale nějaká schopnost terapeuta léčit se zkoumá. Zkus začít u slovenské dvojice Bieščad a hlavně Timulák: Současný výzkum v psychoterapii (nebo anglickou verzi téhle knihy). No ale je to takový furt postavený na vodě, jednak skrz Dodo bird efect a vůbec skrz to, že ty nástroje výzkumu jsou takový pofidérní a psychoterapie je děsně umění co se vymyká z vědeckých škatulek a tak vůbec :DDD
    ZUZKAOU: tak tahle studie reagovala na tehdy velkou provokaci ze strany jinýho psychologa (co nevím teď, jak se jmenuje :), který účinnost psychoterapie popíral. Jinak největší psychoterapeutickou studií je asi Elkin et al. (1989): National Institute of Mental Health Treatment of Depression Collaborative Research Program: General effectiveness of treatments. General Archives of Psychiatry, 46, 971-982. (fulltext dyžtak nahodím), ustanovila současný standard RCT (o jehož diskutabilitě a problémovosti by se dalo mluvit a psát stovky hodin), který je považovaný za jediný validní ze strany pojišťoven a jiných proplácejících subjektů. EVP (ESP) apod., tedy empiricky podporovaná psychoterapie je v současnosti velkej pojem a imho i docela velkej strašák, protože je postavenej na rychlokvačeným "opravení" vadných kousků a jejich rychlému návratu do pracovního systému.

    Ještě k vaší další debatě...zkoumá se tzv. dose-efect, což ale zase jede v tom diskurzu "kolik terapie je potřeba, aby byla účinná"... třeba Bieščad (typický zastánce tohohle přístupu) nebyl naprosto schopný pobrat starý Jungův argument, že terapie je melting-pot, kam se navalej dvě osobnosti a pak uže je to dost mimo kontrolu jak dlouho a jak moc je třeba jet terapii, než to bude dobré. Prostě má dojem, že je všechno pořád pod kontrolou a dá se to všechno měřit, kvantifikovat, rozkrájet... no nevím, pro mě další bludný holanďan co hledá axis mundi.

    Ještě k osobnosti terapeuta vyšel takovej vtipnej článek od Leslieho Greenberga, no ale osobně mi teda příjde dost takový... no však si ho kdyžtak přečtěte...

    NARVAH: zbytečně to trivializuješ a banalizuješ, na to co popisuješ existují docela funkční nástroje měření, ptají se většinou klienta, ale jsou docela promakaný...

    k osobnosti terapeuta v terapii ještě napsal hezkou knížku Yalom, jak si s tou klientkou psali dopisy o tom, co vnímali jako důležité v terapii a teprve po nějaké době si je navzájem dali přečíst a zjistili, že je to dost jinak na obou stranách. Jak se to dílo jmenovalo? :)

    8._Greenberg___Foerster__1996.pdf (848016 B)
    GHOST
    GHOST --- ---
    ZUZKAOU: SHAMANICO: ZUZKAOU: Děkuji za prameny, jdu se na to podívat :-)
    GHOST
    GHOST --- ---
    ZUZKAOU: No, zrovna k ceskym ucebnicim se stavim dost skepticky, ale urcite se na to podivam a vecer napisu. Jsem na to zvedav.

    Clovek by se rad vylecil, ale delat to na (pripadnych) nepodlozenych zaverech, mi prijde celkem o dusevni zdravi. Navic v momente, kdy je vztah mezi klientem a terapeutem "silne" asymetricky a terapeut je navic vystaven moralnimu hazardu.

    Co se tyce proplaceni, tak to je v USA, myslim (mozna bych to dohledal, ale priznam se, ze to ted nemam podlozene), zalozeno na principu diagnozy, ne?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GHOST: tak klíčová je metastudie z 70 let
    http://psycnet.apa.org/index.cfm?fa=buy.optionToBuy&id=1978-10341-001

    výsledky cituje třeba Kratochvíl ve své učebnici, takhle narychlo se mi nedaří najít full text.

    Současné výzkumy jaksi už nebývají takhle široké, tudíž z nich moc nejde dělat ještě širší metananalýza. Ovšem americké pojišťovny proplácí psychoterapii a ti neproplácí nic, co by nebylo podložené důkazy
    GHOST
    GHOST --- ---
    ZUZKAOU: Jasne, ted jsem na mobilu. Az dorazim domu, tak to poslu.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GHOST: můžeš dodat konkrétní citaci, to by mě poměrně zajímalo, jak ten výzkum byl stavěný.

    A teda terapeutický vztah je jaksi základ účinnosti, pravda snaha vyhovět tam nepatří, jen mi není jasné, jak se to měří.
    GHOST
    GHOST --- ---
    SHAMANICO: To mne zajima, da se to nekde dohledat?
    GHOST
    GHOST --- ---
    ZUZKAOU: Odkazuju na Psychology od Myerse a British Journal os Psychiatry. Placebo effect je tendence vnimat subjektivni zlepseni jen diky vztahu k terapeutovi a snaze vyhovet.

    Ty testy se delaji s kontrolni skupinou, ktera prosla "terapii s laikem" (kamaradem, osobou blizkou apod.) v podobe setkani parkrat za tyden.

    Skodlivosti pak ve specifickych pripadech zvysena pravdepodobnost suicidality a zavislosti na terapii (slovo terapie pouzivam promiskue a nerad bych se poustel do podrobnosti, na to nemam vzdelani :-)
    SHAMANICO
    SHAMANICO --- ---
    GHOST: Pokud vim, tak o ucinnosti psychoterapie (obecně) uz neni moc pochyb. Rozdily mezi jednotlivymi terapeuty, klienty a kvalitami jejich "lecebneho" vztahu ale mohou byt opravdu velke.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GHOST: validní výzkumy, kde psychoterapie škodí? V případě práce s úzkostma a depresema? Vážně? Placebo efekt v psychoterapii? Jak se to dělá? Která z účinných látek se nahradí cukrem?

    Jinak právě ohledně zpětné vazby se řeší terapeutický kontrakt, který by po úvodní fázi měl být nějak pojemnován - proč se ti lidi schází a na čem pracují a ideálně aby to mělo i nějaké kontrolovatelné cíle. Ale uznávám, že to nebude běžná praxe, zejména u terapeutů ze starší školy.
    GHOST
    GHOST --- ---
    Existuje nejaka moznost, jak ohodnotit kvalitu vlastni terapie v jejim prubehu a osobnost terapeuta z pozice klienta?
    Myslim tim konkretne zjistit, ze terapie k necemu je apod.? Dohledaval jsem si vyzkumy ohledne psychoterapie a vyplyva z toho, ze vetsinou je mluvici terapie spise na skodu nez k uzitku (z pohledu nakladu ve forme penez, energie a casu vzhledem k vysledku).

    Nemluve o silnem placebo effectu a obecne velmi sugestibilni snaze klienta vyhovet terapeutovi (treba jen slovem, fantazii, ci snem).
    ANOUKE
    ANOUKE --- ---
    :DDD

    nj, freude freude, vždycky na tě doje :)
    tak hlavně, že už sme si to vyjasnili :)


    DARJEEL: kdybych byla belmondo, byla bych prostě ten chlap, co kurva ŽIJE, co de vždycky tam, kam ho jeho srdce táhne ať to stojí, co to stojí, blázen a šašek, co zpívá a tancuje až do zemdlení smyslů a když mu řeknou, ať toho nechá, tak ještě přidá :-) jo, belmonda prostě miluju :-) v jeho klasických i méně klasických rolích (např. naprosto luxusní Víkend na Zuydcoote - http://www.csfd.cz/film/32452-vikend-na-zuydcoote/)

    no a abych to uzavřela zas tím freudem - tak na fotce z my ikonky je belmondo navic trochu podobnej mýmu otci a hodně podobnej mýmu bráchovi (ač máme otce jinýho:-)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    FONTAIN: ano, ano vážený kolego :D
    FONTAIN
    FONTAIN --- ---
    DARJEEL: takže vážení kolegové konečně v tom mam jasno...oboema jsem prisuzovala opačné pohlaví :D ten freud by z nas mel radost
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LENISH: jak píše tuhle Belmondo, duševní rozvoj je hrozně široké téma, podobně jako osobnostní rozvoj. Duševní rozvoj nastává i při čtení hodnotné beletrie :)

    Každopádně možností je mnoho, od pragmatických "inženýrských" metod typu NLP až po všelikjaké ulítlé šamanismy :) Záleží na tom, co chceš a co si od duševního rozvoje slibuješ.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    ANOUKE: z toho si nic nedělej Belmondo, mně si zas občas pletou s ženou (i když má duše ženská dozajista je :). Třeba jen chceš chlapy všude kam se podíváš .) Kdybys byla Belmondo, tak bys byla profesionál? :)
    ANOUKE
    ANOUKE --- ---
    FONTAIN: nojo, já sem ženská :-) ale kdybych byla chlap, byla bych belmondo :-)
    FONTAIN
    FONTAIN --- ---
    ANOUKE: A ty si ženaska? No tak to bych si doterapie vzala :D
    ja jsem si jen tak z legracky rejpla....
    ANOUKE
    ANOUKE --- ---
    FONTAIN: no teda to je hrozný .... fakt nevim, proč všechny považuju automaticky za chlapy ... že by to mělo co dělat s tim, že mám jednoho v ikonce ... hmmm ... asi si to budu muset vzít do terapie :-)))

    LENISH: promiň! příště už se budu dívat do infa než někomu přiřadim pohlaví:-)
    FONTAIN
    FONTAIN --- ---
    ANOUKE: to je ona...určitě
    ANOUKE
    ANOUKE --- ---
    LENISH: To je hodně široká problematika a existuje množství přístupů jak na to, z nichž některý si protiřečej:-) Mohl by si zkusit svý přání nějak specifikovat? Co by tě přesně zajímalo, co tě baví, nebaví, co si zkusil, co by si nikdy nezkusil, atp. A myslíš něco přímo z psychoterapie a psychologie nebo i tak obecně ? :-)
    LENISH
    LENISH --- ---
    Mohl by mi nekdo doporucit nejaku hezkou knihu o dusevnim rozvoji nebo podobne tematice ? Dekuji
    FONTAIN
    FONTAIN --- ---
    NICO_PSYCHE: cisteni usi nepomaha? :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam