• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DOTCOMJaderna fuze aneb spasa svetove energetiky do 30 let
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    XCHAOS: me porad prijde, ze lide odmitaji jadernou energetiku hlavne kvuli moznym ekologickym dopadum v pripade havarie nebo kvuli problemu s odpadem. Ostatne vyspele zeme, ktere touzily po jadernych zbranich je uz maji a obyvatel severni koreje se nikdo nepta, jestli maji jadro radi nebo ne.
    Predstava, ze nekdo prijde za 200 let a znici planetu nasimi jadernymi zbranemi je IMHo zcestna, vzdyt ty hlavice vydrzi provozuschopne par desitek let. Dneska se z nich naopak bere palivo pro stepne reaktory.

    ja si myslim, ze naprosta vetsina protijaderneho "odporu" je vedena zaslepenym dogmatismem, ktery zcela ignoruje technickou podstatu veci. "Rozumne" duvody, proc proti jadru, stabilnimu velkokapacitnimu zdroji elektriny, preferovat alternativni nespolehlive obnovitelne zdroje, mi nejsou znamy. Dokud nebude k dispozici zpusob jak ve velkem skladovat energii a vyrovnat se tak s vypadky techto zdoju, tak si nemyslim, ze existuje skutecna alternativa k jadernym elektrarnam.

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DOTCOM: no dobře, ale tak sis sám odpověděl, odkud se původně vzala antijaderná averze ... v 60. letech asi fakt bylo lehké nevidět za jadernou energetikou nic jiného, než záminku pro výrobu plutonia - protože to v té době fakt nejčastěji záminka byla (když už reaktory bylo nutné chladit, tak proč přitom nevyrábět i elektřinu, že ano... ale o efektivitě se tehdy až tak moc nepřemýšlelo).

    je fakt, že globální situace se od té doby zásadně změnila (možná i vícekrát), Západ ale pořád nemá problém podezírat z jaderného zbrojení třeba Irán - ačkoliv on se to snaží poctivě maskovat stejnou rétorikou, kterou používali ještě cca v těch 60. letech všichni. takže se tu stejně používá jakýsi dvojí metr - jaderná energie dělí svět na "my", na ty vyspělé a hodné, kteří mají hodné a spolehlivé a nezkorumpovatelné jaderné experty, kteří všechno ohlídají - a na "oni", na darebácké režimy, které stoprocentně jaderný výzkum provozují pouze za účelem výroby jaderné zbraně, a kterým nejde věřit ani pozdravení.

    já si nedělám iluze o bohulibosti záměrů Iránu, Barmy nebo Severní Koreje - možná, že mediální masáží otupělý divák si ani nedokáže představit, že žít v těch zemích fakt může být špatné a beznadějné, a že ty režimy se často fakt neštítí ničeho, aby se udržely u moci. Ale současně pokládám za neudržitelné zakazovat jadernou energii těm "zlým" - a sám si nějak zdůvodnit, že my "hodní" to samé dělat smíme, a že naše politické systémy jsou natolik vyspělé, že ani nikdy v budoucnu žádné zneužití nemine: ani za sto let, za dvě stě... sakra, kdo by od Německa první poloviny 19. století (univerzita pomalu v každé vesnici a rozvoj vědy, umění i řemesel v rámci decentralizovaného a po dlouhou dobu vcelku mírumilovného politického zřízení....) v té době čekal Hitlera a fanatismus, který rozpoutal o pouhých sto let později ?

    z mého hlediska se toto až tolik netýká té fúze, mimochodem - takže je to tu lehce offtopic - pouze vysvětluju, že "protijaderní fundamentalisté" nejsou slintající hysteričtí retardi, a že ne každý, kdo se na problém nekouká očima teoretického fyzika či jaderného inženýra, je nutně idiot, který neumí do pěti počítat. existují myslím poměrně rozumné důvody, proč v případě, kdy si můžeme vybrat, zda něco dělat jaderně nebo bezjaderně, dát přednost té bezjaderné variantě.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DOTCOM: no, ano, ve Francii jsou radikálové tradičně drsnější, než u nás. možná proto, že si vyzkoušeli, že tím mohou reálně něco dosáhnout... zatímco "kecálky" jako jsem já všichni vesele ignorují...
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    XCHAOS: tohle spojeni s vojenskym vyzkumem se bohuzel tahne i s fuzi - viz tolikrat zminovane "zneuzivani" inercialni fuze pro vyvoj vykonnych laseru.
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    XCHAOS: zatim nejsou, ale to je IMHO proto, ze jde porad jenom o vyzkum. Uz ted jsou ale v okoli Cadarache k videni nasprejovane napisy "STOP ITER" a sam jsem v Aix-en-Provence videl anti-jadernou demonstraci zamerenou proti CEA.
    http://photo.rdx.cz/index.php?show=photo&pid=12877&aid=434
    az se bude skutecne stavet fuzni elektrarna, tak si ze strany tehle spolku uzijeme jeste spoustu zabavy.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DOTCOM: tak odpor proti štěpení (nemíchej do dohromady s fúzí, když sám argumentuješ, že jde o dvě dost rozdílné věci) tady byl dávno před Černobylem. ale důvodem v té době byla hlavně provázanost s jaderným zbrojením (bylo známé, že reaktory slouží pro výrobu plutonia - ostatně, to byl i případ toho Černobylského v podstatě - a plutonium slouží k výrobě jaderných zbraní).

    odpor proti jaderné energii úzce souvisel s obecným odporem éry studené války proti megalomanskému jadernému přezbrojování: a nebýt Černobylu, tak by skutečně asi odezněl se skončením téhle éry.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DOTCOM: no ano... ale tak vidíš, že problémem fúze nejsou "ekologičtí fundamentalisté", že jo...
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    XCHAOS: myslim, ze porad zadny zastupce soukromeho sektoru nebude investovat tak obrovske prachy, ktere se mu mozna vrati za 30 - 50 let. proste to asi nema zapotrebi.
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    XCHAOS: IMHO je anti-jaderny fundamentalismus rozsirenejsi, nez si myslis. Zkus nekomu rict, ze mu za barakem chces postavit jaderny uloziste a zatmi se mu pred ocima - i kdyz mu budes 100x vysvetlovat jak je to bezpecne. to je odkaz Cernobylu a nasledne eko-kampane.
    Znamena to, ze dnes vime, jak z 10 000 let udelat 100 let. podle me za 100 let budeme vedet dost na to, abychom se tehle odpadu zbavili hned a nadobro. je to ale samozrejme jenom muj optimisticky pohled na vec.

    S experimenty na ITERu je to trochu slozitejsi - jejich cilem bude nejenom optimalizovat stenu komory, aby vydrzela co nejdele kontakt s plazmatem, ale zaroven i hledani takovych scenaru vyboju, ktere co nejmene poskozuji stenu. Existuji nejake limity, ktere ohranicuji ekonomickou unosnost reaktoru a do tech se chceme dostat - tusim, ze by se ty komponenty nemely menit casteji nez jednou za rok.

    EU si myslim porad uvedomuje vyhody stabilniho, na pocasi a denni dobe nezavisleho vykonneho zdroje oproti nestabilnimu solaru. To je duvod, proc do fuze investuje tolik prostredku.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DOTCOM: no dobře, ale kdyby se vyhlásila dotace na výkup prvních co já vím, X TWh vyrobených pomocí fúze za nějakou Y-krát vyšší než tržní cenu... tak proč by to nemohlo stačit jako pobídka pro soukromé investory ? když jsi si tak jistý, že to bude kompetitivní, tak prostě přesvědč soukromé investory, ať ti uvěří (od toho je slovo "věřitel", že ...)

    když takovýto přístup může fungovat u FV elektřiny nebo u kosmického výzkumu (historicky X-Prize, v blízké budoucnosti COTS, apod.), tak proč by neměl zafungovat třeba u fúze ?
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    XCHAOS: na to je jednoducha odpoved - v soucasne dobe neexistuje funkcni fuzni reaktor. Odpoved cislo 2 je, ze az bude takovy reaktor funkcni, tak bude ekonomicky kompetitivni se soucasnymi zdroji i bez povinneho vykupu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    tím se chci dobrat k tomuto: proč prostě nestačí, aby EU vyhlásila povinný výkup každé MWh vyrobené pomocí fúze za stejných podmínek, jaké vyhlásila i u FV elektráren ? :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DOTCOM: jenže "ekologičtí fundamentalisté" často neexistují - nebo je jich minimum. jednak ekologové-vědci jsou především vědci, a na rozdíl od humanitních vědců akceptují realitu přírodních věd a nepředpokládají, že se nějak automaticky podřídí jejich ideologii. s enviromentalisty-politiky-humanitními vědci to může být složitější, zvláště pokud přijali "zelenou" nálepku jen jako nový trademark pro nějakou n-tou odrůdu teologicko-moralizujícího pohledu na svět, poté co pod trademarkem "levicovosti" se takový pohled stal neprodejný - ale pořád bývají enviromentalisté o dost blíže realitě, než třeba doktrinářští ekonomové, když jsme u toho.

    poločas rozpadu 100 let zní pořád lépe než 10 000 let... ale pořád je to POLOČAS, takže bezpečné uskladnění např. použitých, "aktivovaných", jak ty tomu říkáš nádob fúzních reaktorů bude nutné řešit po dobu dejme tomu několika stovek let ? chápu to správně ?

    z a teď se dostáváme k tomu hlavnímu: vlastně teprve chystané experimenty ITER (a teprve za další desítky let DEMO) nám vlastně řeknou, jak dlouho tato nádoba vydrží a jak často se bude muset vyměňovat (resp. teprve ITER nám vlastně teprve pořádně ukáže, jak a z čeho bychom vlastně měli konstruovat DEMO, jestli to dobře chápu).

    takže důvod, proč do této "dokonale čisté" (ehm, ehm... viz předchozí debata... no dobře, dnešní FV panely také obsahují toxické sloučeniny - ale co takhle kdyby EU uvolnila několik miliard na základní, nepatentovatelný výzkum nanomateriálů pro FV , které potřebu těch toxických látek eliminují ?) energie nechce těch pár miliard investovat soukromý sektor (co by pro něj bylo pár miliard ? když ve světových nemovitostech a souvisejících pojistkách hypoték apod. se spekulativně točí tisíce miliard ?) je nejspíš strašně dlouhá návratnost (desítky let ?), jednak nejistota, jestli tyto nákladné experimenty povedou k výsledkům, které by měly ekonomicky význam (pro vědce je vědou i případné důkladné prozkoumání slepé uličky - ale pro investora je to děs a hrůza...)
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    XCHAOS: uznavam, ze to tak trochu propaganda je - sirena ve snaze vysvetlit ekologickym fundamentalistum, ze fuze je OK. Pravda je takova, ze je asi tak stejne OK, jako stepeni - ty aktivovany produkty se daji zpracovat tak, ze maji polocas rozpadu ~100 let.
    to co neni aktivovane se vesmes da pouzit jinde a jinak, tak bych to nebral jako odpad na zpusob popilku z tepelne elektrarny
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS: nelíbí se mi moc ta propagandistická mlha okolo: viz dodávky dokonale čisté elektřiny .. ať už se ukáže fúzní energie jako ekonomicky únosná alternativa nebo jako chiméra vyplývající z nedokonalého či příliš zjednodušeného pochopení přírodních zákonů a našich možností "ohnout" přírodní zákony v náš prospěch, tak každopádně jsem tu několikrát vysvětlil, že ta energie rozhodně nebude "dokonale" čistá: nevznikání odpadu přímo z paliva nemusí být jediným kritériem, pokud odpad vznikne např. z použitého konstrukčního materiálu.

    nejsem a-priori proti fúzi, ale "dokonale čistá" není snad žádná elektřina, nebo rozhodně ne žádné větší energetické hustoty. ani solární, ani fúzní, ani jiná.

    viz:
    http://ekonom.ihned.cz/c1-45179220-prilis-draha-termoska
    Příliš drahá termoska: Státy EU se dohadují, kde vzít na výzkum jaderné fúze
    NOSPAM
    NOSPAM --- ---
    :-/ Nejvetsi sranda je, ze v rozpoctu EU je to v podstate "smesna castka".
    Verim ze kdyby se nedostavala miliarda ci dve na dostavbu noveho sidla rady, tak se velice snadno najde.
    Mozna by to mohli vycucnout z te nesmyslne pujcky Recku.. Nebo jeste lepe, nechat Recko krachnout a ty prachy pouzit rozumeji..
    NYIBELUNGER
    NYIBELUNGER --- ---
    DOTCOM: Já se docela bojím, že v společnosti převáží názor v článku zmiňované zelené političky a to, že "teď je to s těmi obnovitelnými zdroji dobré, ITER a mu podobné už nepotřebujeme."
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    Neco o tom psal Ekonom

    ekonom.pdf (665040 B)
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    BOBIK: je to skutecnej problem. IMHO je to dusledek toho,ze ITER je natolik drahej, ze v prubehu jeho realizace hrala hlavni roli politika a ne nazor inzenyru a vedcu. Ted se zacinaji objevovat technicke problemy, na ktere se behem jednani kaslalo, a s tim stoupa cena projektu
    BOBIK
    BOBIK --- ---
    DOTCOM: Myslím, že jestli to vlády politicky utnou, a nebudou financovat, tak to může znamenat, že se k tomu vrátíme třeba zase až za 50. let....stejně jako tomu bylo s masivním rozvojem jaderných elektráren v minulosti, v 70 a 80 letech.

    viz:
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam