• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    LEMS
    LEMS --- ---
    REELOO: ja tomu vubec nerozumim, ale asi proste spatny zachazeni se sazenici. kdybys ted chtel presazovat brizku, tak ji proste vyrejpnout s co nejvetsim balem a hned zasadit na nove misto, ci teda do velkeho kvetinace. dat do stinu a dobre (denne) zalevat. pripadne ostrihat aby tolik neodparovala.

    jakykoliv louhovani ve vode ji radost neudela. pripadne sklenice nema otvory aby si mohla nasat vodu zejo.

    z cyklostezky mam taky radost:)
    REELOO
    REELOO --- ---
    LEMS:
    Ve velké sklenici. Jinak, dostal jsem ji při otevírání cyklostezky pod Vítkovem, zřejmě v "balu". Ten byl právě hodně štěrkovitý (plno křemínků).
    LEMS
    LEMS --- ---
    REELOO: jak si ji mel ve vode? tos ji nekde vydloub? mela bal?

    puda za to imho nemuze.
    REELOO
    REELOO --- ---
    RADU:
    Ta půda byla nová od Chládka ( www.zahradnictvi-chladek.cz ), tam by si snad nic takového nedovolili (?).
    RADU
    RADU --- ---
    REELOO: buď je to něco z toho nebo infekce z půdy
    REELOO
    REELOO --- ---
    Ahojte,
    pořídil jsem si mladou břízku (30 cm, s kořínky). První dva týdny jsem ji měl ve vodě, pak jsem ji přesadil do květináče s půdou pro pokojové rostliny a rázem začala hynout. Čím to může být? Je ta hlína na ni moc hustá, sladká/kyselá, vlhká?
    ELSEVIER
    ELSEVIER --- ---
    LIBRIUM: podminky maji podle me dobre - vsechny stejne, ale spatna je jen jedna a nelepsi se to, proste jde postupne do kelu. ale dik doufam, ze ty ostatni to prezijou.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ELSEVIER: pokial maju podmineky optimalne (hlbka, substrat, slnecnost/tien, teplota, ziviny, vlaha), mohlo by ist o nejku infekciu pripadne napadnutie korenoveho systemu skodcami. ak by sa to rychlo nelepsilo, zrejme by som choru rastlinu zlikvidoval, nech sa to nesiri.
    ELSEVIER
    ELSEVIER --- ---
    muzete mi poradit ohleden petunek, ted nam zacaly jedna po druhe tak jako schnout-vadnout. porad kvete ale listy a stonek jdou do haje. nevite cim to muze byt? jsou v truhliku 4 a tri jsou v pohode a jedna takovahle.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    este, pokial ten ibistek zbieras na pozivanie/uzivanie, ochranna lehota po aplikacii Mospilanu minimalne 14 dni...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    LUUCA: tie pozerove skody moze sposobit cela rada skodcov, ale tipoval by som nosatce resp. ich larvy (nem. Dickmaulrüsselkäfer).
    problem je ze su aktivne v noci -- cez den su zalezene v pode pod rastlinami a po zotmeni vyliezaju po stonkach na mlade listy a vyhonky a vyzieraju tam take "diery".
    "pidimusky" mozu byt zase trasnenky, tripsy. kludne sa o rastliny mozu s zravymi skodcami "delit".
    preventivne je dobre uprava pody, dat pozor na neprehnojenie dusikom, prip. mulcovanie ale to je u ibisku asi menej mozne.
    zasah...z biochemickych prostriedkov je proti sirokemu spektru zravych skodcov dobre ucinny neemovy olej (pripr. NeemAzal), len niektore rastliny su nan precitlivele a znasanlivost u ibisku neviem najst, to by chcelo pokus na jednej - par rastlinach, ako to znasaju.
    inak pomerne spolahlivy je tuna popularny Mospilan 20 SP, na spolahlivy ucinok postrekom 0.4 - 0.5 g pripravku na liter vody, postriekat rastliny pokial nebudu rovnomerne zmacane spotreba je ca. ... 0.5 - 1 L postrekovej kvapaliny na 10 - 15 m² osadenej plochy, respektive teda aby povrch rastlin bol dobre zmacany.
    vzhladom k prezivaniu tych zravych skodcov v pode este zalievkou/hrubym postrekom ta ista davka (0.04 - 0.05%) do pody pod tymi rastlinami.
    ak to nemas zasadene na takej ploche, aby si potrebovala pripravovat litre postreku/zalievky, dostat to uz hotove v rucnom postrekovaci:

    to staci na male (do 5 - 10 m²) porasty, nemalo by to stat viac nez 60 - 70 CZK za 500 mL.
    LUUCA
    LUUCA --- ---
    plus teda jeste mi prijde, ze po pohnojeni se na povrchu hliny udelala nejaka bila plisen nebo co.. nevim jestli to souvisi, co s tim mam delat? diky!
    LUUCA
    LUUCA --- ---
    poradite mi co je to za skudce a jak na nej?
    na ibisku se mi objevili ozrane listy, vetsina jen malicko, listecek na fotce je nejhorsi.. nic jsem tam nenachazela krome der, jednou na me z kytky vyletla takova pidimuska, podobna musce co lita z odpadku. ted jsem nasla na listu cerne tecky, nijak viditelne se nepohybuji. Ostatni kytky v okoli vypadaji zatim ok...

    http://img514.imageshack.us/img514/1811/dscf5332.jpg
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    teda, olej 20 - 30, max. 40 mL/L postreku s vodou a saponatom...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    SASOS: ak si pouzil Mospilan, nie je to s tym dazdom 2 hod po tak tragicke. jednak sa vstrebava do pletiv velmi rychlo, jednak ta cast co je zmyta na zem pod rastlinou bude vstrebana korenmi a systemovo ucinna.

    inak, na husenice/larvy motylov zabera ako kontaktny postrek velmi dobre repkovy olej 20 mL/L vody + saponat do vytvorenia stabilnej emulzie (=da sa roztrepat na "mlieko" a drzi to, neoddeli sa behom 10 - 15 minut olej/voda), len ta emulzia zabija priamo zasiahnute skodce, ked polezu po postreikanych castiach rastlin za nejaku hodinu, uz im to nic neurobi...
    RADU
    RADU --- ---
    :D
    SASOS
    SASOS --- ---
    Radu pozde, vcera probehl masakr a behem pul hodiny ty kurvy padaly z kere do travy. Pokud najdu jeste nejaky foceni schopny mrtvoly, tak klidne nahodim fotku. Byly to celenave housenky s cernyma nozkama, cernou hlavickou a cernavou kresbou (tusim puntiky) na zelenem tele. Nejdriv jsem byl docela nesvuj z postriku v kombinaci s nasi zvedavou seltii, ale vecer zacalo prset, coz bylo cca 2 hodiny po masakru, tak to snad splnilo ucel. Jen jsem jeste striknul okolni kere na msice a ty to diky desti tak z poloviny daly ... ty me ale zase tolik netankujou
    RADU
    RADU --- ---
    SASOS: zkus nahodit foto o co jde?
    SASOS
    SASOS --- ---
    Zdarec, objevil jsem ted o vikendu na joste tuny housenek. Snazil jsem se je obrat ruco, ale jak jsem v nedeli zjistil, tak lidske oko jich dost prehledlo... ty devky jedou systematicky odspodu kere, takze si jich normalne clovek nevsimne. Co myslite, bude jim smakovat mospilan v koncentraci 0,04%. Nebo jim mam umichat nejakou jinou mnamku? Jen kdyby furt nelilo ... To bude jinak ucinnost toho postriku naprd.
    SVETLUSKA222
    SVETLUSKA222 --- ---
    LEMS: tož humánějc bych to řešila ráda, jsem ochránce přírody, ale nevím, mám dvouleté mladé stromky, zahradu plnou mravenců, a na tyto dva stromy my prostě lezou, množí si mšice na mladých listech, pupenech. Stromky mi nerostou. Stromů máme plnou zahradu, je mi to jedno u 6letejch stromů, ale tuty mladý dost živoří. Do života mravenců se nepletu, ale prostě tuto mi štve. Hledám nějakou levnější věc, jsem studentík, penězi se moc ohánět nemohu :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam