• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RADUOchrana rostlin, rostlinolékařství - vše co nás zajímá, rady, tipy, zkušenosti, poradna
    LANTHAL
    LANTHAL --- ---
    LIBRIUM: jo, koukala jsem, že tady se asi častěji prodává 1.6g sáčky ... ale jasně, koncentraci zachovám stejnou a vyzkouším
    Moc díky za vyčerpávající odpověď.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    LANTHAL: keby si Actara 25 WG zohnal(a) v inych baleniach nez 0.8 g, zachovaj stale rovnaku koncentraciu, tj. 0.4 g pripravku na liter vody (~ 100 mg thiamethoxam/L vody).
    v CR ma Actara 25 WG registraciu len na hubenie mandeliniek a msic v zemiakoch a paradajkach, ale je vysoko ucinna i na pouzitie postrek + zalievka proti cervcom na okrasnych rastlinach.
    hlavne je vyhodne, ze jej ucinok pretrvava po kombinovanej aplikacii postrek + zalievka velmi dlho, tj. mesiace az rok, cize na rozdiel od Mospilan a pod. netreba osetrenie opakovat.

    tie prisate vlnatky mozes niekolko dni po aplikacii Actary odstranit pomocou mycej hubky a vody so saponatom a trochou technickeho liehu.
    LANTHAL
    LANTHAL --- ---
    LIBRIUM: díky moc! Jdu na to.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    LANTHAL: vlnatka, plstnaty cervec. nem. Wolllaus.
    likviduje sa aplikaciou vhodneho systemoveho pripravku. dobre ucinna je Actara 25 WG, dostat ju v 0.8-g-sackoch.
    jeden ten 0.8 g sacok nechaj rozpustit v destilovanej vode (ca 0.3 L), po uplnom rozpusteni rozmiesaj a dolej destilovanou vodou na presne 2 litre objemu.
    cast roztoku (ca 0.5 L, alebo podla spotreby) nalej do rozprasovacu a pridaj kvapku saponatu na riad, pouzi na postriekanie celej rastliny, vsetky listy stonky, zo vsetkych stran, do skanutia.
    po postriekani rastliny zvyskom roztoku fikus zalej.
    a osetri vsetky fikusy alebo napadnute rastliny.
    SASOS
    SASOS --- ---
    LANTHAL: to je nejaky cervec - kaktusari jim rikaji vlnatky, pozor nezamenovat s msici krvavou
    SMOKIE
    SMOKIE --- ---
    nema ta plisen nahodou nozicky;) ?
    LANTHAL
    LANTHAL --- ---
    Plesniví mi fikus, hlavně na nově narostlích listech/stoncích, bílá chlupatá plíseň, zatím v menších flíčcích ... poradíte co s tím, prosím?




    CHESUS
    CHESUS --- ---
    LIBRIUM: jasny, me prave zajimalo jestli nejaka cast toho spektra hraje vetsi roli, diky
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CHESUS: to zavisi logicky od intenzity a spektralneho profilu toho
    umeleho osvetlenia. tj. cim blizsie to je spektrom a intenzitou (hlavne UV) slnecnemu
    svetlu, tym podobnejsi fotolyticky ucinok.

    vseobecne by som povedal, ze aj v Europe okrem osvetleni maximalnej intenzity s
    prislusnym prikonom Vis/UV bude slnko o cosi ucinnejsie.
    CHESUS
    CHESUS --- ---
    LIBRIUM: jakej vliv ma typ umeleho osvetleni na to odbouravani, resp. jak moc se to lisi od slunce?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CRUSHEER: to zalezi na konkretnej latke (molekularnej strukture) a prostredi kde sa vyskytuje.

    v biotopoch (vplyv vzduchu, vody, slnka, zivych organizmov) existuju bioticke (napriklad metabolizmom mikroorganizmov) a abioticke (napriklad fotolyza slnecnym svetlom, hydrolyza vodou atd.) degradacne faktory.

    niektore organicke latky su vysoko perzistentne (priklad polychlorovane bifenyly), niektore sa rozkladaju bioticky a abioticky viac alebo menej rychlo (napriklad pyrethrin I).
    CRUSHEER
    CRUSHEER --- ---
    LIBRIUM: Diky za (opet) vycerpavajici odpoved.
    Jen jedna otazka - mozna trochu OT, snad se promine - cim je zpusobena degradace organickych molekul? Nejakou jejich nestalosti a cinnosti bakterii?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CRUSHEER: polcas degradacie je v podach podla podmienok od menej 1 d do 2 mesiacov.
    v polnych podmienkach su rezidua abamektinu po foliarnej aplikacii Vertimecu v pode 7-10 dni po aplikacii zanedbatelne.

    na rastlinach (= na povrchu rastlin) sa tiez rozklada rychlo, s polcasom ca. 8 hodin pri posobeni denneho svetla. povrchovy film abamektinu na rastline bude behom 2 dni fotochemicky odburany.

    v rastlinnych pletivach (foliarne aplikovany abamektin ma hlbkovy resp. ciastocne systemicky/translaminarny ucinok) ma o cosi vyssiu perzistenciu; pri dodrzani ochrannej lehoty pre danu kulturu a aplikaciu (28 dni u ovocnych stromov a chmelu, 7 dni u uhoriek, 3 dni u zvysnej zeleniny a jahod) su rezidua prijatelne nizke (= pod prahovou hodnotou).
    CRUSHEER
    CRUSHEER --- ---
    Ahoj, mate zkusenost jaka je cca doba rozkladu molekul abamectinu ve Vertimecu? (na rostline/v pude po aplikaci)
    CIHLOMORKA
    CIHLOMORKA --- ---
    jinak mne nemálo překvapilo, že ten chvostoskok, co jsem ho chytla do přiklopeného hrnku s vodou, a zapomněla na něj... z něj na mne pak vyskočil po 14 dnech živý a málem zas zvesela vyrazil směr parapet. Ty potvory snad žijou jen ze svýho životního optimismu!
    CIHLOMORKA
    CIHLOMORKA --- ---
    SASOS: Tak šlo jednoznačně o chvostoskoky jako důsledek přehnané zálivky. Mezitím jsem se poprala ještě s černou plísní na listech a plísní na hlíně a došla ke zkušenosti, že zalévat jednou týdně v mých podmínkách bude asi stačit. ;) každopádně děkuju...
    SASOS
    SASOS --- ---
    CIHLOMORKA: typuju chvostoskoka, jestli to ma tendenci skakat, roztoci lezou, ale neskacou
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CIHLOMORKA: nejake detailne foto nemas?

    v podstate pojde o to ci je to hmyz alebo roztoc.
    CIHLOMORKA
    CIHLOMORKA --- ---
    Na dvou pokojových kytičkách se mi vyrojili nějací škůdci. Všimla jsem si jich až při zalévání - hlína se pod vodou najednou hemžila tenkými bílými broučky, dlouhými asi 1 milimetr. Jedna rostlinka (ficus benjamin) to nese naprosto stoicky, ale druhá - růžová vánoční hvězda, začala žloutnout a sesychat (měla to ale složitější, protože zároveň po roce přišla z jiného bytu, nemá ráda změny, souvislost s tím škůdcem teda není stoprocentní).

    Asi po 14 dnech jsem našla chvilku a obě kytičky dost radikálně proprala a přesadila. Teď bych je chtěla postříkat, ale nevím, proti čemu. Jednoho toho broučka jsem při potopě chytla do hrnečku, neutopil se, jen si tak plave po hladině a občas se pokusí vyskočit proti víčku. Jsou to chvostoskoci..?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    DENDROBATA: Finalsan je bezpecny, zdravotne benigny ak ho clovek nepije alebo nestrieka si do oci, poskodzovat by mohol vapenec alebo mramor,
    smrdi ale dost zle a ma len cisto kontaktny ucinok ("spali" nadzemne casti burin, korenovy system ale zostava neposkodeny a burina vyrasi znovu).

    inak, glyfosat rezidua nema resp. su pevne viazane na organicke a mineralne zlozky pody a rychlo bioticky a abioticky odburavane, toxicitu ma pre zelene rastliny, ktore su nim priamo zasiahnute, inak je jeho toxicita tak porovnatelna s napriklad kyselinou nonanovou. navyse ma systemovy ucinok, cize u zasiahnutych rastlin zahubi aj korenovy system.

    niektore pripravky soli glyfosatu (obsahujuce ako detergenty etoxylovane mastne aminy) su pri splaveni do vodnych tokov toxicke pre obojzivelniky a ryby, existuju ale i pripravky ktore tieto pomocne latky neobsahuju a su bezpecnejsie pre vodne biotopy (napr. Touchdown Quattro).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam