• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TAURUSProkrastinace - výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější
    CATZILLA
    CATZILLA --- ---
    Tak jsem proprokrastinovala celkem pet let skoly, sim pekne...a ono to jde:D Ted jeste obhajoba a statnice...tak doufam, ze se nezacnu ucit tri dny pred statnici jako na bakalari lol.
    FRAKTALEK
    FRAKTALEK --- ---
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    JAMILLOS: jo, presne tak. kdykoliv si vzpomenu na bakalarku nebo latinu, je mi zle a vzpomenu si nekolikrat denne, bohuzel... skoda, ze nas ani tyhle neliby pocity nedonutej zacit neco delat... :]
    KYTT
    KYTT --- ---
    JAMILLOS: to je naprosto přesný!! Vim, že o víkendu musim udělat trochu práce, ale prokrastinuju, pořád si řikám, že za chvíli už začnu a vůbec si neodpočinu
    SKALARIAK
    SKALARIAK --- ---
    JAMILLOS: tak jest :)
    JAMILLOS
    JAMILLOS --- ---
    Problém s prokrastinací a „volným časem“ je (u mě) tenhle: ve skutečnosti odsouváním pořádnej volnej čas nezískávám, jelikož mě po celou tu dobu drtí svědomí a ve skutečnosti na tu odsouvanou věc – byť třeba jen podvědomě – celou dobu myslím, takže si ten „volnej čas“ stejně pořádně neužiju...
    Někde jsem viděl pěknej a jednoduchej graf, ale to už nenajdu.
    DHA
    DHA --- ---
    Vyhýbejte se povinnostem. Prokrastinátoři jsou vůdci budoucnosti - idnes

    Ale včera jsem se "pochlapila" a udělala jsem web, o kterém už víc než měsíc tvrdím, že je těsně před dokončením (přitom byl těsně před započetím). :o)
    JAMILLOS
    JAMILLOS --- ---
    ARKIN: To by bylo fajn...!
    Ale kdyby se jednalo jen o ty emaily... ono je to mnohem horší...
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    ARKIN: Pokud za to nebude placenej, tak určitě spíš než svoje "zákonné" povinnosti... ;)
    ALEXIS
    ALEXIS --- ---
    nech zije prokrastinacia... uz asi mesiac odkladam pracu... vzdy si k tomu sadnem az niekedy odpoludnia, stravim nad tym hodku-dve, potom vypadnem z prace... povodne som to mala mat hotove 4.2., lenze odlozili schodzku kvoli nejakem dalsiemu vyvoji na projekte... z roznych dovodov sa schodzka postupne presuvala tak dvakrat do tyzdna a z dneska sa zasa presunula na pondelok... uz mam hotove cez tri stvrtiny prace (ktora bola povodne na tyzden, keby som sa tomu i venovala ;) a samozrejme, jak sa presunula schodzka, tak som sa vrhla na nyx, miesto toho, aby som to konecne dokoncila... vsak mam este cely vikend... uaaaa, to je hroza... ;)
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    TAURUS
    TAURUS --- ---
    LODBROG: taky fakt. Když ono je daleko snazší analyzovat ostatní, než sebe :)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    TAURUS: Já znám zase takovou radu: "Ber lidi, jací jsou. Jiní totiž nejsou."
    Nemůžeme vinit druhého (a jakéhokoliv dalšího) člověka z toho, že máme (my sami) problém s tím, že není dokonalý...
    TAURUS
    TAURUS --- ---
    LODBROG: To je fakt. Většinu věcí lidé ve skutečnosti nechtějí. Spíš by „by chtěli, kdyby to nebylo tak složité a namáhavé“. Respektive, chtějí rovnou cíl (něco umět) a vyhnout se cestě (něco se učit, cvičit, trénovat). Vždyť přece lidi si maj užívat, a ne se mořit ;-)

    pak jsem taky slyšel pěknou poučku: když někdo říká „lidi jsou takoví“, většinou mluví vlastně o sobě :-)


    TMA: Pěkný, to půjde na nástěnku :-)
    TMA
    TMA --- ---
    Prokrastinace a složitost

    Prokrastinace pro složitost prvního druhu: problém dekomponuji na jednotlivé podkroky, těch je však tolik, že to odložím, jestli mne nenapadne jednodušší, méně pracná dekompozice později.

    Prokrastinace pro složitost druhého druhu: problém nedekomponuji, případně dekomponuji na kroky, se kterými si v danou chvíli nevím tak docela poradit. Tak to odložím, že mne třeba později napadne nějaká zevrubnější dekompozice.

    Prokrastinace pro jednoduchost: problém je tak triviální, že není třeba se jím zabývat hned, protože neskýtá žádné potěšení. Tak se odloží na nějakou pozdější, blíže nespecifikovanou, dobu.
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    TAURUS: Lišíme se ve významu slova "chtění".
    Pro mě "chtít" znamená OPRAVDU chtít - nikoliv si to pouze nalhávat.
    Pro mě je rozdíl "myslet si že něco chci" a skutečně to bytostně chtít...

    Ale já osobně vidím lidi jako bytosti s dost velkou dávkou dezorientace.
    Nevidíme věci jasně.

    "Znám lidi, kteří něco hrozně moc chtějí (a jsem o tom přesvědčen, že to opravdu chtějí, znám je řadu let) -- ale prostě nejsou schopni vstát a něco pro to udělat."

    To je věc, kterou vidím odlišně - oni pouze zvnitřnili to, že je "něco potřeba", a myslí si, že to chtějí. Zapomněli se zeptata sami sebe. To, že to chtějí i oni sami, to je jen iluze jejich mysli.
    Program jejich okolí nebo jich samých.

    Mezi skutečným chtěním a realizací IMHO nestojí jiná překážka než vnější.
    Pokud jo, tak to není chtění, ale pouze jeho dojem.

    (V tomhle závidím Kozorohům - tyhlety zemité bestie to mají mít tendenci tak, že co je potřeba, to chtějí.
    Fungují podle vzorce "Je to důležité? Dobrá, v tom případě to chci (a baví mě to atd.)".)


    TAURUS: Já to mám (i) obráceně - když už k něčemu vidím cestu,
    tak s pocitem, že "řešení existuje" uléhám na vavřínech a jen tak mě něco nedonutí... :)
    TAURUS
    TAURUS --- ---
    YMLADRIS: Svým způsobem si prokrastinaci taky spojuju s komplexností. Ale trošku jinak. Pozoruju na sobě, že když vyvstane úkol (vznějšku, z vnitřku, to je jedno), u kterého okamžitě nazřu cestu a způsob řešení, tak mám okamžitě chuť se do něj pustit a vyřešit ho. Pokud ale nazřu, že v podstatě netuším, jak to vyřešit, dostanu strašnou chuť zabývat se něčím jiným.
    Takže bych to viděl na komplexnost (čím vyšší, tím větší šance, že nebudu vidět na první pohled řešení) plus nezkušenost (když něco neznám, spíš nebudu vědět co s tím).
    TAURUS
    TAURUS --- ---
    LODBROG: S tím, co píšeš, vesměs souhlasím. Pokud bychom chtěli jít do detailů, tak bychom už si asi museli definovat morálku, důležitost a motivaci atd., což mi přijde až zbytečné. V podstatě se shodneme.

    Co s tím má společného vůle -- já myslím, že o něco víc. Znám lidi, kteří něco hrozně moc chtějí (a jsem o tom přesvědčen, že to opravdu chtějí, znám je řadu let) -- ale prostě nejsou schopni vstát a něco pro to udělat. Radši čtou nyx, hulí trávu a krouží si na své stabilní dráze. A pak znám lidi, kteří prostě jdou a pracují na tom, co chtějí. A dokonce vidím, že jsou schopni poměrně snadno jít a pracovat i na tom, co zas tak moc nechtějí, jenom prostě chápou, že je potřeba, aby to udělali. Rozdíl u těchhle lidí vidím právě ve vůli. Jeden není schopen opouštět svou stabilní dráhu, druhý se poměrně snadno excituje k nějakému vyššímu výkonu.
    Nevím, z čeho ta vůle pochází. Asi z nějaké životní energie, kterou má každý jinou a těžko s tím může něco dělat.
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    YMLADRIS: Já si ji spojuju spíš se zanedbaností.

    Ano, je tu spousta dráždidel. Ale člověk by unikal i kdyby jich bylo podstatně méně.
    Vždyť to znáte - když už opravdu není co jiného dělat, tak člověk umeje nádobí.
    Nebo zapne nyx.

    Plus je problém v malé prestiži hodnot a vpodstatě všeobecné podpoře nedisciplinovanosti a zodpovědnosti.
    Každý hledá svou cestu, a je cool rebelie vůči tradičním hodnotám - a pak je snadné v reklamě na cokoliv říct "vždyť přece nemusíš. Udělej si to po svém".
    A to "po svém" znamená samozřejmě nějak to obejít, ošvindlovat, zjednodušit...

    Když se ukáže, že to prošlo, člověk zvolní tempo a zeslábne. Ono to nějak projde.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam