Děti milují fantasy. Hlavně Pottera
(Hospodářské noviny)
Je šest ráno a ze spacáku mezi regály knih vykoukne malé dítě. Rozhlédne se, a když vidí, že všichni ostatní ještě spí, popadne z nejbližší police knížku a zase spokojeně zaleze. Za chvilku ho následují i další malí čtenáři. "Je sedm hodin, vstávejte," budí knihovnice po hodině malé děti.
Městská knihovna v Praze byla jednou z více než stovky knihoven v Česku, které se minulý týden v noci z pátku na sobotu zapojily do akce Noci s Andersenem, při níž děti s knihovnicemi čtou své oblíbené knížky. Projekt má nalákat děti ke čtení.
"Děti mají nejraději fantasy. Velmi oblíbené jsou také dobrodružné knížky a příběhy o dětech a zvířatech," říká Zlata Houšková, tajemnice Svazu knihovníků a informačních pracovníků, který společně s Národní pedagogickou knihovnou Komenského každoročně pořádají vyhodnocení nejúspěšnějších knih pro děti SUK - Čteme všichni.
I z nejnovější ankety, ve které odpovídalo na tři tisíce dětí základních škol a nižších stupňů gymnázií, jasně vyplývá, že fantasy se stalo v posledních letech přímo fenoménem. A to především díky příběhům o čarodějnickém učni Harry Potterovi, který vyrůstá v bradavické kouzelnické škole. Nejoblíbenější dětskou knihou se i proto v loňském roce stal poslední díl sedmidílné ságy britské spisovatelky Joan K. Rowlingové Harry Potter a relikvie smrti.
Film přivede ke knize
Fantasy a sci-fi literaturu děti uváděly v anketě vůbec nejčastěji. Dobrodružné knihy, pohádky, pověsti a příběhy o dětech, které chodí do školy a prožívají zajímavé příhody, jsou dalším nejčastějším žánrem, jenž mají děti ve svých knihovnách.
V top dvaceti nejčtenějších dětských knihách se však také v poslední době více umisťují knihy, které mají filmové zpracování. "Oblibu Pottera ještě podporuje to, že ho děti mohou vidět ve filmu. To přitáhne velkou pozornost dětí, kteří se skrze něj dostanou i k samotné knize," vysvětluje Zlata Houšková.
Film podle knihovníků čtení knížek pomáhá. Mezi nejoblíbenějšími loňskými knihami jsou proto například i Kozí příběh - Pověsti staré Prahy, O mašince Tomášovi nebo příběhy kreslené postavičky Asterixe a Obelixe. I ty mohou děti vidět ve filmu nebo v dětských seriálech.
"Když je knížka podpořená filmem, tak má větší šanci u dětí. Tohle médium je pro ně asi stravitelnější. Kniha ale musí bojovat," myslí si spisovatelka Ivona Březinová, autorka Kozích příběhů, které vznikly podle scénáře stejnojmenného animovaného filmu o středověké Praze, kde zažívají hrdinové různá dobrodružství.
Příběhy ve filmu už vítězí i u malých dětí. "Karlík a továrna na čokoládu, Jakub a obří broskev, Danny mistr světa," jmenuje devítiletý Ondřej Hromek z Prahy knihy, které má nejraději a byly také zfilmované. Děti přitáhne ke čtení knížek i komiksové zpracování. "Potter je mezi dětmi naprostá jednička. O přestávkách ale vidíme, že čtou komiksy, které je baví více než obyčejná kniha," říká Jarmila Pavlišová," ředitelka pražské Základní školy Františka Peřiny.
Děti ale zaujme i originální nápad spisovatele. Například Lichožrouti Pavla Šruta, který vypráví o záhadných tvorech, kteří žerou ponožky a z párů dělají "licháče", malé děti milují.
"Je to prostě dobrý a zajímavý nápad, u kterého se baví nejen děti, ale i jejich rodiče. To vždy funguje," myslí si knihovnice Zlata Houšková.
Čtou dvě třetiny dětí
Počítače nebo film v posledních letech mezi dětmi válcují "obyčejné" čtení knížek. Podle průzkumu firmy Henkel z roku 2007 přečte měsíčně maximálně jednu knihu 63 procent dětí. Jiný průzkum z roku 2002 ukazuje, že jedna třetina dětí vezme knihu do ruky každý den, 24 procent čte dvakrát týdně a čtvrtina nečte vůbec.
Ve vyšším věku čtou častěji dívky, což jim vydrží až do dospělosti. Z průzkumu v roce 2007 vyšlo, že čte 88 procent žen, zatímco mužů o deset procent méně. "Kluci mají od dětství zafixované, že čtení je pro holky. V dětství jim čtou maminky, ke čtení je vedou učitelky," dodává knihovnice.
Top 5 dětí
- Joan K. Rowlingová: Harry Potter a relikvie smrti
- Ivona Březinová: Kozí příběh. Pověsti staré Prahy
- Alena Ježková: Prahou kráčí lev
- Gabriela Futová: Naše máma je bosorka
- Michaela Burdová: Poselství jednorožců