• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LOUZICKAWing/Ving/yong - chun/tsun/tjun - - cvicim/cvicil/budu cvicit
    Zkušenosti s různými organizacemi, mistry a instruktory tohoto rozvětveného bojového umění.
    Odkazy na články a zajímavá videa. Samozřejmě k tématu.
    rozbalit záhlaví
    ROZA1
    ROZA1 --- ---
    OGMIOS: já chápu,jak to myslíš,ale není to metodický postup výuky,maximálně je to konfrontační taktika.
    Jinak by jaxi všechna BU pozbývala smyslu a všichni by jezdili trénovat sprint na Jamajku :-)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ROZA1: ja vim, ale me vzdycky zduraznovali vsichni ucitele ze kdo utece vyhraje a ze by se clovek mel radsi konfliktu vyvarovat. jinak samozrejme sem taky zvedavej jak se to mezi vama kluci ta debata vyvine at se poucim proc to ne a tamto zase jo kdyz uz na konflikt dojde. kazdej na to ma totiz jinej pohled a pak to muze byt prinosny slyset jiny lidi jak to videj.
    ROZA1
    ROZA1 --- ---
    OGMIOS: ach tak,ha ha...
    To nemohu na obecné úrovni rozporovat,ale měl jsem zato,že se bavíme o metodice wingchun........
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ROZA1: Proč jsou klinč a lokty nesmysl? protoze kdo utece vyhraje clovece :D
    ROZA1
    ROZA1 --- ---
    TOM: jsem rád,že se začínáme shodovat.Nicméně budu kout železo,dokud je žhavé :-) a rád bych zopakoval,že ani "některé její sekce" nejsou "nouzovka" ve smyslu aplikace.Obecnou argumentaci z mé strany máme za sebou,takže prosím uveď které "sekce" podle tebe "nouzovka" jsou,ať se můžem argumentací pohnout do konkrétních míst.Pokud máš zájem o diskusi,samozřejmě.

    Velmi mě pobavilo "absolutne zadne pozivani sily" :-)))) Možná bych byl při používání tohohle slovního spojení opatrnější,patří do stejné skupiny jako níže zmíněná "jiná mentalita číňanů" a podobné bludy.
    Nepodezřívám tě primárně,že bys nevěděl co tím myslíš,ale plácnout to takhle do fora,kde se pohybuje i spousta nováčků mi přijde dost nezodpovědné.
    Co si pod tím mají představit?Cvičence,který padne z postoje na zem,protože přestal používat sílu nohou ke stání a pomočí se,protože pro jistotu povolí i sevření svěrače?
    Nebo koncept Li(fyzické síly) nahradíš konceptem Qi(vnitřní energie)?Přestože hongkongská linie jím vyloženě opovrhuje,speciálně její turecko-německá větev v Evropě?Přestože obecná teorie harmonií,platná obecně pro všechna "kung fu",wingchun nevyjímaje (přestože se prezentuje jako něco vyjímečného),mluví o vedení Li skrze Qi,která je zase vedena úmyslem Yi?
    Nebo mluvíš o používání přesně odměřeného množství síly adekvátně situaci?Což by ovšem znamenalo ,že neodděluješ principy konfrontace od principů tréninkových......
    Zkrátka,jen pro mě,zkus mi to vysvětlit prosím,nějak se v tom ztrácím.

    Proč jsou klinč a lokty nesmysl?Nerozumím...
    TOM
    TOM --- ---
    ROZA1: mas pravdu, ne cela biu tze forma jako takova, ale nektere jeji sekce.
    Jak to poznam? Asi jako hromadku puzzle od slozeneho obrazu. Jake relativni ukazatele mas na mysli? Ucelenejsi vyukovy system, mnohem vic informaci o vsech detailech co driv "byly jedno", absolutne zadne pozivani sily, odstraneni nesmyslu jako klinch, lokty 5.ZS, boje na zemi, tan geg, bong gerg... a..td. I takove reklo by se shodne veci napric vsema wt jako vytaceni a kroky... jsou trochu jinak.
    Z minuleho prechodu na jiny system jsem moc nadseny nebyl.
    Samozrejme je to vicemene jenom o osobnim nazoru, a protoze se nezname, tak pro tebe nemuze byt objektivni..
    ROZA1
    ROZA1 --- ---
    TOM: ne,"biu tze" :-) neučí "nouzovky","nouzovka" je ten způsob vysvětlení,když chlapci nevědí "vo co gou" :-)
    "biu tze" je koncept generace,vedení a použití výbušné síly,včetně jejího vázání do kombinací a to nejen jako máchání rukama,ale tak jak má být v každém "kung fu" na této úrovni - z celého těla.
    Absolutně nejde o "aplikace" ,ale o příklady kombinací pohybů,kterýma se výše zmíněný koncept nejlépe procvičí a pochopí......
    Což se zde evidentně nezdařilo :-))))

    Řešíš sekce a stupně a mezitím ti pár důležitých věcí uniká.Mimoto - když s radostí přecházíš z jedné organizace do druhé,jak poznáš,že v tý druhý z tebe budou dělat menšího pitomce než v tý první?A teď myslím relevantnější ukazatele než víru.

    HABEAL: bomba myšlenka.A hele,hodně se o tom mluví - mohl bys mi povědět,v čem se ta mentalita jako liší?Hodně by mě to zajímalo.Třeba jsem jen špatnej pozorovatel,nebo jsi tam strávil víc času než já......a nebo jenom plácáš kraviny,cos někde slyšel (a nebo si za ně ještě platíš),bez toho abys trochu zapřemýšlel....
    AKANTOR
    AKANTOR --- ---
    DELVIT: Možná si to měl radši dokoukat, pač oni tam pak cekem pěkně popisují využití loktů v situaci, kdy např. nemáš kam ustoupit... ;)
    TOM
    TOM --- ---
    DELVIT: já v tom taky nevidím problém. Jestliže se to stane, udělal jsem někde chybu. Chyby dělám často. Biu tze učí nouzovky. A kluci ve videu mají pravdu v tom, že je potřeba to mít na paměti. Jsou to nouzovky, ne náš cíl.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    TOM: nestrategické určitě ano, bohužel tomu nemůžeš zabránit - situace jsou různé a nelze vše mít tak jak by si člověk přál. Vzdálenost na lokte přejde plynule na take-down techniku, osobně v tom nevidím žádný problém - je pravda, že se mám pořád co učit .)
    TOM
    TOM --- ---
    DELVIT: to nebyl diktát, ale konstatování faktu. Je nestrategické dostávat se záměrně na vzdálenost loktů, snižuje to možnosti útoku/obrany.
    Fuška? Jak u koho :) To video byl příklad biu tze sekce, ale jsou i chi-sao sekce (1-4). A ty se u nás stihnou všechny probrat do 8. žákovského.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    TOM: Koukal jsem se na to videjko a nedokoukal. Dostala me hlaska "we are not an elbow system or ground fight system - we are fist fighting system...) Preci nemuzes diktovat co budes pouzivat, ale musis se prizpusobit. Kazdopadne diky za sekce, na ne mam jeste nejaky cas ;). Kazdopadne z videa se to nejde naucit a hlavne pouzit.

    TOM: Kdo cvičí wingchun "silově" tak je to jednoduše špatně a nelze s tím uspět. Vždy záleží na učiteli, ostatně jako ve všem. Sekce jsou krásné, jen se k nim člověk musí dopracovat a to je fuška .).

    HABEAL: Dopořučuji si obejít pár wingchun tréninků a porovnat jak to vypada jinde. EWTO je bohužel založeno hlavně penězích (Z neceho se samozrejmne zit musi, ale nekde jsou meze). I tak z něho vzešlo několik mistrů, kteří se ale potom osamostatnili.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    TOM: jo takhle..hmm ja kdyz chodil v anglii na wing chun tak tam zalezelo na tobe co ses chtel ucit. byly tam potom nejake mensi poplatky kdyz jsi sel na zkousku..jako ze dostat vyssi pasek. ale jinak zalezelo jen a jen na tobe co se naucis a jak budes postupovat. me to trvalo pul roku pochopit ze to je fakt jen na me a ze me nikdo nic nasilim nenauci, pak jsem zacal delat pokroky neb najednou vse co jsem chtel umet tak mi vsichni ochotne ukazali. jinak treba tam byl typek kterej zkouskove(grading) mel predposledni stupen toho co se tam dalo dosahnout ale jinak umel v podstate vsechno jen rikal ze nikam nepospicha ze mu staci veci umet :D
    TOM
    TOM --- ---
    OGMIOS: noo... takova spartakiada. Kombinace ruznejch aplikaci. Povetsinou z biu tze. Jsou celkem narocny na vyuku, ale... krasny :)
    1st Wing Chun BiuTze Chi Sao Section - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=PqN96yE99y4
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    TOM: co to jsou sekce? jako ze te pustej se ucit neco dal nebo co?
    TOM
    TOM --- ---
    LOUZICKA: tak samozrejme si chceme na noveho ucitele sahnout (to je dalsi vec - nechce, abychom mu rikali sifu, protoze v hongkongu se to bere tak, ze jakmile jednou vstoupite do wt rodiny, jste cleni. Kdyz se jdete ucit ke strejdovi, nestane se tim vasim otcem. Takze nas sifu je stale König, a on je nas prastrejda. Teda aspon tech, co cvicime dyl).
    Takze se mu cesta zaplatit musi. Za zkousky ani clenstvi ale platit nebudeme.
    Nevim jestli tady mate nekdo technicky stupen, ale za sekce je v Evrope zvykem platit trochu tucnejsi sumy. U wmaa to bylo kolem 100€. Co jsem slysel, tak jsme i tak byli levnejsi nez ewto. Nechci ani vedet kolik stoji chigerg a panak .)
    TOM
    TOM --- ---
    HABEAL: pri vsi ucte, to je klasicka ewto doktrina "wt v hongkongu je moc tradicni, my ho modernizujeme a rozvijime". Bez osobni zkusenosti se ale tezko hodnoti, co je "lepsi". Z toho mala, co jsem za par hodin treninku zazil...jsem na vetvi, jak je to ucelene. Znovu se ucime uplne zaklady - kroky, vytaceni... do velkych detailu. Jinak nez kdykoli predtim. Vsechno dava perfektni smysl.

    LOUZICKA: nn, lidi co doted byli pod wingtsung byli kdysi pod ewto. Wingtsung je nemecka organizace spadajici do WMAA aliance (Reimers).
    EBMAS byl podobny WMAA- tvrdsi, silovejsi, akcnejsi. Ve zkratce. Samozrejme vzdycky zalezi na uciteli.
    LOUZICKA
    LOUZICKA --- ---
    TOM: Osobně jsem odpůrce podivné pyramidy v různých systémech, v podobě placených zkoušek pasů. nutnosti porizování tricek atd. Leč ohledně zkoušek, když mě z toho zkouší můj mistr, nevím proč bych měl platit něco navíc, a hlavně nevím proč by mě měl zkoušet z něčeho když mě vidí každý týden 4 krát a cvičí samozřejmě občas se mnou, ale pokud mě zkouší někdo jiný tak nevim, z čeho je jeho výlet placen, když máte zkoušky zdarma. Samozřejmě je vždy otázky ceny atd. Ale i stejná cena má jinou výpovědní hodnotu. Na EWTO semináři je 200 lidí a stojí stejně jako seminář EBMAS kde jich je 20. -> Nekdo si odnese například 20 000 a někdo 200 000, s tím že ten člověk od někud letí, z něčeho žije atd.
    LOUZICKA
    LOUZICKA --- ---
    TOM: Takze abych byl v obraze, WingTsung byl pod EWTO a odchazi od nej?

    A co je za problém s EBMAS? Chodil jsem dva roky k(do) EWTO s tím, že jsem chodil ke dvoum trenérům, a rozdíl EBMAS a EWTO je pro mě neuvěřitelnej.
    HABEAL
    HABEAL --- ---
    HABEAL: Co se týče komerce EWTO je strašný sám tam mám 3jky. Ale dál jim tam chodit na ty "semináře" nebudu.
    HABEAL
    HABEAL --- ---
    Osobně náš trenér (sice vyučuje pod EWTO) ale žádné tajnosti pro nás neměl. Jinak taky učit se tak jako v Číně v Evropě je taky nesmysl. přece jenom čínani mají jinou mentalitu než mi. Nemyslím si že bychom měli až tak zuby nehty držet starých principů.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam