• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIEkzém
    HARIBOKACHNA
    HARIBOKACHNA --- ---
    GREGI
    GREGI --- ---
    nastenka by mela byt verejna tak tam hazte ruzny typi a odkazy na masti.... kazdej tam nejdriv npiste jmeno at kazdej vi kdo to psal;) a oddelujte to at je poznat kdo co psal at se popripade na dotycneho da obratit...
    NO_ON
    NO_ON --- ---
    Kortikoidní masti/krémy používám jen, když už jde opravdu do tuhého, konkrétně Advantan. Na běžné denní promazávání mám už léta Excipial U Lipolotio a nemůžu si vynachválit.
    FOX_E
    FOX_E --- ---
    LOJZEE: no jasně...
    LOJZEE
    LOJZEE --- ---
    FOX_E: ony pred tim ani ty doktorky nektery nebyly asi dostatecne informovany, tezko rict ci vinou
    FOX_E
    FOX_E --- ---
    LOJZEE: nevím jak to tenkrát bylo ale já jsem to v tak mladistvém věku neřešila.....byla jsem ráda,že ekzém rychle zmizí a to bylo pro mne důležité....máma se na to ptala,protože to viděla u naší babičky,které také dlouhodobě předepisovali kortikoidy a měla kůži jak z papíru.Ale doktorka mámu ukjišťovala,že je vše ok,že už jsou lepší ty masti a bla bla bla.......no prostě na hovno...
    LOJZEE
    LOJZEE --- ---
    FOX_E: tak to ti mela rict rovnou, ze ti to nepomuze a ze je to jen, jak si psala -především k léčení akutního ekzému-, ja sem prave jednu z prvnich kozarek chyt podobnou, ktera to taky resila jen hlavne triamcinolonama a mel sem bejt rad, ze sem temer bez toho a nestezovat si. mama byla nastesti osvicena a mam znamou v sanatoriu, ktera mi vysvetlila, ze kdyz se to prehani, tak to muze mit takovyhle dusledky.. nicmene si myslim, ze sou porad lidi, kterym vubec nic jinyho nezbyva a na ty vedlejsi ucinky jen cekaj, jestli se dostavi nebo ne.
    FOX_E
    FOX_E --- ---
    LOJZEE: mám s tím osobní zkušenost a ten článek mi mluví z duše, v mnoha věcech.Kožařka-ky mi je předepisovali několik let...že je to jediné co mi pomůže a bla bla bla.po několika letech mi řekla,že už se mi dělají bílá místa např.kolem úst a to už není dobré.Takže stop kortikoidum a mažte si to čím chcete...!?....takže kůže jak z papíru,zavislost a dělejte co chcete já vám už nepomůžu.Čuměla jsem jak puk....to mi bylo nějakejch 15 ,takže do té doby jsem fakt slepě věřila,že mi to pomůže.Od té doby už kožařům nevěřím a nechodím na kožní.
    LOJZEE
    LOJZEE --- ---
    FOX_E: je to tu dost dramatizovany, bych rekl a vztahuje se to asi jen k hazardovani s temi kortikoidy, pokud se clovek drzi predpisu a nepouziva to porad na sebemensi pupinek a pravidelne to vysazuje, tak bych se toho tolik nebal
    GREGI
    GREGI --- ---
    HARIBOKACHNA: ok nastavim prava pro vsechny (teda jestli to jde) a kazdej tam nahazi tipy
    FOX_E: nemalej horor..
    FOX_E
    FOX_E --- ---
    tohle sedí úplně přesně
    Masti, krémy, emulze a další lékové formy používané v kožním lékařství obsahují často kortikoidy (kortikosteroidy). Jsou to uměle připravené hormony, svým složením podobné glukokortikoidům produkovaným kůrou nadledvin. Mají protizánětlivý, protialergický a protisvědivý účinek a jsou určeny především k léčení akutního ekzému. Dlouhodobé používání preparátů z této skupiny s sebou přináší určitá rizika. Lokální léky s obsahem kortikoidů by měly být proto užívány jen krátkodobě, pokud je to opravdu nezbytné a pouze podle návodu lékaře. Kortikoidy neléčí vlastní onemocnění, jen tlumí jejich průběh!

    Při dlouhodobém používání kortikoidů dochází k potlačení vlastní obranné reakce kůže. Proto se na pokožce v průběhu terapie kortikoidy mohou častěji vyskytnout projevy bakteriální, houbové nebo virové infekce. Při intenzívní dlouhodobé léčbě kortikoidy může vznikat atrofie kůže - tzn. ztenčení kůže, jemné řasení a prosvítání cév. Kůže je potom zranitelnější. Kortikoidy také způsobují stažení krevních vlásečnic. Pokud se k ošetření pokožky používají přípravky s obsahem hormonů dlouhodobě, ztrácejí stěny vlásečnic svou pružnost, zůstávají trvale rozšířené a snadno praskají. Negativní dopad může mít používání kortikoidů v oblasti v oblasti obličeje. Při delším podávání dochází postupně k přivyknutí kůže na podávané přípravky. Po jejich vysazení se může na pokožce objevit výsev červených drobných zánětlivých pupínků kolem úst. Jde o tzv. periorální dermatitidu. Komplikací lokální léčby kortikosteroidy může být také kontaktní alergie na tuto účinnou součást zevní terapie. Alergie na kortikoidy se na pokožce projeví ekzémovými změnami. Musí se na ni tedy myslet vždy, když léčba ekzému i při správném používání nevede ke zklidnění zánětu. Odhalit příčinu kontaktní alergie lze provedením speciálních kožních testů, které se pomocí náplastí aplikují na pokožku. Při dlouhodobém ošetřování rozsáhlých postižených ploch s akutními projevy (mokvající silně zánětlivé změny) hrozí riziko vstřebávání kortikoidů do krve. Vstřebané kortikoidy působí tlumivě na produkci přirozených hormonů kůry nadledvin. To se projeví jako akutní neschopnost organismu reagovat na zátěž stres. Dlouhodobé používání silných hormonálních prostředků a jejich vstřebávání vedou dále k chronickým změnám. Tyto poruchy se podobají příznakům vyskytujícím se při nadprodukci přirozených hormonů produkovaných v organismu či vedlejším účinkům při systémové léčbě kortikoidy. Dochází k poruše metabolismu kostí, objevení osteoporózy, tukového polštáře na zádech, změnám nálad, vzniku akné, zvýšení krevního tlaku, možnosti vzniku žaludečních vředů, snížení produkce inzulínu, změně tvaru obličeje (měsíčkovitá tvář). Těmito závažnými poruchami jsou ohroženy zejména malé děti, také u těhotných žen je nutné aplikovat tyto prostředky velmi opatrně.
    ED_EDDIE
    ED_EDDIE --- ---
    GREGI: ja vim, uznavam, ze doktori to maji s nami tezky.
    FOX_E
    FOX_E --- ---
    ED_EDDIE: ja vím,do me to taky rvali x let a na nic.Proto k nim uz nechodím. Bojuju s exémem víc než 15 let, takže s doktorama jsem si docela užila.....ale nikdy jsem neměla ekzém na tak citlivích místach které se tu naznačují.Takže nemám konkrétní zkušenost......
    HARIBOKACHNA
    HARIBOKACHNA --- ---
    gregi mel bys tu udelat nejakou nastenku -
    rady pro nemocne
    kontakty na dobre kozare/ reference na spatne
    atd atd:)
    zkusenosti lidi s mastickama/ lekama od lekaru
    a nejake recepty na jidla pro ekzemiky:)
    GREGI
    GREGI --- ---
    ED_EDDIE: tak co jineho s tim maji delat... Kdyby ti rekli at delas trbeo tohle nebo tohle a ono ti to jeste zhorsilo tak jim akort vynadas... Je to tezky boj s kterym se musi kazdy vyporadat sam...
    HARIBOKACHNA
    HARIBOKACHNA --- ---
    a cim jsou ty kortikoidy spatny?
    LOJZEE
    LOJZEE --- ---
    ED_EDDIE
    ED_EDDIE --- ---
    FOX_E: ja mam za sebou 5 kozaru a vsichni do me cpali kortikoidy... marnost
    ED_EDDIE
    ED_EDDIE --- ---
    HARIBOKACHNA: je to boj :) chces mit minimalni nebolave priznaky, nebo chvilkovy "dobry pocit" na jazyku?
    FOX_E
    FOX_E --- ---
    HARIBOKACHNA: aha,predbehla jsi mě s příspěvkem:)...hmmm tak to ti asi neporadím...to bude asi na návštěvu lékaře...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam