ATOMOUSEK: Jak jistě tušíš, neshodneme se:)
Prezident v těchto věcech nemůže být arbitrem, konečnou instancí či poslední místem "odporu", jak tomu říkáš. Nemá k tomu mandát. Náš prezident nemá z povahy své funkce poslání "nejmoudřejšího stařešiny kmene", který může podle svého uvážení korigovat rozhodnutí přijatá sněmovnou. Argumentuješ-li pouze těsnou většinou příznivců na odpůrci LS, nemůže to ospravedlnit jeho svévolné pohrdání názorem většiny, který byl legitimně vyjádřen parlamentem.
Neštěstím je čím dál větší personifikace tohoto postupu - začíná se z toho stávat "problém Klaus". Jak by stejná situace (otálení s podpisem) vypadala, kdyby byl na Hradě stále Václav Havel? Je to jen zábavná hypotéza, ale tipoval bych, že většinová nálada by byla taková, že ten "šašek" si nemá co dovolovat postavit se svrchovanému parlamentu a že planým moralizováním ničí dynamické a úspěšné české předsednictví - výkladní skříň pravicové vlády. Havel by zřejmě byl v intelektuálním tisku mírně podporován a v cizině by byl slušně vyslechnut, aniž by byl považován za podivína či zlobivého fracka.
Pokud totiž pomineme (ne)ústavnost Klausova postupu, pořád ještě zbývá otázka, čeho chce dosáhnout? Neutralizovat nálady ve společnosti? To asi těžko - spíše je eskaluje. Změny směřování EU? Pak to ale chtě nechtě musím považovat za jeho osobní boj - téměř umanutost - pro který si bere Čechy za rukojmí. Klaus je hráč, velmi dobrý hráč a tahle hra ho baví. Jenže když se podívám do zahraničního tisku, nezřídka se objevují komentáře, které za prezidentovými obstrukcemi vidí jasný cíl - pokusit se vydržet co nejdéle proto, že je velká šance změny vlády v Británii, kdy David Cameron deklaroval svůj úmysl podrobit LS referendu, pokud ještě nebude přijata všemi státy. Jak dopadne jakékoli referendum o otázce spojené s EU ve Velké Británii je jasné, že?:) Pokud tedy verdikt německého ústavního soudu bude příznivý (tipoval bych, že ano, ale jsem na něj moc zvědav), pokud druhé irské referendum na začátku října dopadne dobře (asi také ano, jak to tak zatím vypadá), pak zbývají dva hráči, na nichž mohou toryové stavět - polský a český prezident...
Je tahle hra doopravdy zájmem českých občanů?
Mimochodem, to potenciální referendum v Británii je docela hezkou analogií (byť opačnou) k druhému irskému referendu. Stejně tak jako Irsku nikdo nebrání změnit názor z "ne" na "ano", nikdo nemůže bránit ani Britům své "ano" odvolat. Britové LS ratifikovali - a přesto pro ně nemusí být tato smlouva na věky věků "živá" (jako protiklad ke klausovsky "mrtvé" LS).