DR_RIC: Zajimavý článek. No kyselé prostředí v ústech a obecně stravě je zjevně nejvýznačnější příčina celé plejády chorob včetně rakoviny (z toho co jsem jako laik slyšel a četl od odborníků)
Nicméně obnova tvrdých částí zubu je slibována vědci z různých koutů světa možná i různými dostupnými technikami - nejranější zveřejněný objev jsem našel uveřejněný v tisku z roku 2005 od vědců z Japonska. V článku bylo zmíněno, že do tří let bude produkt dostupný veřejnosti na trhu. Tak mě začalo vrtat hlavou, kde to teda je? :-)
Nejsnadnější odpovědí by bylo - no samozřejmě to je z toho důvodu, že to nejde, ale vzhledem k tomu, že to fungovalo na hlodavcích, kterým to zkažené zuby skutečně zregenerovalo, tak to nějak fungovat musí - ledaže by to přinášelo jiné ohrožení zdraví, což měly právě odhalit ty následné klinické testy.
Paste heals holey teeth | Science | The Guardian
http://www.theguardian.com/science/2005/feb/24/5
A trip to the dentist need never be scary again. Scientists in Japan have developed a paste that fills holes in decayed teeth, spelling the end for injections and "drill and fill" dentistry.
The team behind the new paste say it rapidly plugs holes before they get too large and strengthens healthy teeth, making them more resistant to decay. The paste contains crystals of hydroxyapatite, the same material found in natural tooth enamel. When smeared over holes in teeth, the crystals in the paste align with the enamel and form a seamless repair within 15 minutes.
Kazue Yamagishi, who developed the paste at the FAP Dental Institute in Tokyo, said that to fill holes they catch early, dentists must first drill away enough healthy tooth to make room for an amalgam or composite filling. "Our synthetic material can reconstruct enamel without prior excavation," he said. The work is reported in the journal Nature today.
// Osobně bych vsadil dolar na to, že to bylo pravděpodobně záměrně potlačeno, jak to obecně funguje ve zdravotnictví, které je velice o penězích. Ostatně i sama informace o překyselení stravy přitom nevedla k tomu, aby mi zubař něco o tom řekl.. nebo někdo. Jediná informace vrývána do hlavy je, že si má člověk pravidelně
čistit zuby 3 denně. Opraveno : dnes už není doporučováno si zuby čistit moc často, protože to může (naopak) poškodit prý sklovinu. Lepší prý jednou denně ale pořádně! Čili předtím bylo defakto doporučováno doktory něco, co vlastně zubům může i škodit :-)
Ale překyselenost stravy je zjevně celkem prokázaně škodlivá a přesto jsem o tom slyšel poprvé někdy letos. Na nějakém obskurním youtube videu.
Tak mi tedy přijde, že u povrchových kazů může asi i nějaký ten kostival a skořápky vajíček skutečně nahradit i něco tak tvrdého jako jsou zuby. Schválně jsem si kostival pořídil na zkoušku. Jestli to funguje pomocí chemikálii ad odkaz výše, může to fungovat i mírněji přírodní cestou. Nevím... ale organismus je poměrně magická věc.. no hodně magická věc.. obzvlášť co se týče genů, buněk, DNA, takže náš pohled na zuby jako tvrdé nenahraditelné, může být zavádějící?