• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANOUKEPSYCHOTERAPIE
    NARVAH
    NARVAH --- ---
    sem si vyjel na psychoterapeutickou konferenci narativu do brna.. zaujal mě fin, belgičan i italka, jen jsem nepochopil, jak se na mezinárodní psychoterapeutickou konferenci dostal šarlatánský leoš zatloukal z daletu.. pro mě tohleto propojení narativu a veskrze kritického vybírala s tímto člověkem a jeho způsobem "zastírací" terapie překvapivý, zklamáním (sebevraždu zatím páchat nebudu).
    BROZ1K
    BROZ1K --- ---
    Nemáte někdo v PC elektronickou podobu zahraničních knih o krizové intervenci? Crisis Intervention Handbook či jakékoliv jiné v tomto tématu?? Diiky moc
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    VALOR: Fritz Perls, zakladatel směru, kalifornský okresní boddhidharma ,)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VALOR: um, gestalt terapie nemá zas tak moc společného s kognitivními výzkumy co dělali důstojní vědci v předválečné Evropě. Přeci jen hlavní rozkvět jí umožnila 60. léta a Kalifornie.

    Hodně orientované na jedince a prožívání, hodně se používají nejrůznější techniky. Existenciálně/humanistický základ.
    ZVATLAL
    ZVATLAL --- ---
    Tak když už takhle.... :)

    Potkají se dva a jeden povídá:
    -Proč jsi tak nešťastný?
    -Ále, v noci se pomočuju.
    -A byl jsi s tím u doktora?
    -Byl, ale nic nepomáhá.
    -Tak zkus k psychologovi.
    Za týden se potkali znovu a přítel má očividně lepší náladu.
    -Tak co, pomohla ti psychoterapie?
    -Jo, pomohla.
    -Takže už se nepočůráváš?
    -To sice pořád jo, ale teď už jsem na to hrdý

    [ SUPEREGO @ Textove ftipy - taky ste na modemu a vecne se opakujici obrazky vam kazi pozitek? /pouze cj, pripadne slovencina/ ]
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    ad KBT ;)

    "Nazdar, Pepo, tak co, jak se máš?" - "A-ale j-jo, do-dobrý." -
    "No a co ten tvůj logopedický kurz?" -
    "A-ale j-jo, do-dobry, po-poslouchej: Třistatřiatřicet stříbrných stříkaček stříkalo přes třistatřiatřicet stříbrných střech." -
    "No to je úplně skvělé, ne?" - "J-jo, a-ale k-když o-ono na t-to z-zas tak ča-často ne-nepřijde řeč..."
    VAN_DEN
    VAN_DEN --- ---
    VALOR: Doporučuju článek Juraje Rektora, ten na vše odpovídá - od str. 5 v prvním a jediném Gestalt on-line: http://www.gestalt-dialog.cz/images/stories/files/gestalt_cislo_1_2.pdf
    VALOR
    VALOR --- ---
    Prosim dokaze mi nekdo vysvetlit v cem spociva Gestalt psychoterapie? To ze je to tvarova psychoterapie a ze celek je vic nez sum casti vim ale jak to v praxi funguje? Jake metody poziva? Na jake typy diagnoz se hodi? Ma vlastni teorii vzniku psychopatologie?
    LITROP
    LITROP --- ---
    Dík vsem v podstate jste potvrdili to co si sam myslim.
    VALOR
    VALOR --- ---
    U autismu je postižen intelekt a hlubinná analýza vyžaduje intelekt na úrovni aspoň 14ti letého dítěte. U aspergera si to představit dokážu. Záleží na tom co od PT očekávat za přínos. Jestli zlepšení kvaity života např. v rovině vztahů tak ano, ale myslím že jiné formy PT by byly vhodnější. Např. dynamická nebo KBT
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LADYWAVE: poctivý autista volné asociace prostě produkovat nebude, natož aby vedly k náhledu. Vysoce funkční asperger by se mohl naučit jak to zhruba funguje a pak nějaké říkat, ale pořád tam bude velmi silná složka toho, že si je prostě musí vymyslet.
    LADYWAVE
    LADYWAVE --- ---
    u aspergera bych taky nedelala analýzu, ne že by to třebas nešlo, ale je spíš otázka proč? k čemu by to mělo vést? Ty lidi potřebují něco jiného než rozebírat a skládat...:)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Stejně většina diagnoz u funkčního autismu spadne do atypických kolonek, imho ta diagnoza jako taková je hodně volná.

    APLA je chronicky přetížená, zejména co se diagnostiky týče (čekací doba rok) a zejména pokud je klient dospělý. Dospělé osoby s autistickými rysy "umí" v ČR ještě méně lidí, než děti.
    VAN_DEN
    VAN_DEN --- ---
    LITROP: hm, taky bych řešil, jestli je to asperger, ale asi jo, jinak by asi o terapii ani nebyla řeč, co?
    o analýze bych taky neuvažoval, osobně bycch spíš odkazoval na APLU nebo podobný organizace...

    když jsem dělal na závislostech, tak jsme v měli na oddělení komunitního typu v PL aspergera a byl to chvílema dost úlet, ale nějakej smysl to snad mělo...byť zase zrecnul...
    LADYWAVE
    LADYWAVE --- ---
    LITROP: taky myslím že analyticky zaměřená terapie je mimo, nějaké provázení skrze nalazení, to ano, ale hlubinný přístup, tím by ničemu nepomoh, ani by to nebylo vhodné...
    VALOR
    VALOR --- ---
    LITROP: A je to autista nebo asperger?
    LITROP
    LITROP --- ---
    ZUZKAOU: dik mam na to podobny nazor ted mu to budu muset nejak rozume vysvetlit
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LITROP: mě to přijde jako kontraproduktivní. Především si jsem naprosto jistá, že jaksi vzhledem k odlišnému způsobu vnímání a tedy utváření emočních vzorců jsou hlubinné přístupy mimo. Nehledě na to, že začínali s teorií chladné matky...

    Nějaké KBT, systemika, dasein a tak - tedy to co propojuje emoce a pochopení, ale bez interpretací a podobných věcí - budiž. Případně nácvikové věci a i témata práce s tělem by mohly fungovat.
    LITROP
    LITROP --- ---
    Zdravim zeptal bych se na nazor brát do terapie(analyticky) autistu?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam