DOTCOM: no dobře, ale tak sis sám odpověděl, odkud se původně vzala antijaderná averze ... v 60. letech asi fakt bylo lehké nevidět za jadernou energetikou nic jiného, než záminku pro výrobu plutonia - protože to v té době fakt nejčastěji záminka byla (když už reaktory bylo nutné chladit, tak proč přitom nevyrábět i elektřinu, že ano... ale o efektivitě se tehdy až tak moc nepřemýšlelo).
je fakt, že globální situace se od té doby zásadně změnila (možná i vícekrát), Západ ale pořád nemá problém podezírat z jaderného zbrojení třeba Irán - ačkoliv on se to snaží poctivě maskovat stejnou rétorikou, kterou používali ještě cca v těch 60. letech všichni. takže se tu stejně používá jakýsi dvojí metr - jaderná energie dělí svět na "my", na ty vyspělé a hodné, kteří mají hodné a spolehlivé a nezkorumpovatelné jaderné experty, kteří všechno ohlídají - a na "oni", na darebácké režimy, které stoprocentně jaderný výzkum provozují pouze za účelem výroby jaderné zbraně, a kterým nejde věřit ani pozdravení.
já si nedělám iluze o bohulibosti záměrů Iránu, Barmy nebo Severní Koreje - možná, že mediální masáží otupělý divák si ani nedokáže představit, že žít v těch zemích fakt může být špatné a beznadějné, a že ty režimy se často fakt neštítí ničeho, aby se udržely u moci. Ale současně pokládám za neudržitelné zakazovat jadernou energii těm "zlým" - a sám si nějak zdůvodnit, že my "hodní" to samé dělat smíme, a že naše politické systémy jsou natolik vyspělé, že ani nikdy v budoucnu žádné zneužití nemine: ani za sto let, za dvě stě... sakra, kdo by od Německa první poloviny 19. století (univerzita pomalu v každé vesnici a rozvoj vědy, umění i řemesel v rámci decentralizovaného a po dlouhou dobu vcelku mírumilovného politického zřízení....) v té době čekal Hitlera a fanatismus, který rozpoutal o pouhých sto let později ?
z mého hlediska se toto až tolik netýká té fúze, mimochodem - takže je to tu lehce offtopic - pouze vysvětluju, že "protijaderní fundamentalisté" nejsou slintající hysteričtí retardi, a že ne každý, kdo se na problém nekouká očima teoretického fyzika či jaderného inženýra, je nutně idiot, který neumí do pěti počítat. existují myslím poměrně rozumné důvody, proč v případě, kdy si můžeme vybrat, zda něco dělat jaderně nebo bezjaderně, dát přednost té bezjaderné variantě.