A takové malé prorážení reality z říše flóry a fauny:
Krab Yetti (Kiwa hirsuta)
Britští vědci z univerzit v Oxfordu a Southamptonu ke svému velkému překvapení objevili "ztracený" svět, který se schovával 2400 metrů pod hladinou moře. Ve vodách kolem Antarktidy nalezli kolonie neznámých mořských živočichů. Tyto nové druhy krabů, chobotnic a hvězdic se dokážou vyrovnat i s nesmírně náročnými podmínkami v temných hlubinách.
Jejich existence je pozoruhodná zejména proto, že byli nalezeni na vrcholcích podmořských sopek zvaných hydrotermální průduchy. Ty pumpují na povrch černý kouř a horkou vodu a vytvářejí kolem sebe
prostředí, jehož teplota dosahuje až 380 stupňů Celsia. Takové teploty jsou dostatečné dokonce i na to, aby roztavily olovo.
Nehostinné podmínky navíc dotváří i naprostá absence slunečního svitu.
Zdejší živočichové tedy musí získávat energii tak, že štěpí vysoce toxické chemikálie ze sopečného kouře.
„Existence živočichů v tak nehostinných podmínkách nám pomáhá pochopit původ života na Zemi a možná je to i klíč k odhalení života jinde ve sluneční soustavě,“ uvedl pro deník The Daily Mail profesor Alex Rogers z Oxfordské univerzity, který stál v čele výzkumného týmu.\
Nejpočetnějším z desítek nových živočišných druhů byl u hydrotermálních průduchů nový druh korýše, kterému se přezdívá „krab yetti“. Na délku měří asi 16 centimetrů a na rozdíl od běžných krabů má hruď porostlou chloupky. V těch si pravděpodobně pěstuje bakterie, kterými se pak živí.
„Pohled na kraby byl vcelku působivý. Asi 600 se jich shlukovalo do samostatných komunit. Všichni měli velmi bledou barvu a z dálky připomínali hromadu lebek,“ popsal objev Rogers.
http://media.novinky.cz/346/303466-top_foto1-5um12.jpg
Krab si na klepetech pěstuje bakterie. Krmí je sirovodíkem | Týden.cz
http://www.tyden.cz/rubriky/veda/priroda/krab-si-na-klepetech-pestuje-bakterie-krmi-je-sirovodikem_219184.html