• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUÚstav pro dokumentaci a nápravu zločinů školních jídelen
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    ZUZKAOU: uf, stále jsem ráda, že jsem se s tím v životě v jídelně ani jinde nesetkala a asi na tom nehodlám nic měnit
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Nechala jsem se od chlapa co od něj bereme jehněčí přesvědčit, že rozhodně chci i plíce. Takže jsem pokořila metu - plíčky na smetaně.

    Jako je to dobré, ale aby to nebyla noční můra z jídelen, tak to dá trošku (dost) práce - rozhodně nejde o rychlovku k večeři. A nutno přiznat, že ty ostatní kousky masa co nebyly přímo plíce prostě chutnají líp.

    Plíčky na smetaně.

    2 laloky plic
    2 ledviny
    1 jazyk
    1 srdce
    kus jater (ne celé - tak 50 g na osobu)
    2 mrkve
    2 petržele
    celer
    2 cibule
    česnek
    máslo
    voda
    bílé víno
    zakysaná smetana
    citron
    pepř + sůl
    nové koření, bobkový list, jalovec, muškátový oříšek
    kapary
    1 bílek
    hladká mouka
    cukr

    Vnitřnosti ořežte od blan a tuku, z ledvinek, plíce propíchejte a na půl hodiny namočte do studené vody - posléze důkladně properte - uvnitř je krev - chce to proprat, jinak budete mít víc práce s čištěním vývaru.

    Do hrnce dejte plíce, srdce a jazyk (játra a ledvinky dejte do lednice, případně je naložte do mléka), odřezky, mrkev, cibuli, petržel, cibuli, česnek směs koření, dvě deci bílého vína a zalijte vodou, aby vše bylo ponořené. Vařte na co nejmenším ohni do měkka. (vrazila jsem to do příliš chytrého hrnce na 60 stupňů na 4 hodiny a bylo to super). Měkké vnitřnosti vyndejte a nechte vychladnou - plíce přitom něčím zatižte, odřezky dejte zvěři, vývar zceďte a dejte zchladnout do lednice.

    Z vychladlého vývaru sebete tuk, rozmíchejte v něm bílek a za stálého míchání přiveďte k varu - pak přestaňte míchat a ještě nechte 3-5 minut vařit, aby se bílky pořádně vysrážely. Zceďte přes plátno.

    Studené vnitřnosti (včetně syrových jater a ledvinek) nakrájejte na tenké plátky. Jazyk oloupejte. Z obou stran zprudka opečte na másle.

    Ve výpeku orestujte nastrouhanou syrovou mrkev, petržel a kus celeru a najemno nasekané cibuli a česnek. Zaprašte troškou hladké mouky a ještě chvilku restujte. Zalijte vývarem, přidejte pár kuliček nového koření, jalovece, bobkový list a přistrouhejte trochu muškátového oříšku. Nastrouhejte do omáčky citronovou kůru z půlky citronu. Vařte alespoň 20 minut, aby se mouka rozvařila. Hotovou omáčku rozmixujte, přepasírujte, přidejte podle chuti zakysanou smetanu. Posléze přidejte lžíci nasekaných kaparů. Podle chuti začněte dosolovat, dopepřovat, doslazovat a dokyselovat citronovou šťávou. Vraťte do omáčky a nechte prohřát. Ve skutečnosti je nejlepší nechat maso v omáčce odležet a pak přihřát. Na talíři by pak měl mít každý od každého druhu masa alespoň jeden plátek.

    K tomu pivo a vídeňské knedlíky.

    Výše ovedený rozpočet z jehněte je pro 4 poctivé porce. Ze selete to bude podobné, z jiných zvířat to chce zmenšit dávky - cca 4 díly plic, 2 díly jater, 2 díly srdce 1- 2 díly jazyka a 1 díl ledvinek.
    EDERA
    EDERA --- ---
    Tak jsem dneska měla možnost ochutnat oběd ve školní jídelně u dcery - cizrnovou polívku a králíka na česneku s bramborovým knedlíkem a špenátem. A fakt jsem žasla, jak dobrý to měli. Knedlíky určitě nebyly z prášku, špenát byl, pravda, trochu řidší, než bych ho dělala já, ale nebyla to ta klasická zajíškovaná jen světlounce zelená kejda. Všechno osolený a okořeněný tak akorát na chuť. Zřejmě teda uměj vařit i normálně a ne jen na oslavách, viz EDERA.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    G.cz » 33 krásných vzpomínek na školní jídelny
    http://g.cz/33-krasnych-vzpominek-na-skolni-jidelny/
    RGRADY
    RGRADY --- ---
    MEANDER: mno asi ani jedno :D
    MEANDER
    MEANDER --- ---
    RGRADY: MLS™ nebo ŠMAK™?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    RGRADY: mám i tady na nyxu [ Tekutá strava Soylent, Ambronite, Mana nebo vas vlastni DIY recept, opravdu je to potrava dystopicke budoucnosti? ]

    Jako asi je to zdravější než SAD - standardní americká dieta, ale nějak si nemyslím, že to bude fungovat fakt dlouhodobě.

    NAvíc teda ta sociální funkce jídla se z lidské identity moc vymazat nedá. I kosmonautům dělají jídlo, co jim chutná a vypadá jako jídlo, jinak jim na ISS chřadnou.
    RGRADY
    RGRADY --- ---
    Tohle se mi zda jako dobry napad, ale mam rad jidlo - takze jsem k tomu trochu skepticky :) Asi se chalpec dival na Matrix.

    Tradiční jídlo zanikne, nahradí ho práškové, říká propagátor nové stravy - iDNES.cz
    http://xman.idnes.cz/...ozhovory_fro#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=clanek-box
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Z jídelen zmizí nechutné blafy. Vařte zdravě, přikázal Liberec školám - iDNES.cz
    http://liberec.idnes.cz/...trat-liberec-ghu-/liberec-zpravy.aspx?c=A140610_084523_liberec-zpravy_ddt
    CAPTAIN_TACUD
    CAPTAIN_TACUD --- ---
    MAR_TINA: tak zase nemaj problem děti se zácpou :))
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Většina světa má ty tácy lisované a kydaj to rovnou na to. To bych taky jedla jenom mlíko z hermeticky uzavřené krabičky.
    CENTURIO
    CENTURIO --- ---
    Ano, z tech tacu se mne vzdycky zvedal kufr, fuj...
    CAPTAIN_TACUD
    CAPTAIN_TACUD --- ---
    PASTEL: nejhorší nebyl ten tác, ale ten zatuchlej smrad z něj
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Vyhláška o školních jídelnách zohlední i děti s dietou | Dobrá chuť | Lidovky.cz
    http://www.lidovky.cz/...ohlednit-deti-s-dietou-pba-/dobra-chut.aspx?c=A140424_153718_dobra-chut_ape
    PASTEL
    PASTEL --- ---
    ZUZKAOU: to na té fotce vypadá jako ty nechutné laminátové tácy, ze kterých jsem měla vždycky osypané předloktí, to jsem teda doufala že když už nic jiného tak aspoň tohle se podařilo vymýtit, protože to je noční můra, která předčí i žvejkací hovězí
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Školní jídelny v Česku slaví 50 let. Vývařovny však čelí kritice | Dobrá chuť | Lidovky.cz
    http://www.lidovky.cz/...tlak-na-jejich-kvalitu-ph2-/dobra-chut.aspx?c=A140101_190517_dobra-chut_jzl
    EDERA
    EDERA --- ---
    Jsme dneska byli na oslavě výročí založení školy, kam jsem kdysi chodila a kam teď chodí má dcera. Ředitel se rozhodl pojmout občerstvení jako vepřové hody. Což mi na první poslech přišlo jako pitomost. Ale on to zorganizoval tak, že do školní jídelny navezli půlky prasat, kuchařky na tom celou neděli dřely a dneska se z toho podával guláš, jitrnice, jelita, zabijačková polévka, řízky, pečený bůček, ovar... Všechno to bylo naprosto úžasný. Netuším, jak vařej normálně, ale zcela zjevně to uměj, když o něco jde.
    REJBEN_BREJLE
    REJBEN_BREJLE --- ---
    A už jste si zahlasovali?
    The Most Depressing Dining Hall Meal Ever - CollegeHumor Toplist
    http://www.collegehumor.com/toplist/6962555/the-most-depressing-dining-hall-meal-ever
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Nový ministr chce upravit jídelníčky škol – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/veda-skoly/326839-novy-ministr-chce-upravit-jidelnicky-skol.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam